Stretnutia s minulosťou: Cesta k novej expozícii Tranzithistory v Thurzovom dome

História
0 /

Východiskovým bodom, ale zároveň aj cieľom novej stálej expozície Tranzithistory v Thurzovom dome je história Banskej Bystrice a jej okolia. Mesta, ktoré sa stalo strediskom banskej činnosti a obchodu s meďou. Mesta, ktorého meno presiahlo hranice dnešného kraja, Slovenska ale i Európy. Od roku 2019 celý exteriér a interiér, tak aj suterén Thurzovho domu prešli veľkými zmenami. Viditeľne a k lepšiemu.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pokračuje aj v mesiaci jún v populárnom podujatí Stretnutia s minulosťou. Bohatý zoznam zaujímavých tém tento mesiac doplnia kurátori Stredoslovenského múzea. Jedinečný priestor Thurzovho domu bude patriť ich rozprávaniu o príprave a ceste k novej stálej expozícii.

V stredu 29. júna o 17:00 hod. ste vítaní na besede v Thurzovom dome.

„Nová expozícia Tranzithistory je v určitom zmysle reminiscenciou a moderným návratom  k historicky prvej spoločenskovednej expozícii História stredného Slovenska vtedajšieho Krajského múzea v Banskej Bystrici z roku 1958, vďaka ktorej bol  bombou poškodený Thurzov dom uchránený od asanácie. Tú prvú expozíciu si v jej rozličných premenách dobre pamätajú celé generácie jej bývalých návštevníkov. Snažili sme sa ju pripraviť s nádychom vízie aj pre ďalšie generácie s použitím najnovších možností v spektre dostupných inštalačných, zvukových, vizuálnych, kreatívnych i multimediálnych technológií,“

hovorí Filip Glocko, kurátor a historik Stredoslovenského múzea.

Celý interiér Thurzovho domu prechádzal od roku 2019 veľkými zmenami podľa víťazného architektonického návrhu, ktorý vypracovala Ing. arch. Jana Štofan Styková. Tri roky cieľavedomej a neoblomnej snahy zapojených pracovníkov múzea, ktorý si toto zadanie od zriaďovateľa osvojili ako výzvu a perfektne ju dotiahli až do úspešného finále, zožala na slávnostnom otvorení úspech.

 „Aj pri zmodernizovaní múzea však na prvé miesto jednoznačne kladieme hodnotu, význam a potenciál reálnych zbierkových predmetov, ktorých máme v múzeu celkovo vyše 190 000. Viaceré naše zbierkové predmety boli v súvislosti s ich novým umiestnením a prezentovaním odborne reštaurované. Bolo nesmierne ťažké vybrať z nich tých 2000, ktoré sú teraz súčasťou expozície. Vzniknutý jedinečný priestor ponúka možnosť opätovne spoznávať históriu v jej prirodzenom prostredí,“

dopĺňa Vladimíra Luptáková, vedecká pracovníčka múzea.

V rámci expozície Tranzithistory sa tak návštevníci vydajú napríklad na Cesty prospektorov, kde si v špeciálnych, na mieru vyrobených vitrínach, pozrú minerály a nerasty, polovýrobky a hotové výrobky z nich.

Na Riečnych cestách spoznajú životy drevorubačov, uhliarov a pltníkov pôsobiacich v regióne, ale ocitnú sa tiež v „dámskom“ šatníku a „pánskom“ salóniku s prekrásnym historickým nábytkom a porcelánom v expozičnej miestnosti Cesty k mestu.

Veľkým lákadlom bude dozaista aj Otvorený depozitár, ktorý odkrýva tajomný svet múzea za zavretými dverami, do ktorých nemá bežný návštevník prístup.

V prázdninovom pokračovaní podujatia  pre návštevníkov pripravuje SSM v Thurzovom dome  27. júla 2022 besedu s riaditeľom Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Matejom Tóthom na tému História športu v meste Banská Bystrica.

Zdroj: Dana Kurtíková, Foto: SSM