Noc múzeí a galérií po roku opäť v Bystrici a vo Zvolene: Posvieťte si na všetky!

História
1 /

Už po pätnástykrát sa Slovensko aj tento rok zapája do medzinárodného podujatia, ktoré sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí. Výnimkou nebudú ani bystrické i zvolenské múzeá a galérie.

Noc múzeí a galérií v Banskej Bystrici a vo Zvolene

Tretia májová sobota 18. mája 2019 tak bude po roku znova dejiskom regionálnej Noci múzeí a galérií v Banskej Bystrici a vo Zvolene.

Michaela Bučeková z oddelenia marketingu Múzea SNP hovorí:

„Po úspešnej organizácii troch predchádzajúcich ročníkov, kedy sa bystrické i zvolenské múzeá a galérie spojili, sme tento rok pripravili 4. ročník podujatia s podtitulom alebo sloganom Posvieťte si na všetky!“ 

Program jednotlivých kultúrnych inštitúcií pripravený pri príležitosti Noci múzeí a galérií je jednoducho taký bohatý, že si naň budete musieť poriadne posvietiť, aby ste ho celý stihli alebo aby ste si vybrali  pre Vás to najzaujímavejšie.

Za posledné tri roky sa práve spojením bystrických i zvolenských múzeí a galérií, miest Banská Bystrica a Zvolen, Železníc Slovenskej republiky a Klubu historickej techniky pri rušňovom depe Zvolen podarilo dosiahnuť vzrastajúcu vysokú návštevnosť.

Organizátori zaznamenali nárast počtu návštevníkov zo stoviek na niekoľko tisíc. V minulom roku navštívilo bystrické i zvolenské múzeá a galérie, ako aj Hodinovú vežu na Námestí SNP v Banskej Bystrici, takmer 8 000 návštevníkov a tento rok to môže byť ešte viac!

Stredoslovenské múzeum

V Tihányiovskom kaštieli Stredoslovenského múzea Vám ukážu, ako žije múzeum. Uvidíte život v praveku, včielky v múzeu, tajomstvá pod hladinou, prípadne môžete navštíviť rybie tvorivé dielničky.

V ďalšej expozícii múzea, v Thurzovom dome, zas ožije história. Spoločne odhalíme cestu zbierkových predmetov zo zabudnutia až na piedestál a vďaka mladým umelcom z Akadémie umení dokonca ožijú historické obrazy.

Stredoslovenská galéria

V sobotu láka svojich návštevníkov na odhalenie 14 zreštaurovaných obrazov Dominika Skuteckého, ako aj na piknik a edukačné hry do záhrady Skuteckých. Počas komentovanej prehliadky Pretória spoznáte nielen túto významnú renesančnú pamiatku, ale navštívite aj miesta s krásnym výhľadom na celé mesto, ktoré sú inokedy návštevníkom neprístupné.

Literárne a hudobné múzeum

Pripravilo pre svojich návštevníkov program pre širokú verejnosť a všetky vekové skupiny. Svoju noc v tomto múzeu môžete začať s divadlom Ako išlo vajce do sveta v podaní Divadla Harry Teater a po ňom Vám za oponou ukážu, ako vyzerali bábkové divadlá kedysi alebo to, aké rôzne typy bábok poznáme.

Dozviete sa a na vlastnej koži si môžete vyskúšať, čo znamená byť múzejníkom a ako sa do múzea dostávajú zbierkové predmety.  Bodku za májovým večerom a Nocou múzeí a galérií v tomto múzeu dá folkovo – bluesová kapela zo Zvolena Šumichrast.

Múzeum Slovenského národného povstania

Priblíži, ako fungoval svet pred internetom. Prenesiete sa do dôb ani nie tak dávno minulých a ukážeme Vám, čo bolo mobilom a e-mailovou schránkou v období vojny, ako prebiehala komunikácia, kým ju nahradili telefóny či aplikácie a mnoho ďalších zaujímavých vecí.

Klub vojenskej histórie Golian Vám v zemľanke ukáže, čo všetko museli vojaci používať pri získavaní informácií o pozíciách nepriateľa a ako sa v ťažkých situáciách počas bojov orientovali a dorozumievali. Pracovníci Digitalizačného centra Vám zas priblížia, ako sa odborne ošetruje papier alebo ako sa dá písať neviditeľným písmom a ako ním napísať tajnú šifru.

Vyskúšate si písanie drievkom, husacím brkom a dreveným pierkom alebo si vlastnoručne vyrobíte pečať. Na záver si pozriete rekonštrukciu tankovej bitky v podaní Klubu modelárov 100 tankov a všetky svoje zážitky napíšete na pohľadnicu a pošlete svojim blízkym Poľnou poštou.

Hodinová veža

Na banskobystrické Námestie SNP si aj tento rok budete môcť posvietiť z výšky Hodinovej veže.

Slovenská národná galéria na Zvolenskom zámku

V tvorivom ateliéri môžete vytvoriť kráľovskú korunu, dozvedieť sa viac o premenách a rekonštrukciách zámockej kaplnky či zistiť, čo všetko sa deje s umeleckými dielami v zbierkach galérie. A ak máte fotku so zámkom, môžete ju priniesť so sebou a stať sa súčasťou 50 narodenín SNG na Zvolenskom zámku.

 

Zvolenské Lesnícke a drevárske múzeum

Tu na Vás čaká mapovanie múzea a múzejnej záhrady a ponoríte sa aj do tajomstiev máp z fondu múzea. Staré mapy budete navyše čítať pri svetle sviec a historických svietidiel.

Hudobný hosť večera Boris Čellár & WoodPack Brothers Vás na záver vnesú do magického sveta na Slovensku vyrábaného rytmicko – melodického hudobného nástroja WoodPack.  A ak budete chcieť, pod vedením samotného autora si budete môcť skúsiť zahrať pár tónov na tomto pôsobivom nástroji.

Symbolické vstupné, vstupy, doprava a informácie

Za symbolické vstupné vo výške 2 €, ktoré zaplatia návštevníci okrem detí do 6 rokov a ZŤP, získate nielen vstupy do všetkých zapojených múzeí a galérií, ale aj výstup na Hodinovú vežu na Námestí SNP.

Vďaka podpore partnerov platí navyše opečiatkovaná vstupenka aj ako lístok na cestu špeciálnym vlakom vypraveným medzi Zvolenom a Banskou Bystricou len pri tejto príležitosti a tiež oprávňuje návštevníkov na bezplatnú prepravu mestskou hromadnou dopravou v oboch mestách  na spiatočnej ceste domov v čase od 15:00 – 24:00 hod.

Návštevníkom aj tento rok múzeá a galérie ponúkajú možnosť zapojenia sa do zlosovania o hodnotné ceny, ktoré venujú zapojené múzeá a galérie a mesto Banská Bystrica. Jedinou podmienkou sú aspoň štyri pečiatky z navštívených múzeí a galérií a vyplnenie a odovzdanie zlosovacieho lístka v ktoromkoľvek múzeu alebo galérii.

Pre aktuálne informácie o podrobnom programe všetkých zapojených múzeí a galérií, doprave a ďalšie podrobnosti sledujte webové stránky jednotlivých múzeí a galérií, facebookový profil Noci múzeí a galérií v Banskej Bystrici i vo Zvolene https://www.facebook.com/NocMuzeiaGaleriiBBaZV/ alebo mobilnú aplikáciu Múzeum SNP. Všetky informácie tak budete mať po ruke priamo vo svojom mobilnom telefóne či tablete.

Organizátori veria, že si z pripravovaného programu vyberiete to, čo Vás osloví najviac. Alebo si rovno posvieťte na všetky múzeá a strávte s ich pracovníkmi výnimočnú Noc múzeí a galérií. Oni tie múzeá rozsvietia pre Vás!

Zdroj: Múzeum SNP, Foto: Mirka Chabadová a ilustračné