Nedeľné Potulky mestom Špitálskou ulicou k Šibeničnému vŕšku

História
0 /

Už túto nedeľu nás čakajú augustové Potulky mestom na tému „Špitálskou ulicou k Šibeničnému vŕšku“. Stretnutie záujemcov je 19. augusta o 17:00 pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP..

Cestou na bývalé popravisko

Potulkami mestom Vás bude sprevádzať  Elza Uhorskaiová. Poplatok je 2 €, deti do 12 okov v sprievode rodičov to majú zdarma

Ak máte radi históriu, s pani Uhorskaiovou sa prejdete Dolnou ulicou a dozviete sa, kde v minulosti ľuďom životy zachraňovali a kde im ich „brali“. Počas tohto podujatia ožije história domov Dolnej ulice, ako aj život a práca remeselníkov, ktorí ich obývali.

dolna ulica2

V dome č. 47 pôvodne sídlila  mestská nemocnica (špitál) pre chorých a paralyzovaných baníkov. Spolu s kostolom svätej Alžbety sa spomínajú už v roku 1303. Neskôr sa z areálu stal kláštor Milosrdných sestier. Rekonštrukcie v 20. storočí zmenili stav budov, veľké časti sú zbúrané. V dome počas svojho pôsobenia v Banskej Bystrici býval tiež Matej Bel

.V minulosti Dolnou ulicou viedla posledná cesta odsúdených na smrť. Modlievali sa v kostole svätej Alžbety, potom pri soche sv. Anny a nakoniec pri drevenom kríži blízko miesta popraviska. Popravisko sa nachádzalo na Šibeničnom vŕšku zvanom tiež Galgenberg (nad dnešnou Europou). Ulica bola zrekonštruovaná v roku 1993 spolu s ďalšími časťami centrálnej pešej zóny.

Potulky mestom

 

Bystrické popravy

Historik Vladimír Sklenka  hovorí, že popravy v Banskej Bystrici sa konali až do začiatku 19. storočia na Šibeničnom vrchu, v starších dobách aj na námestí pri tržnici:

„Vykonávali sa väčšinou v dobe konaniu trhu, preto pred mestským domom bola vyvesené nielen trhová zástava, ale aj znak “ius gladii”. Tento znak práva meča z dreva znázorňoval ruku s mečom, ktorá bola umiestnená na drevenej žrdi.“

Cesta na Šibeničný vrch viedla pre odsúdenca z mestského väzenia, cez Dolnú ulicu ku kostolu sv. Alžbety, kde sa odsúdenec mohol pomodliť a popri soche sv. Anny na Dolnom námestí ísť následne na popravisko.

„Mestské väzenie pre ťažkých zločincov sa nachádzalo v budove Pretória – starej radnice, kde bola pravdepodobne v pivnici zároveň aj mučiareň. (dnes tam sídli SNG). Väzenie pre ľahšie delikty sa nachádzalo pod tzv. Petermanovov vežou (dnešná veža  v mestskom hrade nazývaná tiež Barbakan),“

dodáva Sklenka.

katovna1

Kat v Banskej Bystrici používal pri poprave, veľký obojručný meč. Odsúdenec však nekládol pred katom hlavu na klát ako si to mnohí myslia, ale ho katovi pomocníci prinútili kľaknúť na zem. Kat švihom meča zoťal odsúdenému hlavu. Treba podotknúť, že v stredoveku poprava mečom bola jednou z najmilosrdnejších foriem uplatnenia “spravodlivosti”.

Po vykonaní rozsudku kat musel meč očistiť a odovzdať ho zástupcom súdu, ktorí ho uložili v pošve na radnici. Pokiaľ kat nebol dostatočne fundovaný vo svojom remesle, tak mu v prípade, že odsúdenca nepopravil prvým úderom meča hrozilo vyhnanie z mesta.

V Banskej Bystrici tak ako v celej vtedajšej strednej Európe kat nielen stínal odsúdencov, ale ich aj vešal, lámal na katovskom kolese, topil v Hrone, či pochovával za živa a následne prebodával ostrým kolom.

Viac sa dozviete v nedeľu na Potulkách mestom.

kat

 

Autor: (dem) , Foto: ilustračné a archív