Nedeľné Potulky mestom s legendou bystrickej chirurgie a humanistom Danielom Petelenom

História
0 /

Marcové Potulky mestom v nedeľu 17. marca 2019 sú venované významnému banskobystrickému lekárovi MUDr. Danielovi Petelenovi, ktorý preslávil Banskú Bystricu svojím lekárskym umením v oblasti chirurgie a nesmiernou ľudskosťou.

Okamihy z jeho civilného a profesionálneho života Vám na marcových potulkách priblíži Jozef Ďuriančík v nedeľu od 14:00 hod. v Cikkerovej sieni historickej Radnice na Námestí SNP. Poplatok je 2 eurá. Deti do 12 rokov v sprievode rodičov sa potuliek zúčastnia bezplatne.

plagat potulky mestom

 

Daniel Petelen

MUDr. Daniel Petelen (*29. marec 1904 Slovenská Ľupča – †26. október 1969 Banská Bystrica) bol legendou banskobystrickej chirurgie. Preslávil Banskú Bystricu svojim lekárskym umením a ľudskosťou. Chodili za ním pacienti zo širokého okolia i z cudziny.

Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici, medicínu vyštudoval  na Lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Internistickú prax nadobudol na polročnom študijnom pobyte vo Viedni u profesora Schlesingera. Odtiaľ prešiel pracovať na gynekologicko – pôrodnícku kliniku profesora Šeligu v Bratislave, kde získal gynekologicko – pôrodnícku špecializáciu.

Chirurgickú prax získal počas študijného pobytu vo Viedni a na klinike u profesora Kostlivého v Bratislave v rokoch 1930 – 1936. Od 1. januára 1936 nastúpil na post primára monoprimariátnej štátnej nemocnice v Banskej Bystrici, kde od roku 1939 súčasne vykonával aj funkciu riaditeľa nemocnice.

daniel petelen3

Nemocnicu viedol až do roku 1945, kedy sa rozdelila na dve oddelenia: chirurgicko – pôrodnícke a interné oddelenie. Počas II. svetovej vojny slúžila ako Divízna chirurgická nemocnica pre vojakov I. Československej armády.

Počas SNP bol Petelen povereníkom pre zdravotníctvo. V tomto politicky zložitom období liečil alebo pod falošnou identitou ukrýval vojakov, partizánov, politicky činných civilov a prenasledovaných židov. Ukrýval aj lekárov židovského pôvodu. MUDr. Daniel Petelen pôsobil aj ako cirkevný dozorca a presbyter evanjelickej cirkvi v Slovenskej Ľupči.

Po vojne vzniká odbočka Slovenského národného aeroklubu v Banskej Bystrici na čele s MUDr. Petelenom, primárom nemocnice a veľkým leteckým nadšencom a Ing. Šándorom ako tajomníkom.

Petelen sa venuje chirurgii a pomáha založiť Roooseveltovu nemocnicu. V banskobystrickej nemocnici pracoval až do svojej náhlej smrti v roku 1969. Bol autorom množstva odborných prác, organizátorom slovenského zdravotníctva.

Za svoju neúnavnú prácu lekára a humanizmus bol vyznamenaný Radom SNP I. triedy (1947) a medailou J. E. Purkyně (1964). Na jeho počesť bola na budove pôvodnej nemocnice, Cesta k nemocnici č. 51, umiestnená pamätá tabuľa.

pamatná tabuľa

 

Autor: (dem), Foto: archív