Čo sa skrýva v depozitári: Boli naši predkovia drevorubači, uhliari alebo pltníci?

História
1 /

V prvom súpise obyvateľov Uhorska z roku 1869  a v dotazníku vytvorenom pri príležitosti tereziánskej urbárskej regulácie nachádzame okrem množstva iných údajov aj zaujímavé informácie o povolaní obyvateľov Balážov, Hiadľa, Kališťa, Králik, Lučatína, Poník či Moštenice. Títo počas svojho života fyzicky ťažko pracovali a rytmus svojich pracovných povinností podriaďovali kalendárnemu roku.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravilo pre svojich návštevníkov ďalšiu časť obľúbeného programu Čo sa skrýva v depozitári. Cieľom je priblížiť verejnosti zaujímavé zbierkové predmety a ich príbehy.

Drevorubači

Drevorubači

Keďže už 25. júna 2022 sa slávnostne otvorí nová stála expozícia Tranzithistory v Thurzovom dome, jej súčasťou bude aj expozičná miestnosť Riečne cesty venovaná práve týmto povolaniam.

Preto sa SSM rozhodlo túto tému priblížiť aj na tomto obľúbenom podujatí v Matejovom dome 21. júna 2022 o 17:00 hod. s historičkou Vladimírou Luptákovou. Ústrednou témou prednášky sa stanú ľudia žijúci vo vybraných osadách ukrytých hlboko v horách alebo ležiacich priamo pri rieke Hron.

Pltníci

Pltníci

„Pre poslucháčov bude možno motivujúce započuť na prednáške meno svojho predka a objaviť tak časť svojej rodinnej histórie. Pre mňa osobne by bolo zaujímavé dozvedieť sa, či niektorí z návštevníkov podujatia Čo sa skrýva v depozitári pozná svojich predkov aj takýmto spôsobom,“

zamýšľa sa Vladimíra Luptáková, historička zo Stredoslovenského múzea.

Vladimíra Luptáková

Vladimíra Luptáková

V depozitári Stredoslovenského múzea sú vo fonde etnografie uložené nielen kroje a odevné súčiastky, ľudové výrobky, či náradie, ale i najstarší drevorubačský nástroj – sekera, píly, obojručné nože, styky, bugaňky či hrable, ktoré bude môcť návštevník počas prednášky vidieť.

„Rozprávanie o živote drevorubačov, uhliarov, ale aj pltníkov začneme v zimných a jarných mesiacoch pri rúbaní stromov a postupne s nimi prežijeme celý rok v horách ale i pri rieke,“

dopĺňa Luptáková.

Prázdninové pokračovanie podujatia Čo sa skrýva v depozitári bude venované dejinám športu v Banskej Bystrici. Prednáškou nás bude sprevádzať Peter Račko, historik Stredoslovenského múzea dňa 19. júla 2022 o 17:00 hod v Matejovom dome.

Zdroj: Dana Kurtíková, Foto: SSM a archív