V Žiline rozhodli bystrickí futbalisti o výhre už v prvom polčase + HLASY

7 /

V 7. kole futbalovej Niké ligy Banská Bystrica vyhrala v Žiline 4:1, keď už po prvom polčase viedla 3:0. Domácich zaskočila rýchlou akciou a využila aj nedorozumenie v defenzíve súpera. Navyše dala gól do šatne. Druhé dejstvo sa tak iba prakticky dohrávalo. Banskobystričania sa dostali na tretie miesto v tabuľke pred Podbrezovú.

Klub spod Urpína bol v prvom polčase maximálne efektívny, keď využil dve chyby v žilinskej obrane a razom viedol o dva góly. Prvý padol v ôsmej minúte, keď brankár Hruška rýchlo rozohral loptu, naskytol sa brejk, ktorý zakončil prízemnou strelou Arevalo, Belko nedokázal loptu udržať a dobiehajúci Róbert Polievka ju z uhla poslal v dorážke do siete – 0:1. Žilinu to naštartovalo k ešte väčšej ofenzívnej aktivite, najskôr pálil tesne vedľa Dávid Ďuriš, kľučky Henryho Adda nezakončil gólom Sauer a Minárika vychytal Hruška. A tak prišiel druhý trest, ku ktorému domáci hosťom zjavne pomohli chybnou komunikáciou. Polievkov center z ľavej strany podvihol Iľko nad vlastného brankára, k lopte sa následne dostal úplne voľný Marek Hlinka a ten pohodlne do prázdnej bránky pridal druhý gól – 0:2. Po takomto úvode čakala tím spod Dubňa ďalšia náročná úloha – a to otočiť duel a dohnať dvojgólové manko. Aj naďalej to bolo o ich dobýjaní, hľadaní cestičiek cez očakávanú nahustenú bystrickú obranu. Hra sa však postupne vyrovnala, malé okno sa Žiline otvorilo iba po rýchlom brejku v 39. minúte, Sauerov pokus pod brvno Hruška vytesnil na roh. Nevydarený polčas zo strany domácich podčiarkol v 44. minúte priamy kop Bystričanov, center ´Šošoni´ podbehli a Enzo Arevalo Acosta hlavičkou ´koníkom´ tretíkrát rozosmutnil žilinské publikum a dal gól do šatne na 0:3.

Očakávané žilinské zmeny v striedaní na druhý polčas prišli v podobe Loica Essombu a Patrika Leitnera, ktorí nahradili Iľka a Stojchevskeho. Strela Gidiho otvorila druhé dejstvo, jeho pokus však Hruška napriek množstvu hráčov pred ním jasne videl, preto ho nemal problém skrotiť. No a šancu mal i Matúš Rusnák, kľučkou si vytvoril ideálne pozíciu, no zakončenie pozdravilo takmer strechu štadióna. Potom ešte Addova strela znova našla iba pripraveného Hrušku. Aj naďalej sa to sypalo na bystrickú bránku, Essomba ju neodklial a neuspel ani Rusnák po hlavičke. Podarilo sa to až po hodine hry Tomášovi Nemčíkovi, Addo odcentroval a spomínaný autor gólu sa v páde hlavou predral k jeho centru – 1:3. Domáci sa tlačili aj za ďalším gólom, Essomba bol k nemu relatívne blízko, o pár centimetrov bližšie však bol k lopte Hruška. Penalty sa dožadovali Žilinčania po páde Rusnáka, píšťalka rozhodcu zostala nemá. Bystričania hrali umne, ochotne predlžovali čas pri každom prerušení, čím domácich rozladili. Kontaktný gól mal na kopačke Ďuriš, v 86. minúte opečiatkoval žrď. Frustrovaní futbalisti spod Dubňa vsadili všetko na jednu kartu, ale to sa im nevyplatilo, pretože z brejku klinec do rakvy zasadil Martin Rymarenko, keď sa Polievka zbavil obrancu, naservíroval loptu naľavo voľnému ´Rymovi´ a ten poľahky uzavrel duel v 89. minúte na 1:4.

MŠK Žilina – MFK Dukla Banská Bystrica 1:4 (0:3)

Góly: 61. Nemčík –  8. Polievka, 16. Hlinka, 44. Arevalo, 89. Rymarenko. ŽK: Stojčevski, Bari, Jambor (všetci Žilina). Rozhodovali: Kráľovič – Zemko, Košecký. Diváci: 2345.

MŠK Žilina: Belko – Minárik, Stojčevski (46. Leitner), Nemčík – Rusnák (74. Javorček), M. Sauer, Gidi (78. Myslovič), Bari – Addo (74. Jambor), Ďuriš, Iľko (46. Essomba)

Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Godál, Willwéber – Migaľa, Richtárech (87. Joao Victor), M. Hlinka (90+2. Hanes), Záhumenský – Rymarenko (90+2. Svetlík), Arevalo (76. Slebodník), Polievka (90+2. Pišoja).

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „Myslím si, že sme videli zaujímavý zápas, hlavne pre fanúšikov. Padlo veľa gólov, chvalabohu do siete súpera. Mali sme výborný prvý polčas, disciplinovaný, ale aj Žilina hrala výborne. Domáci vedia hrať na tomto povrchu, sú rýchli a v druhom polčase sme boli 20 minút zavretí v obrane. Žilina mala šance a podržal nás aj Matúš Hruška. Pre nás skvelý výsledok, ďakujem mojim hráčom, obrazne povedané pred nimi snímam klobúk.“

Róbert Polievka, kapitán Banskej Bystrice: „Výborný zápas, a to aj z našej strany. Na súpera sme boli dobre pripravení. Splnili sme do bodky to, na čo sme sa pripravili. Od brankára po útočníka to bol kolektívny výkon a za to sme boli odmenení tromi bodmi. Keď hráte v Žiline, tak je dôležité, aby ste boli efektívni, ak teda chcete vyhrať. Boli fázy hry, kedy sme ukázali aj viac, než iba efektivitu. Boli sme hlavne nebezpeční smerom dopredu a to Žiline nevonia, keďže hrá kombinačný futbal. Nemajú radi, keď musia brániť. To sme tiež chceli využiť, vychádzalo nám to. Momentálne sa nám hrá vonku lepšie ako doma, respektíve výsledky sú lepšie. Minulú sezónu to bolo opačne. Takže som rád, že sme zmenili aj túto vec, avšak verím, že v najbližšom zápase aj doma dokážeme potvrdiť tri body a doma tiež dokážeme zvíťaziť. Mne futbal chutí, už mám čistú hlavu, teším sa z toho. Prišiel som aj dobre nabudení z reprezentácie, kde sa ukázal silný kolektív, mne to tiež dodáva silu, aby som ešte viac pracoval. Dnes sa ukázala aj kvalita zadných hráčov, makali celý zápas a my vpredu sme niečo vymysleli a pridali góly. Boli sme disciplinovaní, odvážni a preto sme tiež vyhrali. Ukázali sme tímový výkon. V druhom polčase som hral trochu aj na nervy domácim obrancom, držal som loptu vpredu aj za cenu faulu, takisto kúskovania hry. Podarilo sa to. Teší ma výkon Arevala, je dobrý driblér, pokiaľ bude pokračovať, môže byť prínosom pre klub. Chytil sa aj ´Rymo´, darí sa mu, je to šikovný futbalista a prajem mu tiež, aby si splnil sen a dostal sa hore.“

Jaroslav Hynek, tréner MŠK Žilina: „Mne sa výsledok zápasu nehodnotí dobre. Od úvodu hrala Dukla na našej polovici a to s nami otriaslo. Bystrica bola maximálne efektívna, my sme tú efektivitu nemali. Súper nám odskočil na tri góly, čo nie je úplne neriešiteľné. Dukla je však mimoriadne charakterný tím, nám sa podarilo dať len jeden kontaktný gól. Striedajúci hráči nepriniesli na trávnik to, s čím sme ich tam poslali. Ak by sme dali druhý gól, tak by sme zápas viac zdramatizovali, šance sme na to mali. Výsledok je spravodlivý v tom, že sme boli príliš pasívny, náš prístup najmä v prvom polčase nám vzal body. Musíme sa z toho poučiť.“

Najbližšie odohrajú Banskobystričania zápas v sobotu 23. septembra18.00 hodine doma na Štiavničkách proti Zlatým Moravciam.

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR