V 1. kole nadstavby o záchranu Banská Bystrica vyhrala o gól v Skalici + HLASY

5 /

V 1. kole nadstavby o udržanie sa vo futbalovej Niké ligy Banská Bystrica vyhrala v Skalici 2:1 a potvrdila rolu favorita v boji o siedme miesto. Do vedenia išla po góle Veselovského v prvom polčase. V tom druhom rozhodla chyba brankára Lukscha, ktorú využil na druhý presný zásah Rymarenko. Domáci v závere znížili parádnou strelou Krčíka, mali aj tlak, no vyrovnať sa im už nepodarilo. Tri body tak putujú pod Urpín.

Na Záhorí sa hralo za silného vetra. V prvom polčase pomáhal Skalici, ktorá bola aktívnejšia a mala viac striel na bránku. V 4. minúte sa dostal k pohotovej koncovke Gaži na pravej strane, loptu poslal k bližšej žrdi, Hruška zasahoval nohami. Na opačnej strane v deviatej minúte postupoval dopredu Veselovský a vyskúšal to spoza šestnástky strelou nad brvno. Potom mal dobrú možnosť na ľavej strane pokutového územia kapitán B. Bystrice Polievka, Luksch bol pozorný. Zaujímavá bola aj akcia po osi Veselovský – Polievka – Rymarenko, posledne menovaný zakončoval z mierneho uhla na vzdialenejšiu žrď, skalický gólman loptu špičkou kopačky vyrazil. V 17. minúte to na domácej strane vyskúšal Morong spoza veľkého vápna, skácajúca lopta bola nebezpečná, no Hruška si s ňou poradil. Rovnako skvele zasiahol aj po prudkej delovke Krčíka pod brvno a prácu mal i po dobrej hlavičke Smékala v šestnástke. Skóre napokon menili futbalisti spod Urpína v 39. minúte. Záhumenský z ľavej strany poslal loptu do ohňa, Polievka už išiel zakončovať, ale v náročnej situácii loptu napokon prepustil pred brankárom ďalej na pravú stranu, kde Dominik Veselovský operoval a nemal problém zakončiť akciu pred odkrytou bránkou – 0:1. A mohlo byť aj 0:2, pretože ešte pred prestávkou Rymarenko poslal do úniku Polievku, ten bol síce tiesnený Podhorinom, ale mal o pol kroka výhodu, no zložitejšiu loptu napokon poslal nad brvno.

V druhom dejstve hrali po vetre Bystričania, ubudlo šancí a osudnou sa stala pre Záhorákov chyba gólmana Lukscha. Ten vybehol na kraj ihriska ďaleko od bránky, vykopával loptu proti vetru, ktorá sa ledva dostala k polovici ihriska, tam vyhral súboj bystrický hráč, čo bolo kľúčové, lebo následne mohol Martin Rymarenko zakončovať z asi 30 metrov medzi žrde, kam sa iba vracal spomínaný Luksch a už nedokázal predviesť zákrok – 0:2. Skaličania potom zintenzívnili snahu a v 60. minúte po centri pálil v šestnástke Haša do odkrytej časti bránky, Hruška zasiahol parádne, i keď išlo napokon o ofsajd. Na opačnej strane to dvakrát skúšal spoza veľkého vápna Richtárech. Prvý pokus posielal k žrdi, zaskvel sa Luksch a druhým iba tesne minul pravú žrď svätyne súpera. Napokon sa Skaličania tešili z gólu v 76. minúte. Spoza šestnástky z pravej strany vystrelil parádne Krčík a lopta padala k vzdialenejšej žrdi, Hruška bol bez šance – 1:2. Domáci mali potom tlak, boli tam viaceré závary v pokutovom území, niekedy to už doslova horelo, ale skóre sa nemenilo. Najbližšie k vyrovnaniu mal striedajúci Sobczyk po centri z ľavej strany na pravú, no Hruška skvele zasiahol na čiare. V nadstavenom čase mohol pridať tretí gól striedajúci Bystričan Považanec, dvakrát strieľal spoza päťky, no Lukscha nepokoril.

Skaličania vyhrali duel na strely 17:13, aj pri pokusoch na bránku v pomere 8:5, lepší boli aj v držaní lopty 56% – 44%, no futbal sa hrá na góly a o jeden viac dali hostia spod Urpína.

MFK Skalica – MFK Dukla Banská Bystrica 1:2 (0:1)

Góly: 76. Krčík – 39. Veselovský, 54. Rymarenko. ŽK: Smékal, Krčík – Považanec. Rozhodovali: Ruc – Straka, Kuba. Diváci: 212.

Skalica: Luksch – Krčík, Hradecký, Podhorin, Černek – Nagy, Hollý (59. Mášik) – Morong, Haša (79. Sobczyk), Gaži (59. Matejov) – Smékal

Banská Bystrica: Hruška – Mensah, Godál, Migaľa – Pišoja, Richtárech (81. Považanec), Hlinka, Záhumenský (76. Marquinho) – Veselovský (76. Slebodník), Hlinka – Rymarenko (90.+1. Ľupták), Polievka (81. Depetris)

Mário Auxt, tréner B. Bystrice: Dnešný zápas značne ovplyvnil silný vietor. V prvom polčase si domáci vytvorili tlak i nejaké šance, no my sme to ustáli. Ťažko sa z toho vychádzalo, podarilo sa nám ísť z brejkovej situácie do vedenia, potom sme tam mali ešte jednu vyloženú šancu, ale vedenie sme nenavýšili. V druhom polčase sa nám i s pomocou vetra podarilo zvýšiť náskok. Samozrejme, domáci chceli byť úspešní, tak sa ku koncu viac tlačili. Mňa mrzí akurát gól, ktorý sme inkasovali, ale záver sme ustáli a zápas celkovo zvládli.

Dominik Veselovský, strelec prvého gólu B. Bystrice: „Je to dôležité víťazstvo pre naše sebavedomie a pre celú kabínu. Povedali sme si, že máme ďalšiu motiváciu hrať o účasť v pohárovej Európe, tak musíme ísť naplno každý jeden zápas. Cítil som sa dobre, s Robom Polievkom a Martinom Rymarenkom nám to v útoku dobre fungovalo, hráme tak aj na tréningu a som rád, že mi to tam padlo. Nechceli sme do nakopávať, lepšie sa nám hrá po zemi, tak sme skúšali kombinovať, čo nám vyšlo aj pri tom mojom góle.“

Martin Rymarenko, strelec druhého gólu B. Bystrice:Výhra je určite dôležitá z pohľadu psychiky, pretože po minulom týždni sme boli sklamaní a aj tento týždeň bol v znamení pochmúrnej nálady. Snažili sme sa na tento zápas nastaviť, podarilo sa nám to a zaslúžene sme vyhrali. Pri mojom góle som videl, že Marek Hlinka ide do súboja a všimol som si, že brankár, ktorý vykopával loptu, je stále mimo. Tak som sa to snažil z jednej trafiť na bránku a bol z toho pekný gól. Kľúčové bolo naše nastavenie v hlavách. Oba tímy čo sa týka vetra aj horšieho ihriska mali rovnaké podmienky, my sme sa s tým popasovali dobre a odohrali sme celkovo dobrý zápas. Všetci vieme, že vpredu nie sme nejakí ´bujaci´, že sme skôr technickí hráči, tak sme sa to snažili zámerne držať na zemi, aj keď to bolo dnes ťažšie, ale darilo sa nám to. V závere to bola zbytočná dráma, na tom sa budeme snažiť pracovať, aby sa tak neudialo, no pozitívom je, že sme sa do tých šancí aj my dostali. Niekedy ich nevyužijeme všetky, no dali sme o gól viac než súper a za to sme radi.“

Adam Krčík, strelec gólu Skalice: „Bol to môj prvý ligový gól, konečne prišiel, ale absolútne ma to teraz nezaujíma. Vytvorili sme si množstvo príležitostí, šancí i pološancí, čo sa nám v minulých zápasoch až tak nedarilo. Samozrejme, pokiaľ nedostaneme gól, tak neprehráme, no keď nedáme, tak ani nevyhráme. Aj preto sa nám na jar ešte nepodarilo zvíťaziť.“

Futbalisti Banskej Bystrice odohrajú nasledujúci zápas doma na Štiavničkách v sobotu 16. marca o 15.00 hodine proti poslednému celku súťaže FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble.

Autor: (irb), Foto: MFK Dukla zo zápasu v Skalici