Sen o Fortuna lige sa Bystričanom v Dubnici rozplynul + HLASY

11 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly nezvládli štvrtý zápas špeciálnej nadstavbovej časti druhej ligy, keď v Dubnici prehrali. Tamojší MFK nás zdolal 4:1 a postúpil do baráže o Fortuna ligu. Na triumf v súťaži nám pritom stačila akákoľvek remíza.

Zápas v zlých podmienkach za silného vetra a dažďa začali aktívnejšie domáci, hoci prvú šancu sme mohli mať my, pretože Polievka prenikol pekne po ľavej strane a poslal nepríjemný prízemný center do pokutového územia, žiaľ nik z jeho spoluhráčov ho nedokázal zužitkovať. V 21. minúte Dubničan Janček prešiel na našu polovicu, narazil si s Čuríkom, následne zakončil z otočky tesne vedľa bránky. Potom Dávidík našiel Vaculíka v pokutovom území, no jeho strelu dobre zblokoval jeden z obrancov Dukly. Prešlo len pár sekúnd a Vaculík znovu strieľal, tentoraz tesne spoza šestnástky, už v nej blokoval strelu Savič, lopta zavadila o jeho ruku a rozhodca Kružliak nariadil prísnu penaltu. Tú s prehľadom premenil v 26. minúte Štefánek, mieril presne k pravej žrdi a hoci Nôta vystihol smer, nemal najmenšiu šancu – 1:0. Následne Dukla začala viac útočiť a tlačiť sa dopredu a vytvorila si dve veľké príležitosti. Prvú mal v 32. minúte Starší, z vyše dvadsiatich metrov mieril pod brvno, avšak gólman Digaňa loptu bravúrne vytlačil. Prešla iba minúta a po centri Polievku hlavičkoval Migaľa, tiež pod brvno, avšak znovu úradoval vynikajúci Digaňa. Začali sme mať prevahu i tlak, no Považania hrozili z brejkov. Po jednom z nich dostal loptu Čurík, no v dobrej pozícii našťastie prestrelil bránku. V 45. minúte sa už domáci opäť radovali. Čurík z pravej strany vyslal center pred bránku, kde si nabehol Marek Kuzma, inak bývalý hráč Dukly, a hlavou umiestnil loptu nechytateľne k pravej žrdi, Nôta bol znovu bez šance, takže na prestávku sa išlo za stavu 2:0.

Po zmene strán to boli najprv hrozné podmienky z hľadiska počasia. Človek by von ani čerta nevyhnal. A za takýchto okolností dala Dubnica tretí gól. Po chybe Staršieho sa predral do šestnástky Čurík a z 15 metrov prízemnou strelou zasadil Dukle v podstate K.O. – 3:0. My sme potom mali ďalšie šance, nevyužili ich najmä Polievka a tutovku spálil pred Digaňom Vujoševič v 75. minúte. Ďalšiu ´gólovku´ pritom ešte spálil o štyri minúty neskôr. V 84. minúte sa dostavila ďalšia studená sprcha pre náš tím. Tentoraz vyrobil chybu Prikryl, loptu naservíroval ako darček priamo na nohu Janca a ten posadil Nôtu do role štatistu – 4:0. V poslednej minúte Bystričania iba kozmeticky upravili výsledok na 4:1. Z priameho kopu sa presadil Jozef Dolný.

MFK Dubnica – MFK Dukla Banská Bystrica 4:1 (2:0)

Góly: 26. Štefánek, 45. Kuzma, 55. Čurik, 84. Janco – 90. J. Dolný. Žlté karty: 28. Pleva (DUB), 58. Vaculík (DUB), 72. Bilovský (DUB), 80. Kuzma (DUB), 90. Švec (DUB) – 29. Nosko (BBY), 49. Vajda (BBY), 72. Migaľa (BBY)

Zostava MFK Dukla: Nôta – Kupčík (46. Vujošević), Nosko, Prikryl, Savić (46. Vajda) – Willwébwer – Migaľa, V. Tóth (62. J. Dolný), Starší, Polievka – Laksík (62. Vaščák)

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga pre bystricoviny.sk povedal: „Ťažko sa mi hodnotí tento zápas. Neuspeli sme v ňom, všetko išlo proti nám. Nechcem sa na nič vyhovárať, no podmienky, ktoré panovali v Dubnici nám vôbec nevyhovovali. My sme technické mužstvo a v tom počasí sa tvoriť príliš nedalo. Tri góly zo štyroch sme inkasovali po vlastných chybách. Prvý z penalty po ruke, ktorá síce bola, no my by sme takých penált museli kopať asi dvadsať, ak by išlo o podobnú situáciu, ktorá vznikla na našej strane dnes. Ten druhý gól sme nemali dostať a ani ten tretí, o štvrtom ani nehovorím. Boli to chyby. Bolo to aj o hlave než o kvalite. Svedčí o tom i fakt, že najlepším hráčom bol súperov brankár. Šancí sme mali v sobotu aj na dva zápasy.“

Hlavný kouč Dukly sa pokúsil zhodnotiť aj sezónu, hlavne špeciálnu nadstavbu, ktorá nám znemožnila odohrať jar podľa našich predstáv. Pre Bystricoviny ďalej povedal:

„ Od skončenia koronakrízy sa vedelo, že rozhodujúci duel nás čaká v Dubnici. My sme prišli rozhodnutím zväzu o skrátenom reštarte o tri regulárne body, ktoré nám nepochopiteľne odrátali. To všetko sa odzrkadľovalo aj na psychike mužstva. Sezóna sa nemôže hodnotiť podľa posledného zápasu. V ňom sme zlyhali. Verím, že neúspechy nás môžu posunúť ďalej, tak hráčov ako i mňa i celú banskobystrickú futbalovú verejnosť. Povedali to v minulosti aj slávni športovci, ktorí dosiahli na vrchol. V týchto podmienkach, že Štiavničky sú rozostavané, nemali sme cez zimu umelú trávu, teda kde poriadne trénovať, na jar sme museli hrať vo Zvolene, čiže nie doma, odrátali nám tri body, skrátili súťaž, určili baráž a nie priamy postup, posledný zápas nám stanovili odohrať na ihrisku nášho najväčšieho rivala, takže vzhľadom na tieto faktory sme dosiahli dosť veľa. Dúfame, že fanúšikovia a verejnosť nás nebude hádzať do smetného koša za druhé miesto v druhej lige.“

Ďalšie hlasy z dubnického mužstva od nášho spolupracovníka Jozefa Ivana:

Marek Kuzma, autor druhého gólu Dubnice: „Zápas mal podľa mňa slušnú úroveň. Bolo badať, že sa stretli prvý a druhý tím tabuľky. Nečakali sme takýto ľahký priebeh,že dáme Bystrici 4 góly. Boli sme na nich dobre pripravení a preukázali sme to na ihrisku.“

Maroš Čurik, autor tretieho gólu Dubnice: „Bol to ťažký zápas. Vedeli sme, že Banská Bystrica má skúsený tím. Celý týždeň sme sa na nich pripravovali a výsledok hovorí za všetko.“

Peter Jakuš, tréner Dubnice nad Váhom: „Výsledok hovorí za všetko. Vyhrali sme 4:1. Myslím si, že chalani od prvej do poslednej minúty makali naplno na 100% a zaslúžene vyhrali. Na Nitru, keď už sme tam, tak si trúfame. Bude to zápas hop alebo trop. Urobíme všetko pre to, aby sme postúpili. „

1. Dubnica 46b, 2. B. BYSTRICA 45b, 3. Skalica 39b, 4. Podbrezová 32b, 5. Žilina B 31b, 6. Poprad 30b.

Autor: (job), Foto: Zdroj: TASR