Rušia sa všetky futbalové súťaže mládeže, osud našej druholigovej Dukly otázny

ŠPORT
2 /

Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu (SFZ) odhlasoval zákaz všetkých súťaží mládeže, žien a dievčat do konca súťažného ročníka 2019/2020. Ide o reakciu na vývoj krízovej situácie s pandémiou nového koronavírusu.

Výkonný výbor SFZ schválil tento návrh TÚ SFZ „per rollam“ hlasovaním.

„Na záver TÚ SFZ konštatoval, že podrobná analýza všetkých aspektov vedie k jednoznačnému záveru, aby sme súťaže prerušili, nedohrali a zároveň urobili všetko pre to, aby sme boli schopní plnohodnotne začať nový súťažný ročník 2020/2021 čo najskôr. Predpokladaný termín začiatku jednotlivých súťaži TÚ SFZ navrhne po konzultácii s klubmi. Dôležitý bude samozrejme vývoj situácie ohľadom koronavírusu COVID-19,“

– uvádza sa na webe futbalsfz.sk.

Rozhodnutie sa tak dotýka aj banskobystrických futbalistov a futbalistiek. Osud A mužstva dospelých MFK Dukla Banská Bystrica zostáva stále nejasný. Všetko však nasvedčuje tomu, že ani druhá futbalová liga sa nedohrá, pretože Komisia pre riadenie druhej najvyššej slovenskej súťaže navrhne výkonnému výboru Slovenského futbalového zväzu (VV SFZ) ukončiť sezónu v II. lige. Informoval o tom na oficiálnom webe SFZ jej predseda Miroslav Richtárik.

Definitívne rozhodnutie padne v utorok 2. júna po zasadaní VV SFZ.

Ročník prerušili pre pandémiu koronavírusu 9. marca. Kým Únia ligových klubov (ÚLK) rozhodla v piatok o reštarte najvyššej súťaže, Komisia pre riadenie II. ligy, aj vzhľadom na nedostatok informácii a nabitý časový harmonogram odporučila predčasná koniec tohto ročníka.

„Preberali sme rôzne alternatívy a zaoberali sme sa aj s myšlienkou, ako ešte dohrať súťažný ročník v aktuálnej situácii. V konečnom dôsledku však nemáme ani výstup od hlavného hygienika, čiže nevieme, za akých podmienok by sme dohrávali a navyše nás tlačí aj čas. My by sme museli odohrať 12 kôl do 25. júla, to by bolo náročné a nepoznáme ani termín, kedy by sme mohli začať hrať, či 6. alebo 13. júna,“

– uviedol Richtárik pre web SFZ.

Z najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy nikto nezostúpi, ani do nej s najvúčšou pravdepodobnosťou nepostúpi. Proti tomuto riešeniu sa postavil MFK Dukla Banská Bystrica, ktorá viedla tabuľku.

Podľa Miroslava Richtárika sa však spomedzi účastníkov II. ligy ozvali aj ďalšie nesúhlasné stanoviská:

„Každý klub je samostatný právny subjekt. Rozumieme reakcii Banskej Bystrice, ktorá je aktuálne na prvej priečke a mala možnosť zabojovať o postup do najvyššej súťaže. Obdobný názor mali aj ďalšie dva kluby Dubnica a Skalica, ktoré taktiež majú záujem hrať v najvyššej súťaži, čo prezentovali v médiách.“

Zatiaľ nie je jasná podoba novej sezóny, komisia na stredajšom stretnutí zatiaľ odsúhlasila uzávierku prihlášok na 26. júna. Odštartovať ročník 2020/2021 by chceli začiatkom augusta. Počet účastníkov zatiaľ nie je jasný, keďže sa šíria informácie, že FC Petržalka zvažuje prihlášku do III. ligy. Richtárik však verí, že v nasledujúcej sezóne nenastane žiadna zmena.

V Maďarsku a Srbsku sa taktiež nedohrala druhá najvyššia futbalová súťaž v krajine, avšak tamojšie zväzy rozhodli, že do prvej ligy postúpia prvé dva tímy aktuálnej tabuľky z druhej ligy automaticky.  Snáď sa teda Slovenský futbalový zväz inšpiruje rozhodnutiami v týchto krajinách. Zrejme tak učinia aj ďalšie štáty.

Autor: (job), Foto: ilustračné + mfkdukla.sk