Neúspešná gólová prestrelka mestskej Dukly s béčkom Žiliny + HLASY

3 /

Banskobystrická mestská Dukla v prvom kole druhej futbalovej ligy novej sezóny 2019/2020 privítala doma na Štiavničkách béčko MŠK Žilina. A hoci nám súper v úvode strelil tri nečakané rýchle góly, zverenci trénera Vargu po prestávke zdvihli hlavy a taktiež trikrát skórovali, avšak jeden gól inkasovali a nepremenili penaltu.

Celý zápas bol poriadne rušný, nechýbali šance, v prvom polčase na oboch stranách. Už v druhej minúte prešiel stredom šikovne hosťujúci Gerebenits, vystrelil spoza šestnástky, no brankár Krejčí bol na mieste. Dukla mala príležitosť po rohovom kope, Kupčík to skúsil pätičkou, ale Petráš loptu chytil na čiare. Nasledoval rýchly brejk Žiliny, po ktorom mal veľa priestoru Gerebenits, oklamal vybehnutého bystrického gólmana a poľahky skóroval – 0:1. Bystričania mohli vyrovnať, Willwéber to skúsil parádnou strelou z tridsiatich metrov a s tečovanou loptou mal pri dolnom rohu pravej žrde Petráš poriadne problémy. Hostia skórovali po našom neúspešnom rohu z brejku aj druhý krát. Myslovičovu strelu Krejčí síce vyrazil, no na akrobatickú koncovku Kurminowskeho bol v šestnástej minúte prikrátky – 0:2. Uplynuli iba tri minúty a pykali sme znovu. Tentoraz súper dostal dlhú loptu za našu zaskočenú obranu, gólman Dukly zle vybehol a Gerebenits trestal – 0:3. Bola to studená sprcha pre Bystricu, ale ku cti hráčom slúži, že to rozhodne na ihrisku nevzdávali. V 21. minúte mohol ťažiť z odrazenej lopty Vaščák, dostal sa pred Petráša, ale zoči – voči ho nepokoril, žilinský gólman i so šťastím loptu nohou vyrazil. Nasledovalo striedanie, tréner Varga poslal na hrot Laksíka, zmenil rozostavenie a od tej chvíle sme hrali útočnejšie. Polievka to skúšal z priameho kopu z ľavej strany, mieril nad brvno, následne strieľal Willwéber spoza šestnástky priamo do brvna a z dorážky pred odkrytou bránkou neuspel nepresný Laksík. Hostia mali príležitosť po rýchlom úniku z pravej strany, postaral sa oň obranca Kopas, no strieľal tesne vedľa. Pred prestávkou mohol znížiť aj obranca Dukly Migaľa, pálil z asi 30 metrov a Petráš musel loptu vytlačiť nad brvno.

Po prestávke to bol z našej strany uragán. Najprv Vaščák slušnou koncovkou spoza pokutového územia preveril brankára hostí. Tešili sme napokon v 50. minúte. Po centri Vajdu z pravej strany a práci Vaščáka sa presadil v malom vápne hlavou Lukáš Laksík1:3. Uplynula iba minúta a tentoraz center z ľavej strany našiel hlavu Mateja Staršieho a bolo 2:3. Mestská Dukla poriadne ožila a mala šancí ako maku. Akcie ťahala po krídlach, vyprodukovala množstvo centrov, súper miestami nevedel kam skôr skočiť, naše útoky boli frontálne. V tutovke sa ocitol Snitka, nebezpečne hlavičkoval Vajda, Snitka to skúšal aj z 25 metrov, tečovaná strela Vaščáka len tesne minula pravú žrď. V 60. minúte bol faulovaný v šestnástke náš Prikryl, dostal lakťom, ale píšťalka rozhodcu zostala nemá. Tento náš futbalista potom z dobrej pozície prestrelil bránku. Súper následne pohrozil z ojedinelého brejku Rusnákom, ten z pravej strany mieril našťastie do bočnej siete. Výbornú možnosť mal následne Polievka, ale ani hlavou nepokoril žilinského gólmana. Zahrávali sme množstvo rohových kopov (bolo ich v celom zápase z našej strany viac ako 20!), ale nevedeli sme sa ani po nich presadiť. V 71. minúte po chybe obrany a vysokom vybehnutí Krejčího mal ´miliónovú´ šancu Kurminowski, no nepochopiteľne netrafil úplne prázdnu bránku, hoci len tesne. Žili sme teda. Polievka to skúšal z priameho kopu z väčšej vzdialenosti, ale pálil nad brvno. Žilinčanom napokon vyšiel tretí ich druhopolčasový protiútok. Z ľavej strany sa dostala lopta do šestnástky na voľného Bičakhčana a ten sa nemýlil, skóroval po minúte čo bol na ihrisku ako striedajúci hráč – 2:4. Bystrickí futbalisti sa nepoddali ani za tohto stavu, v 84. minúte po ruke Petráka mali výhodu penalty, ale Polievka ju nepremenil, Petráš predviedol dobrý zákrok, vystihol smer. Napriek tomu kapituloval. Po asi 23 našom rohu poslal za neho loptu v 86. minúte nešťastne jeho vlastný spoluhráč Gamboš 3:4. Záver bol hektický, vyslali sme niekoľko vysokých lôpt pred bránku súpera, ale vytúžený štvrtý gól sa nám už nepodarilo dosiahnuť.

Tréner Dukly Stanislav Varga po zápase pre bystricoviny uviedol: „Začali sme veľmi zle. Inkasovali sme tri góly, no chceli sme zvrátiť stav a po polčase sa nám podarilo streliť rýchle dva góly, no žiaľ inkasovali sme štvrtý. Nepremenili sme potom penaltu, no tak ako sme hrali v prvom polčase, tak rozhodne hrať nechceme. Mužstvo v druhom polčase ukázalo správnu tvár, snažilo sa zvrátiť výsledok, ale myslím si, že dnes sme si nezaslúžili vyhrať. Súper berie zaslúžene tri body. Tak ako sme hrali v prvom polčase som ešte za môjho pôsobenia v Dukle nezažil. Nespoznával som moje mužstvo. Až v druhom moji zverenci ukázali ako by mala Dukla vyzerať. Možno je toto aj dobré, že sme dostali takto skoro facku. To, že sme hrali na jar dobre a prehrali sme iba jeden zápas, na to už musíme zabudnúť.“

Útočník MFK Dukla Lukáš Laksík nastúpil v 25. minúte, znížil na 1:3, počas jeho pôsobenia na trávniku bolo skóre 3:1 v náš prospech. Duel hodnotil pre Bystricoviny nasledovne: „V prvom polčase sme do zápasu zle skočili, keď sme to prestriedali, preskupili, tak to trošku pomohlo. Možno kebyže dáme ešte do prestávky gól, tak by to inak vyzeralo. Mali sme to dobre rozbehnuté v druhom polčase, chceli sme to po znížení na rozdiel gólu otočiť, no škoda, nepodarilo sa nám to. Zle sme vstúpili do zápasu a to sa nám napokon vypomstilo. Mali sme množstvo rohov, mohli sme z nich viac vyťažiť. Zlomová bola aj naša nepremenená penalta.“

Autor dvoch gólov Žiliny Roland Gerebenits nám povedal: „Bol to veľmi pekný zápas pre oko diváka. Padlo veľa gólov a myslím si, že sa aj šťastene obrátila na našu stranu. Preto sme dnes vyhrali. Možno rozhodla naša dravosť, predčili sme súpera rýchlostne, predsa len sme mladší. Perfektne nám vyšli brejkové situácie i preto sme vyhrali a môžeme sa tešiť zo zisku troch bodov u súpera, ktorý sa na nás podľa mňa kvalitne – dobre pripravil.“

MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina B 3:4 (0:3)

Góly: 50. Laksík, 51. Starší, 86. Gamboš (vlastný) – 11. a 19. Gerebenits, 16. Kurminowski, 80. Bičakhčan. ŽK: Polievka, Migaľa – Lachošvili, Petrák, Gerebenits. Rozhodoval: K. Micheľ. Diváci: 1075.

MFK: Krejčí — Vajda (85. Savić), Kupčík, Prikryl, Migaľa — Brodziansky (25. Laksík), Snitka — Starší, Willwéber, Polievka — Vaščák (75. Strachan)

MŠK B: Petráš – Suľa (77. Kaprálik), Kopas, Lachošvili, Petrák – Chríbik – Rusnák, Myslovič (79. Bičakhčan), Gono (69. Gamboš), Gerebenits – Kurminowski

Druhé kolo odohrá naša mestská futbalová Dukla znovu doma, v piatok 26. júla o 17.30 hodine hostíme na Štiavničkách FC ŠTK 1914 Šamorín.

Autor: (bl), Foto: autor