Mládežnícky štadión v Radvani – Kráľovej spoznal víťaza McDonald’s Cupu z nášho kraja

ŠPORT
0 /

V krajskom kole 23. ročníka mini futbalového turnaja McDonald´s Cup sa v stredu najviac darilo hráčom zo ZŠ s MŠ Badín. Tí ani raz neokúsili horkosť prehry.

Historický úspech mladých Badínčanov

Hralo sa na výborne pripravenej umelej tráve Mládežníckeho štadióna v Radvani – Kráľovej. Od rána však pálilo slnko, preto nádejní futbalisti a futbalistky dostali zabrať. Zvládli to však na výbornú.

Krajského kola v Banskej Bystrici na sa zúčastnilo 11 okresných víťazných školských družstiev. Hralo v troch skupinách, z ktorých najlepší štyria postúpili do semifinále. Po záverečnom hvizde finále vytryskli na ihrisku veľké emócie. Hráči víťaznej školy skákali po sebe a spievali. Objatia nemali konca, zábery pripomínali oslavy majstrovského titulu.

„Na turnaj sme nešli s cieľom vyhrať, pretože sme netušili, akí súperi nás čakajú. Vypálilo to však tým najlepším spôsobom. Sme nesmierne šťastní. Chválim všetkých hráčov, pretože všetci sa nesmierne snažili. V škole budú celebrity,“ 

povedal po vyhlásení víťazov spokojný tréner a učiteľ ZŠ s MŠ Badín František Lukáč.

Badín vyhral krajské kolo po prvý raz v histórii a postupuje do finále  majstrovstiev Slovenska.

„Keď sme sa dostali až sem, chceme vyhrať. Máme dobrých hráčov, ktorí majú talent. Keď nás doplnia chlapci, ktorí dnes pre chorobu chýbali, budeme dobrý tím,“ 

dodal tréner Lukáč.

Víťazi z Badína

Víťazi z Badína

Poradie mužstiev  v Banskobystrickom krajskom kole

 1. miesto: ZŠ s MŠ Tajovského 2, Badín
 2.  miesto: ZŠ, J. J. Thurzu, A. Bernoláka 20, Detva
 3. miesto: Súkromná ZŠ, Gemerská cesta 1, Lučenec
 4. miesto: ZŠ s MŠ, Pionierska 2, Brezno
 5. miesto: ZŠ, J. Alexyho 1941/1, Zvolen
 6. miesto: ZŠ J. C. Hronského, Školská 10, Krupina
 7. miesto: ZŠ Jána Zemana, Školská 44/6, Nová Baňa
 8. miesto: ZŠ s MŠ Maximiliána Hella, Štiavnické Bane 128
 9. miesto: ZŠ s MŠ Š. Moysesa, A. Kmeťa 1, Žiar n/Hronom
 10. miesto: ZŠ, Slobody 2, Poltár
 11. miesto: ZŠ, Nám. A. H. Škultétyho 9, Veľký Krtíš

Najlepší hráč: Lucas Hamšík, ZŠ s MŠ Tajovského 2, Badín

Najlepšia hráčka: Michaela Badíková, Súkromná ZŠ, Gem. cesta 1, Lučenec

Najlepší brankár: Samuel Frayne, ZŠ, J. Alexyho 1941/1, Zvolen

Najlepší strelec: Jakub Ružbacký, ZŠ s MŠ, Tajovského 2, Badín

Badín má Hamšíka

Tím z Badína ťahal krásnymi akciami Lucas Hamšík. Syn kapitána slovenskej reprezentácie a legendy slovenského futbalu Mareka Hamšíka bol zaslúžene vyhlásený za najlepšieho hráča turnaja.

„Hralo sa mi veľmi dobre, i keď bolo strašne teplo. Teším sa, že sme vyhrali. Od začiatku som chcel byť najlepším hráčom a som rád, že sa mi to podarilo. Chcem byť ako ocino. Sníva sa mi o tom stále, preto sa snažím v každom zápase, každú minútu. Mojím obľúbeným klubom je FC Barcelona, kde vyrástli skvelí futbalisti. Raz by som tam chcel hrať aj ja a spravím preto maximum,“ 

uviedol po turnaji Lucas Hamšík zo ZŠ s MŠ Badín, ktorý túži stať sa profesionálnym futbalistom. 

Najlepší hráč turnaja Lucas Hamšík

Najlepší hráč turnaja Lucas Hamšík

Po prestupe Mareka Hamšíka z talianskeho Neapola do čínskeho Dalian Yifang prebral futbalový rast Lucasa jeho starý otec. Ten sleduje jeho výkony a pomáha mu zlepšovať sa aj po odchode Mareka do tureckého Trabzonsporu.

„Chlapcov vozím na tréningy, chodím sa pozerať na ich zápasy a posielam Marekovi referáty. Sú to pekné starosti, vrátil som sa späť o 25 rokov, keď mal môj syn desať rokov. Prežívam déjàvu a užívam si to, že môžem sledovať svojich vnukov,“ 

poznamenal Richard Hamšík, otec Mareka a starý otec Lucasa.

Marek s otcom Richardom Hamšíkom

Marek s otcom Richardom Hamšíkom

Marek a Lucas sú si podobní

A aká je podobnosť medzi jeho synom Marekom a vnukom Lucasom?

 „Lucas je vo svojej kategórii nadštandardne šikovný. Techniku majú rovnakú, Lucas je však ortodoxný ľavák, zatiaľ čo Marek bol pravák a neskôr obojnohý. Marek bol viac gólový, Lucas je ten typ, ktorý dáva mužstvu rozum a veľa prihráva. Celkovo sú si ale dosť podobní,“ 

prezradil Lucasov starý otec.

Tretí skončili Lučenčania

Tretí skončili Lučenčania

Lucas Hamšík bol na krajskom kole McDonald´s Cupu jedným z hnacích motorov tímu z Badína. Ukázal, že má schopnosti vodcu. Na ihrisku mal veľkú minutáž, za čo sa učiteľom odvďačil výbornými výkonmi.

Marek Hamšík bol niekoľko ročníkov patrónom McDonald´s Cupu. Richard je preto rád, že si na turnaji mohol zahrať aspoň jeden z jeho vnukov a stihol to po covidovo – športovej prestávke ako štvrták aspoň v jednom ročníku.

„Je to pekné pre ocina i syna, že sa priezvisko Hamšík opäť predstavilo na McDonald´s Cupe. Som rád, že sa to podarilo,“ 

skonštatoval Richard Hamšík. 

Marek Hamšík

Marek Hamšík

Ružbacký dával góly na počkanie

Ďalším senzačným zjavom v tíme Badína bol chlapec, ktorý dával góly na počkanie. Bez väčších problémov sa stal najlepším strelcom turnaja.

„S prvým miestom a víťazstvom medzi strelcami som spokojný. Kľučky sa mi darili, streľba tiež, i keď to mohlo byť aj lepšie. Som rád, že som vyhral cenu za najlepšieho strelca. Ďakujem za to spoluhráčom,“ 

vyhlásil najlepší kanonier krajského kola McDonald´s Cupu v Banskej Bystrici Jakub Ružbacký, ktorého obľúbeným futbalistom je Lionel Messi.

Najlepší strelec turnaja Jakub Ružbacký

Najlepší strelec turnaja Jakub Ružbacký

Finále malo zaujímavý priebeh

Vedenie vo finále turnaja si udržoval Badín, ktorý mal herne navrch. Detva sa však odmietala vzdať a neustále skóre doťahovala. Futbalisti a futbalistky z Detvy bojovali zo všetkých síl, no nakoniec súperovi podľahli 6:10. Obsadili však krásne druhé miesto a domov si hrdo odnášali strieborné medaily.

Druhé miesto obsadili Detvanci

Druhé miesto obsadili Detvanci

Najlepšou hráčkou turnaja bola tanečníčka

Napínavý boj sa odohral aj v súboji o bronz. Z tesného triumfu sa tešil Lučenec, ktorý zdolal Brezno 11:8. Lučenčania mali v tíme najlepšiu hráčku turnaja, ktorá sa súbojov proti chlapcom nezľakla.

„Je náročné hrať proti chalanom, ale snažila som sa. Ťažké to bolo najmä proti Badínu, ktorý je silný, no nemáme sa za čo hanbiť. Futbal som zdedila po bratovi, ktorý hráva za dospelých. Som na neho hrdá. Rada pozerám zápasy v televízii, ale zatiaľ chcem hlavne tancovať. Uvidím, čo bude neskôr,“ 

vysvetlila Michaela Badíková.

Fandí Manchestru United a Cristianovi Ronaldovi. Futbalu sa aktívne nevenuje, pretože prednosť má tanec. Na ihrisku to však nebolo vidieť.

Najlepšia hráčka turnaja Michaela Badíková

Najlepšia hráčka turnaja Michaela Badíková

Zdroj: Lucia Kotyian , Foto: McDonald´s Cup a ilustračné