Milan Smädo: Netreba plakať nad rozhodnutím Podbrezovej nespojiť sa s Duklou

ŠPORT
24 /

Plánovaná fúzia futbalových klubov FK Železiarne Podbrezová a MFK Dukla Banská Bystrica sa nateraz neuskutoční. Rozhodlo o tom na poslednom zasadnutí predstavenstvo Železiarní Podbrezová a.s.

V oficiálnom vyhlásení predstavenstva Železiarní Podbrezová a.s. sa uvádza:

„Predstavenstvo Železiarní Podbrezová a.s. na svojom zasadnutí rozhodlo, že odstupuje od uvažovanej spolupráce a transferu futbalu do Banskej Bystrice, či iného mesta. FK Železiarní Podbrezová, účastník Fortuna ligy, 2. ligy a všetkých najvyšších mládežníckych futbalových súťaží bude hrať na domácich ihriskách Zelpo arény a FK ŽP.“

Majitelia FK Dukla Banská Bystrica a.s. s licenciou pre A – mužstvo, ktoré z 2. ligy vypadlo do 3. regionálnej ligy, ho do tejto súťaže v júni tohto roku neprihlásili. V dražbe na exekútorskom úrade získalo ich mládežnícke licencie od 19 – ročných až po prípravky občianske združenie ŠK Kremnička. Od aktuálnej sezóny pôsobí banskobystrický futbalový klub v súťažiach pod novým názvom MFK Dukla Banská Bystrica. Jeho súčasný hlavný manažér Milan Smädo Bystricovinám povedal:

„Nechcem komentovať rozhodnutie predstavenstva Železiarní Podbrezová a.s. Je to ich rozhodnutie, treba ho rešpektovať. Naša situácia je teraz v Banskej Bystrici taká, že MFK riadne funguje. Sme na prvom mieste v tretej lige, vedieme aj dorastenecké súťaže. Z ekonomického hľadiska je určite škoda, že Podbrezová odstúpila od deklarovaného zámeru, malo by to totiž po ekonomickej stránke význam. Netreba však plakať. Treba sa uberať vlastnou cestou. Čas ukáže, čo sa ešte udeje, alebo neudeje. Banská Bystrica je veľké mesto, futbalové mesto, čo vidno aj na návštevnosti zápasov Dukly v Kremničke.“

O možnej budúcej fúzii futbalových klubov Banskej Bystrice a Podbrezovej v súvislosti so vznikom MFK Dukla Banská Bystrica informovali začiatkom júla predstavitelia mesta Banská Bystrica a viceprezident FK Železiarne Podbrezová Vratislav Greško. Banskobystrický primátor Ján Nosko vtedy vyhlásil, že mesto chce udržať banskobystrickú mládež doma, aby hrala futbal v našom meste s kvalitnými trénermi a mladí futbalisti neodchádzali kvôli zlým podmienkam preč. Cieľom je, aby sa v Banskej Bystrici hral aj vrcholový futbal a udržala sa historická značka Dukla.

„Prišla ponuka na spoluprácu z FK Železiarne Podbrezová, mali sme niekoľko stretnutí s vedením klubu. Naším spoločným cieľom je vybudovať v meste základňu s potrebnou futbalovou infraštruktúrou, vrátane personálneho zázemia. Nebude to jednoduché. Verím, že  po rekonštrukcii futbalového štadióna na Štiavničkách, kde by sa čoskoro mala napĺňať vízia Národného atletického štadióna, sa bude hrať najvyššia súťaž,”

– povedal v júli Ján Nosko. A podľa našich informácii veru nadčasovo trafil klinček po hlavičke, pretože Podbrezovčania chcú uvažovať o vstupe do futbalovej mestskej Dukly iba vtedy, ak moderný štadión na Štiavničkách bude realitou, teda začne sa stavať! Nateraz vedenie armádneho Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica deklaruje, že ministerstvo obrany plánuje pod Urpínom výstavbu národného atletického štadióna s tým, že sa na ňom bude môcť hrať aj futbal. Hovorí sa však o najskoršom možnom termíne výstavby jar, resp. jeseň roku 2018.

Autor: (bat), Foto: autor Bystricoviny + ilustračné