MFK Dukla senzačne postupuje cez Dunajskú Stredu do semifinále pohára + HLASY

6 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly v dočasnom domovskom stánku vo Zvolene odohrali v stredu popoludní štvrťfinálový zápas Slovnaft Cup-u (Slovenského pohára). Nastúpili proti druhému tímu najvyššej futbalovej súťaže DAC Dunajská Streda a dokázali tohto súpera zdolať! Vyhrali 3:2 gólom Viktora Tótha v poslednej štvrtej minúte nadstaveného času.

Duel sme začali výborne. Už v prvej minúte z priameho kopu poslal Willwéber loptu pred bránku, kde Ľuboš Kupčík iba nastavil nohu na hranici päťky a otvoril skóre stretnutia – 1:0. Následne na strane hostí Schäfer po rohu prestrelil našu bránku, napodobnil ho o pár sekúnd Duklista Migaľa, keď mu Polievka prihral do šestnástky. Postupne však prevzal iniciatívu DAC a mladý bystrický brankár Baláž sa rozhodne vo svojej seniorskej premiére medzi žrďami nenudil. Likvidoval dve šance Friedeho, ktorý najprv zakončoval hlavou ´koníkom´ a neskôr z hranice bieleho bodu pálil z prvej bez prípravy. Následne to vyskúšal presnou strelou k žrdi Momou, Baláž vytiahol ďalší fantastický zákrok. Kapituloval napokon v dvadsiatej minúte z prvého rohového kopu v zápase. Divkovič vyslal vysoký center pred bránku a nikým nestrážený Müller hlavičkoval bez problémov medzi žrde – 1:1. Hra sa potom vyrovnala, zaujímavé boli nožničky Momoua a po polhodine to vyskúšal aj stredopoliar Dukly Willwéber spoza pokutového územia, minul pravý vinkel Szárazovej svätyne. Po centri Migaľu to skúšal hlavou i náš Starší, gólman Dunajskej Stredy bol pozorný. Jeho spoluhráči mali do prestávky ešte dve dobré možnosti. V 41 minúte Schäfer strieľal spoza šestnástky, bystrický novic medzi žrďami loptu vytlačil na roh a minútu pred prestávkou ho zamestnal z priameho kopu z asi tridsiatich metrov E. Davis, keď mieril pod brvno.

Nástup do druhej tretiny sme mali opäť výborný. Starší pekne prenikol do šestnástky, vystrelil, no loptu zblokoval Sommer, z dorážky v páde zakončoval Vujoševič, Száraz vyrážal a v ďalšom páde Kvocera trafil do žrde. Dunajská Streda poslala do hry kanoniera Ramireza a hneď sa aj prihlásil o slovo dobrou strelou spoza šestnástky, poriadne preveril Baláža. V 67. minúte hostia zahrávali rohový kop, Balič centroval do pokutového územia, Kupčík hlavou odvracal nešťastne smerom k vlastnej bránke a pri pravej žrdi sa presadil hlavou vysoký Beskorovainyi1:2. Na tento zásah súpera sme však do dvoch minút našli odpoveď po peknej kombinačnej akcii. Potiahol ju po pravej strane Migaľa, prihral na šestnástku Polievkovi, od neho putovala lopta k Willwéberovi, ktorý si všimol na ľavej strane v pokutovom území Mareka Frimmela a tento náš striedajúci futbalista zakončil excelentne ľavačkou k vzdialenejšej žrdi v prvom dotyku s loptou – 2:2. Potom sme už hrali takticky, nemali sme na ihrisku klasického útočníka, túto pozíciu zastával Polievka. Čo bolo podstatné, DAC sme nepúšťali do vyloženej šance. Naopak v nadstavenom čase sme išli po nevydarenom rohu súpera do brejku, Polievka posunul loptu na Frimmela, tomu v poslednej chvíli zmaril gólovú koncovku Sommer. Následne sme poslali do hry na penalty brankára Krejčího a Gondu, ale ponúkol sa nám ešte priamy kop z hranice dvadsiatich metrov po faule na striedajúceho Tótha. Z tejto pozície Frimmel poslal loptu ponad múr do žrde, odtiaľ sa odrazila k Staršiemu a následne putovala do skrumáže k spomínanému Viktorovi Tóthovi, ktorý sa razantne presadil a zabezpečil Dukle gólom na 3:2 postup do semifinále národného pohára Slovnaft Cup.

MFK Dukla Banská Bystrica – FK DAC 1904 Dunajská Streda 3:2 (1:1)

Góly: 1. Kupčík, 69. Frimmel, 90+4 V. Tóth – 20. Müller, 67. Beskorovainyi . Rozhodoval: Dohál. ŽK: Nosko, Willwéber, Vajda, Lukáčik – Ramirez. Bez divákov.

MFK Dukla:  F. Baláž (90+2 Krejčí) – Migaľa (90+2 Gonda), Kupčík, Nosko, Lukáčik – Snitka, Willwéber (76. V. Tóth) – Kvocera (64. Vajda), Polievka, Starší – Vujošević (64. Frimmel)

FK 1904 DAC: Száraz – Müller, Beskorovainyi, E. Davis – Sommer, Schäfer (83. Njie) – Divković (46. Andzouana), Friede (58. Ramirez), Christie-Davies, Moumou (83. Taiwo) – Nicolaescu (70. Balić)

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga: „Vyhrali sme 3:2 proti silnému súperovi, druhému mužstvu najvyššej súťaže, takže vládne spokojnosť. Odohrali sme dobrý zápas, mali sme šance, dvakrát sme trafili do žrde, nebolo to náhodné víťazstvo, išli sme za ním, hoci som už počítal s penaltami. Ďakujem hráčom, že nepripustili takéto nervy. Chceli sme sa vyrovnať ako druholigový tím prvoligovému. To, že sme sa vyrovnali, je pekné, ale my máme cieľ v druhej lige jasný a pred nami je ešte päť zápasov do konca súťaže. Túto výhru si vážime, ale je iba bonusom, prioritou je druhá liga. Pripravíme sa na najbližší zápas s Košicami a pokúsime sa získať tri body, na semifinále pohára nemyslíme.“

Bernd Storck, tréner DAC Dunajská Streda: „Sme nesmierne sklamaní, pretože sme inkasovali rozhodujúci gól v záverečnej minúte, čo je obrovská škoda. Je ťažké teraz pre mňa hľadať správne slová. Pred záverečným gólom bol podľa mňa faul, navyše na videu vidieť, že ho domáci hráč dosiahol lakťom. Každopádne, gól v závere stretnutia nesmierne mrzí.“

Róbert Polievka, kapitán Banskej Bystrice: „Hrali sme proti európskemu mužstvu, ktoré každý rok bojuje o špicu v najvyššej slovenskej súťaži a pravidelne hrá európske súťaže. Bola to pre nás veľká česť sa s nimi konfrontovať. Skladám klobúk dole pred chalanmi, že sme s nimi dokázali hrať vyrovnanú partiu. Napokon sa nám to futbalovo vrátilo, konkrétne šťastena v nadstavenej štvrtej minúte. Ukázali sme charakter a možno aj to, že i druholigové mužstvá dokážu hrať vyrovnanú partiu s prvoligistami. V druhej lige musíme často my tvoriť hru a hrať do plných, dobíjame bránku. Teraz sme to trošku otočili, snažili sme sa ísť zo zabezpečenej obrany a to sa oplatilo. Čo sa týka priameho kopu v nadstavenom čase, Marek prišiel za mnou, povedal mi, že si verí  a trafil to tak, že sme dali z toho gól. Keď si verí môj spoluhráč vedľa mňa na priamy kop, ja nemám problém s takýmito vecami.“

Polievka reagoval aj na našu otázku, či bol pre neho zápas s Dunajskou Stredou niečím špecifický, keďže v tomto mužstve kedysi pôsobil:

„Už je to dávno, keď som tam bol, no určite som sa veľmi tešil na tento zápas. Mužstvo Dunajskej Stredy sa výrazne obmenilo, má v kádri veľa európskych hráčov, ktorí majú svoju kvalitu. My sme ukázali, že aj menší klub dokáže robiť väčšie zázraky. My sme sa všetci tešili už len skrz toho, že si zmeriame sily s popredným tímom Fortuna ligy. Možno trošku smoly pre Dunajskú Stredu, že sme na nich boli nažhavení.“

Viktor Tóth, strelec víťazného gólu: „Tento zápas vyšiel aj nám – striedajúcim hráčom. Dvaja, čo sme nastúpili, tak sme dali dva góly. Kondičný tréner nás dobre pripravil. To je úloha striedajúcich hráčov, prísť a oživiť hru, nevynechať žiadny súboj. Keď nevypustíte súboj, tak vždy je možné získať loptu a takto sme napokon vyhrali 3:2. Išli sme do tohto zápasu s cieľom vyhrať, podarilo sa a môže nás to iba posunúť ďalej. Konfrontácia s prvoligovým klubom je predsa len trochu iná. Bol to prestížny duel. Čo sa týka môjho gólu, predchádzal tomu faul pred pokutovým územím. Po nariadenom priamom kope a možno nechcenej asistencii Staršieho som trafil čistú loptu. Brankár sa mňa a ani lopty nedotkol, takže padol gól a je to tam. Vždy keď idem na ihrisko, tak chcem dať gól. Tento bol víťazný, no verím, že takýchto gólov príde ešte viac.“

Filip Baláž, brankár Banskej Bystrice: „Včera na tréningu som vycítil, že by som mohol ísť do bránky. Tréner brankárov mi povedal, že mám byť pripravený ako by som išiel chytať. Pripravil som sa tak, ale naisto som sa to dozvedel až na štadióne pol hodinu pred zápasom. Bol to pre mňa veľký zápas, sú to pre mňa iba začiatky v mužskom futbale, takže som určite rád za tento výkon a chcem poďakovať spoluhráčom za dobre odvedenú robotu. Vďaka tomu sme postúpili do semifinále pohára. Pre mňa to bol prvý súťažný zápas v mužskom futbale, určite si ho zapamätám. Doposiaľ som bol v bránke iba v prípravných zápasoch, proti Pohroniu, Žiline a Michalovciam, no toto je už oficiálne a teší ma, že sme to pri mojej premiére zvládli.“

Benjamín Száraz, brankár Dunajskej Stredy: „Pripravovali sme sa zodpovedne na tento zápas. Chceli sme ukázať, že sme od začiatku lepším tímom na ihrisku. Dostali sme však veľmi skoro gól, potom sa nám podarilo vyrovnať, išli sme do vedenia, no opäť sme inkasovali a v nadstavenom čase sme prehrali po spornej situácii. Bolo to pre mňa dosť rýchle, musím sa na to ešte pozrieť a potom to nejako zhodnotiť. Vedeli sme, že Banská Bystrica má svoju kvalitu, je silná na lopte, disponuje so skúsenými futbalistami v kádri. Myslím si, že na lopte sme boli silnejší my, no súper hral jednoduchší futbal a vyšlo mu to. To bolo podstatné. My sme mali jednoznačný cieľ postúpiť do semifinále pohára, žiaľ, nepodarilo sa nám to. Duklu sme nevnímali ako outsidera, vedeli sme, že sa vie porovnávať so silnými súpermi. Nič sme nepodcenili, veľmi sme sa na tento zápas pripravovali, no nevyšlo to.“

Marek Frimmel, strelec druhého gólu Banskej Bystrice: „Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas s prvoligovým mužstvom. Dunajská Streda má svoju kvalitu, ale klobúk dole pred chalanmi, podali sme kolektívny výkon a išli sme šťastiu naproti. Tréner ma poslal do hry s tým, aby som ju oživil, aby sa niečo zmenilo a ja som rád, že som pekne trafil a padlo mi to tam na 2:2. Pri tom priamom kope v nadstavenom čase, veril som si, trénoval som to aj na tréningu s chalanmi, takže bola to dobrá pozícia a dobre som trafil. Odrazilo sa to chvalabohu od žrde a dali sme gól. My sme nemali v tej chvíli v hlave pokutové kopy, futbal sa hrá totiž celých 90 minút aj viac. Tréner nám to stále prízvukuje, že hrať treba až do záverečného hvizdu a to sa nám napokon vyplatilo, aj preto sme tento zápas zvládli.“

Danylo Beskorovainyi, strelec druhého gólu Dunajskej Stredy: „Bol to ťažký duel s veľa súbojmi. Banská Bystrica hrala dobre defenzívne, na dlhé lopty. My sme urobili nevynútené chyby, nepokryli sme štandardky. Tréner nám prízvukoval, že z nich nemôžeme inkasovať, ale neviem prečo sme to nepokryli. Ten tretí gól sme dostali rukou, bola to chyba rozhodcu. Nič sa nedá robiť, musíme vyhrávať v lige. Chceli sme tento pohár vyhrať, no žiaľ ideme smutní domov.“

Ostatné výsledky: Slovan Bratislava – FC Petržalka 5:1, ViOn Zlaté Moravce-Vráble – MŠK Žilina 0:2, FC Košice – AS Trenčín 3:0.

Do semifinále postupujú: Slovan Bratislava, Dukla Banská Bystrica, MŠK Žilina, FC Košice.

Autor: (job), Zdroj: MFK Dukla, Foto: Radoslav Bielik