Marek Hamšík znovu mení dres, bude hrať za turecký Trabzonspor

ŠPORT
3 /

Rodák z Banskej Bystrice a kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík bude hrať od nového ročníka za turecký Trabzonspor. S klubom podpísal zmluvu na dva roky, ktorá mu vynesie príjem 1,5 milióna eur za sezónu. Trabzonspor o tom informoval na twitteri. Podľa agentúry AFP dostane aj bonus za podpis kontraktu vo výške 700 tisíc eur.

Banskobystričan Marek Hamšík odchádza zo švédskeho klubu IFK Göteborg, kde bol len od marca 2021. Trabzonspor už nášho futbalistu spod Urpína predstavil vo videu s dresom číslo 17, helmou gladiátora a nápisom: „GLADYATOR #Grande #MarekHamsik“. S Göteborgom mal Marek platnú zmluvu do konca augusta, ale hráčom Trabzonsporu bude oficiálne už od 1. júla. Do Turecka odchádza zadarmo.

„Hamšík môže opustiť klub bez odstupného,“

– povedal ešte pred niekoľkými dňami športový riaditeľ Göteborgu Pontus Farnerud a na margo odchodu Hamšíka ešte dodal:

„Marek počas svojho pobytu u nás veľa prispel. Tímu, klubu všeobecne a mestu Göteborg. Je skutočným profesionálom vo všetkom, čo robí, a bolo vzrušujúce s ním úzko spolupracovať. Okrem toho vieme, že Marekova prítomnosť znamenala pre celý IFK Göteborg podporu na mnohých úrovniach.“

Trabzonspor ponúkal Marekovi zmluvu do roku 2023 s ročným príjmom 1,5 milióna eur plus bonusy, ale Hamšík vraj žiadal vyššiu sumu – až 2,5 milióna za rok. „Hamšík je skvelý hráč. Tento prestup by pre nás bol extrémne dobrý. Ale popri tom všetkom musíme mať na zreteli aj naše finančné možnosti,“ vyriekol ešte cez víkend tréner Trabzonsporu Abdullah Avci.

Turci snažili získať miesto Mareka Hamšíka nórskeho útočníka Alexandra Sörlotha z Lipska. Nakoniec však do klubu prichádza náš 33-ročný odchovanec Jupie Podlavice, ktorý strávil väčšinu kariéry v talianskom Neapole. V klube spod Vezuvu pôsobil v rokoch 2007 až 2019. Dvakrát s ním získal Taliansky pohár a zaznamenal 121 gólov, čím prekonal aj strelecký rekord legendárneho Argentínčana Diega Maradonu.

Neskôr pôsobil Marek v čínskom Ta-liane a v marci sa dohodol na krátkodobom kontrakte s Göteborgom, za ktorý stihol odohrať šesť ligových zápasov a streliť jeden gól.

Trabzonspor v uplynulom ročníku Süper Lig obsadil štvrtú priečku a v nasledujúcej sezóne bude hrať Európsku konferenčnú ligu. Klub z mesta pri Čiernom mori je najúspešnejší v Turecku spomedzi tých, ktoré nesídlia v Istanbule. V zbierke má šesť titulov, zatiaľ posledný vybojoval v roku 1984. V minulosti pôsobila v Trabzone početná slovenská enkláva, v ročníku 2017/2018 si jeho dres obliekali Juraj Kucka, Tomáš Hubočan, Matúš Bero i Ján Ďurica.

Autor: (bl), Foto: ilustračné + facebook