Marek Hamšík pred piatkovým duelom s Portugalskom v novej úlohe aj o Ronaldovi

ŠPORT
3 /

Slovenskú futbalovú reprezentáciu čaká dvojzápas kvalifikácie ME 2024 proti Portugalsku a Lichtenštajnsku. V novej funkcii sa ocitol Banskobystričan Marek Hamšík, ktorý ešte v júni pomohol spoluhráčom z národného tímu na ihrisku ako kapitán. Po skončení hráčskej kariéry sa začína zžívať s pozíciou tímového manažéra reprezentácie. Pred piatkovým duelom Slovenska s Portugalskom je plný očakávania.

Marek Hamšík bude mať na starosti najmä komunikáciu s hráčmi a trénerom Francescom Calzonom, v rámci ktorej má zúročiť svoje bohaté skúsenosti. K novej funkcii hovorí:

„Som tu, aby som pomohol tímu. Už to nebude na ihrisku, ale komunikáciou mimo neho. Viem aj po taliansky, viem si zavolať hráčov a lepšie im odovzdať informácie. Poznám ich, boli to ešte nedávno moji spoluhráči. Poznám aj prácu trénera Calzonu, akým štýlom sa chce prezentovať. Budú to pre mňa obrovské skúsenosti.“  

Bývalý reprezentačný kapitán a rodák z Banskej Bystrice si na novú prácu začína zvykať a priznal, že futbal mu ako hráčovi nechýba:

„Som pripravený robiť všetko. Už som sa zapojil aj do videoanalýz a musím povedať, že je to pre mňa obrovská škola. Som za to rád, ďakujem prezidentovi zväzu aj trénerovi za túto možnosť. Som rád, že môžem podať pomocnú ruku a v realizačnom tíme tak budú o dve oči a uši viac.“

Tréner Calzona s Hamšíkom

Marek Hamšík sa vyjadril aj k piatkovému duelu Slovenska s Portugalskom v Bratislave. Súper našej reprezentácie bude podľa neho tvrdý oriešok, keď i k veľkej hviezde Ronaldovi vraví:

„Obrovský zápas, na ktorý sa hráči ako aj diváci tešia. Bude to veľký deň pre slovenský futbal. Musíme sa čo najlepšie pripraviť, lebo nás čaká jeden z najlepších tímov sveta na čele s Cristianom Ronaldom. Je to hrotový hráč, ktorý chce strieľať góly a celý život ich strieľa. Stačia mu dve šance na to, aby dal jeden gól. Treba si naňho dávať pozor a byť dôrazný, ale nie je to len o Ronaldovi, ale o celom tíme súpera. Portugalci majú obrovskú kvalitu, dominujú v držaní lopty, sú strašne silní. Musíme byť drzí a chcieť si to s nimi rozdať futbalovo.“

Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik sa pohrával s myšlienkou zapojiť Hamšíka do diania v reprezentácii už vlani. Čakalo sa iba na to, kedy odchovanec Jupie Podlavice v Trabzonspore zavesí kopačky na klinec. K najnovšiemu rozhodnutiu v súvislosti s Marekom šéf slovenského futbalu uviedol:

„Pozícia tímového manažéra nevznikla náhodou, Marek je vhodný kandidát. Už pred rokom sme sa rozprávali na túto tému. V júni urobil v rámci reprezentácie výnimku a bol som rád, že nám ešte pomohol na ihrisku. Od septembrového zrazu už s ním počítame ako s tímovým manažérom. Jeho pracovná náplň bude budovanie imidžu reprezentácie a komunikácia medzi hráčmi, členmi realizačného tímu a funkcionármi SFZ. V jeho kompetencii bude aj odporúčanie vhodných hráčov do reprezentácie. Veľa si od toho sľubujeme, Marek po hernej aj mentálnej stránke má hráčom čo ponúknuť.“

Slovenský národný tím je po štyroch kolách kvalifikácie na druhom mieste tabuľky J-skupiny so ziskom desiatich bodov. Už v piatok 8. septembra o 20.45 h na NFŠ v Bratislave preverí jeho silu favorizované Portugalsko, ktoré je s plným počtom 12 bodov a so skóre 14:0 líder skupiny. Po šlágri s majstrami Európy z roku 2016 nastúpia Slováci opäť doma – zápas s Lichtenštajnskom sa hrá v pondelok 11. septembra o 20.45 h tiež v Bratislave.

Marek Hamšík (vľavo) s Jánom Kováčikom (vpravo)

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR