Futbalová Dukla sa v pohári ´vyzúrila´ na Strečne, nasúkala mu desať gólov + HLASY

3 /

V stredu odohrala futbalová Dukla duel 3. kola 51. ročníka Slovenského pohára pri ohybe Váhu v športovom areáli FK Strečno. Domáci tím je účastníkom piatej ligy a bol jasným outsiderom, čo sa aj potvrdilo. Bystričania si pod Strečnom zahrali vtipný, aktívny futbal, ktorý hráčom chutil a diváci sa na ňom príjemne zabávali.

V Strečne bola parádna atmosféra, slušná návšteva, výborné počasie, nechýbali ani dobroty. Dukla nastúpila bez piatich hráčov aktuálneho základu – brankára Nôtu, obrancov Saviča, Snitku, stredopoliara Staršieho a útočníka Vaščáka. Ich miesta zaujali Krejčí, Kolláti, Holub, Hrudkay a Dolný. Novým kapitánom bol Ľubo Willwéber.

Vzhľadom na značný rozdiel v kvalite oboch mužstiev vznikalo veľa ťažkých situácií pred bránkou Strečna pre domáci tím. Ten však hral otvorený futbal, s mnohými šprintami až do samého konca. Ich najlepší hráč bol Vojtech Oberta, ktorý neustále svojou rýchlosťou a podsaditou postavou podkuroval obrane Dukly. A samozrejme aj brankár Matej Matejčík, ktorý toho naozaj veľa pochytal, či povyrážal ale aj pustil.

Dukla otvorila skóre už v 3. minúte, pomaly už klasickou strelou z trestného kopu Roba Polievku od ľavej bočnej čiary z asi 25 m k pravej žrdi – 0:1. Na prekvapenie divákov to bol gól, pretože zle upevnená bočná sieť evokovala dráhu lopty mimo bránku. Tento rýchly presný zásah Dukle pomohol a mohla hrať bez stresu. O minútu na to vnikol Hrudkay sám sprava do šestnástky a jeho strelu po zemi vyrazil brankár Matejčík na roh. V 11. minúte Polievka z ľavého rohu šestnástky vysoko prestrelil bránu. V 13. minúte si Robo Polievka zasekol protihráča kľučkou dovnútra šestnástky a strelou popod brankára 3 m od pravej žrde upravil na 0:2. Po štvrťhodine hry sme zvýšili na 0:3, keď Hrudkay ušiel sprava po krídle až k šestnástke a naservíroval spätne Viktorovi Tóthovi, ktorý s prehľadom z osi ihriska pohotovo prestrelil brankára. V 20. minúte sme zahrávali rohový kop, lopta prešla cez celú šestnástky na Migaľu do ľavého rohu a jeho krížnu strelu po zemi brankár stihol hádzanársky vyraziť nohou. Od začiatku zápasu Dukla vytrvalo a sústavne tlačila. V 27. minúte Tóth krásne využil „českú“ uličku na 15 m v osi ihriska od bránky pre Jozefa Dolného a ten sám pred brankárom upratal loptu do siete po jeho pravej ruke – 0:4. V 30. minúte z rovnakého miesta tvrdého Tóthovu strelu dokázal vyraziť brankár len vďaka tomu, že išla priamo na neho. Spomínaný domáci futbalista Vojtech Obert v 34. minúte v úniku sprava postupoval na nášho posledného obrancu, ale ten stihol jeho tvrdú strelu zraziť asi 1,5 m od ľavého vinkla Krejčího. V 38. minúte udrela zase Dukla, keď s loptou špekulujúceho ľavého obrancu Michala Bielika tlakom o ňu obral Hrudkay, potiahol k šestnástke a jeho center do päťky popred celú bránu hravo do siete upratal po zemi Robo Polievka, čím zavŕšil svoj 3. hetrik na jeseň – 0:5. potom ešte roh Polievku zľava padol na horné brvno. Po 10. rohu strieľal Polievka zľava zo šestnástky po zemi vedľa pravej žrde. A prvý polčas ukončil Ľubo Willwéber bombou asi 5 m nad bránku.

Po polčase prestriedala Dukla naraz troch hráčov a súper jedného. Polievku vymenil Starší, Snitka Willwébra, od ktorého prevzal aj kapitánsku pásku a Prikryla mladučký stopér Nikolas Miloš Pollák. Tlak Dukly významne poklesol, kým sa to na ihrisku znovu utriaslo, pričom sme mali už aj nahrané. V 54. minúte pálil V. Tóth sprava z 13 m nad ľavý vinkel. Potom poslal Starší pred bránku zľava center, brankár zazmätkoval zle trafiac loptu a my sme ani na dvakrát nedali gól „neumravnenou“ loptou. Následne strelu Tótha zľava kryl brankár. V 61. minúte skončila krásna tvrdá strela Staršieho z 25 m na brvne už prekonaného gólmana. Stále sme mali prevahu, Hrudkay sa pekne uvoľnil v šestnástke, no jeho strelu z 10 m vyrazil Matejčík až do autu. V 63. minúte poslal zľava tvrdý center Holub popred bránku, ktorá prešla až na zadnú žrď, kde loptu perfektne hlavou zavesil pod brvno Maťo Starší – 0:6 a Dukla sa znovu rozbiehala. Už o dve minúty Tóth našiel v šestnástke Jozefa Dolného a ten zo 14 m s prehľadom poslal loptu okolo bezmocného vysunutého brankára k jeho ľavej žrdi – 0:7. V 74. minúte náš novic Pollák vyrobil hrúbku zbytočným faulom telom 3 m od ľavej strany šestnástky a pykali sme. Trestný kop skončil v našej sieti po dvoch rýchlych a prudkých hlavičkách domácich a napokon Maroš Rolček potešil okrem seba aj celý štadión – 1:7. Hneď sme však odpovedali krásnou strelou Mateja Staršieho z 22 m do ľavého vinkla – 1:8. V 83. minúte chcel ako veľký hráč prekvapiť a prehodiť vytiahnutého Krejčího strelou zo 40 metrov Maroš Rolček, no náš gólman loptu stačil chytiť, ktorá išla aj tak mimo pravej žrde. V 85. minúte prišla odmena pre vyliečeného ale dlhodobo zraneného Petra Kollátiho, ktorý znenazdajky krásne vypálil z 27 m z pravej strany a lopta skončila v strede bránky pod brvnom prekvapeného Matejčíka – 1:9. Keď už domáci verili, že desiaty gól nedostanú, prišla 91. minúta a po trme-vrme a zmätkoch v domácej obrane zo 6 m prepasíroval Jozef Dolný loptu k ľavej žrdi a uzavrel skóre na 1:10. Aj tento náš hráč zaknihoval v dueli hetrik.

Uvedený výsledok takmer vyrovnal najvyššie historické víťazstvo Dukly v súťažnom zápase 10:0 nad Stropkovom v Divízii z 2. apríla 1967, ktorý ale hrala Dukla doma a tak je toto víťazstvo najvyšším víťazstvom Dukly v histórii vonku.

FK Strečno – MFK Dukla Banská Bystrica 1:10 (0:5)
Góly: 75. Maroš Rolček – 03., 13. a 38. Róbert Polievka, 18. Viktor Tóth, 27., 65. a 91. Jozef Dolný, 63. a 76. Matej Starší, 85. Peter Kolláti. Rozhodovali: Patrik Papuča – Michal Sluk, Peter Tokoš. ŽK: žiadne. Diváci: 363 + mnoho neplatiacich detí a žien, ako s úsmevom uviedli domáci. Strely na bránu: 3:14. Strely vedľa brány: 1:5. Rohy: 3:14

FK Strečno: Matej Matejčík – Marek Kocian (46. Martin Syrovátka), Patrik Beháň, Miroslav Tučník, Tomáš Trpiš (28. Timotej Čičmanec) – Liam May (69. Róbert Taraba ), Michal Svrček, Marek Kosa, Vojtech Oberta – Michal Bielik – Maroš Rolček

MFK Dukla: Adam Krejčí – Peter Kolláti, Erik Gaško, Patrik Prikryl (46. Nikolas Miloš Pollák), Lukáš Migaľa – Ľubomír Willwéber, (46. Gabriel Snitka) – Viktor Tóth, Gabriel Holub – Martin Hrudkay, Jozef Dolný, Róbert Polievka (46. Matej Starší)

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga: „Splnili sme cieľ. Pomohli nám rýchle góly a aj to, že sme mohli prestriedať a nechať oddychovať viacerých hráčov. Videli sme tak aj iných chlapcov, čo hrávajú pomenej, v akcii. Dali sme dosť gólov a aj súper dal gól a potešil peknú divácku kulisu. Dôležité je, že sa nám nik nezranil.“

Generálny manažér MFK Dukla Milan Smädo: „Videli sme zaujímavé stretnutie pre domácich futbalistov a najmä divákov v peknom prostredí v Strečne. Výsledok zodpovedá kvalite mužstiev a rozdielu súťaží. Diváci, ako bolo vidieť, boli s predvedenou hrou všetkých aktérov spokojní.“

V ďalšom kole pohára sa stretneme so Slavojom Trebišov a už túto sobotu 14. septembra bude mať na Štiavničkách výkop druholigového stretnutia s Liptovským Mikulášom.

Autor: (cb úprava), Zdroj: MFK Dukla (J. Šiška + archív foto S. Telúch)