4 /

V 22. kole štvrtej futbalovej ligy sa oči priaznivcov upierali na šláger a okresné derby zároveň medzi tretím Medzibrodom a prvými Rakytovcami. Kvalitný duel sa skončil bezgólovou remízou. Pokým Rakytovce bodovali v deviatom stretnutí v rade, Badín bodoval v šiestom zápase v rade. Uhral bezgólovú remízu v Hriňovej. Žiaľ prehrala Šalková v Detve, Podpoľanci pritom bojujú o záchranu v tejto súťaži.

Rakytovce sa v pozícii lídra súťaže predstavili v Medzibrode v sobotu večer a úvod zápas patril domácim futbalistom. Tí zatlačili svojho súpera pred pokutové územie, no bez väčšej šance. A tak ako prvá pohrozili hostia. V 24. minúte sa oprel spoza pokutového územia do lopty legionár Vazhkyi a opečiatkoval žrď Škubákovej bránky. Po polhodine hry mali šancu už aj Medzibrodčania, keď Samuelčík našiel Studeného, no lopta po jeho zakončení išla vedľa troch žrdí. V 39. minúte videli diváci krásny moment. Z približne 25 metrov sa oprel do lopty Rakytovčan Kohút a Škubák ju koncami prstov vyškriabal na žrď.

Druhý polčas začal podobne ako prvý, tlakom domácich futbalistov. Tí v 53. minúte po priamom kope a strele Belka opečiatkovali brvno, následnú dorážku Matisa na bránkovej čiare vyhlavičkoval Pavlík. O pár minpt po dlhom autom vhadzovaní lopta prešla až na Matisa, ale tento jeho pokus na čiare vyrazil skvelý brankár Vaník. Následne na to pohrozili aj „RAKY“. Po prihrávke Markoviča sa v dobrej šanci ocitol Vazhkyi, ale priestor troch žrdí netrafil. V 64. minúte strieľal nebezpečne domáci Haviar, lopta však minula bránku. O chvíľu na to videli diváci prvý gól, po priamom kope Kohúta však Vazhkyi hlavičkoval s ofsajdovej pozície a tak jeho zásah nemohol platiť. V 73. minúte po rýchlom protiútoku hostí sa lopta dostala k Markovičovi, ten ju ešte posunul v pokutovom území Konderovi, ktorý mieril len do brankára Škubáka. V 80. minúte sa po centri dostala lopta k Bobokovi, ten ju z otočky vystrelil, ale trafil len do obrancu Medzibrodu Belka. V 87. minúte mohol líder súťaže prikloniť víťazstvo na svoju stranu. Dlhý nákop Vaníka nechala domáca obrana prepadnúť až na Vazhkyiho, ktorý sa rútil na Škubáka, ale loptu trafil len do neho. Ďalšiu veľkú šancu mal aj jeho spoluhráč Konder v 90. minúte, ale ani on úplne voľný zoči – voči brankárovi neuspel. V nadstavenom čase ešte po rohu hlavičkoval nebezpečne domáci Pipich, no mieril vedľa pravej žrde. Body sa tak vo výbornom zápase v Medzibrode delili. Viac aj v našej fotogalérii.

Bystricoviny oslovili po zápase oboch brankárov. Gólman Rakytoviec Ján Vaník neinkasoval gól v deviatom dueli v rade. Stretnutie v Medzibrode hodnotil nasledovne: „Bolo to náročné. Domáci hrali dnes dobre. Pre mňa to bol špecifický zápas, keďže som v Medzibrode predtým tri roky chytal. Hral som teda v podstate proti vlastným, bývalým spoluhráčom. Súper mal veľké šance, nastrelil aj brvno, v nadstavenom čase po rohu ďalšiu veľkú príležitosť. Našťastie sme remizovali 0:0, ale mrzí ma to, pretože sme chceli vyhrať. Napriek tomu je však i bod z vonku dobrý. Ideme ďalej za svojím cieľom. Mne k deviatej nule v rade na jar pomohol v jednej situácii i Mišo Pavlík, vyhlavičkoval loptu z bránkovej čiary, takže určite mu kúpim nejaké to pivo. Som spokojný s tým ako hrali chalani, nehral žiaľ náš kapitán, takže v obrane sme mali pozmenenú zostavu, no zvládli sme toto derby. Teším sa, že to dopadlo opäť bez inkasovaného gólu v zaujímavom zápase pre divákov.“

Skúsený brankár Medzibrodu Dominik Škubák pre bystricoviny.sk uviedol: „Čo sa týka môjho zásahu v poslednej minúte, Konder sa tam ocitol sám v šestnástke a mohol sa rozhodnúť kam to kopne, no loptu trafil asi zle, rovno na mňa, takže aj so šťastím som tú šancu zneškodnil a udržali sme remízu. V druhom polčase som mal viac roboty, v prvom mali Rakytovce iba dve možnosti, z oboch triafali do žrde, k tej druhej som trošku aj ja pomohol. Okrem týchto dvoch príležitostí však do prestávky nemali žiadne iné nebezpečné možnosti. Po zmene strán sme chceli dať my gól, boli by sme prvým mužstvom na jar, ktorému by sa to proti tomuto súperovi podarilo. Chceli sme Rakytovce zdolať. Tým pádom sa však hosťom otvoril priestor, čo im vyhovuje. Hrajú totiž jednoduchý futbal, na brejky, navyše majú na hrote vysokého ukrajinského útočníka, ktorý je nebezpečný, vie dobre zakryť loptu, z toho aj hrozili. Remíza je teda spravodlivá, hoc si myslím, že v Kováčovej sme odohrali lepší zápas ako teraz proti Rakytovciam. V tomto stretnutí boli šance na oboch stranách, dokonca líder súťaže nám dal aj gól, ale pre ofsajd neplatil, takže môžeme byť radi i za remízu.“

Tréner Rakytoviec Andrej Dubovický v klubom videu vravel: „Podľa mňa sme videli jeden špičkový, kvalitný štvrtoligový zápas medzi vyrovnanými mužstvami. Šance sa prelievali z jednej strany na druhú. My sme možno mali o jednu gólovú príležitosť navyše, ale o niečo lepšiu hru predviedol Medzibrod. Škoda dvoch našich žrdí, hoci aj súper mal brvno, škoda našich nevyužitých brejkových situácií. Remíza je myslím si zaslúžená. Teší ma, že sme neinkasovali opäť žiadny gól, už deviaty zápas v rade. Zvládli sme to aj bez dôležitého článku v našej obrane, ktorý sa dnes nemohol zúčastniť tohto stretnutia. Veľká vďaka mojim chalanom. Super výkon však podali nielen obe mužstvá, ale aj rozhodcovská trojica.“

Tréner Medzibrodu Daniel Vernarský dodal: „Bol to dobrý zápas pre divákov, možno pre nás trénerov menej. Je to pre nás tak trochu nešťastná remíza, žiaľ trápime sa v koncovke, nepremenili sme viaceré šance. Naše útočné trio sa nedokáže nejako presadzovať, preto nedokážeme vyhrať.“

TJ Sokol Medzibrod – FK Rakytovce 0:0

Góly: žiadne. Rozhodoval: Horváth. ŽK: Pipich, Samuelčík – Pavlík. Diváci: 250.

Badín sa po piatich výhrach v rade predstavil v Hriňovej a na ťažkom teréne začal duel lepšie. Prvú príležitosť si vypracoval v šiestej minúte, Beňušov center zakončoval Kollár hlavou vedľa bránky. Náš celok z bystrického okresu boli aktívnejší, štvrťhodinu dominoval, ale potom sa i domáci dostali k slovu. V prvom polčase mali dve dobré šance tú najväčšiu v 43. minúte, kedy Paprčka v dobrej pozícii nikým neatakovaný z bieleho bodu zakončoval vedľa.

Druhé dejstvo bolo herne vyrovnané. Badínčania mali dobrú možnosť po hodine hry. Do samostatného úniku sa po chybe domácej obrany dostal Ševčík, ale na 16-ke ho dobehol obranca Hriňovej, fauloval ho, takže nasledoval priamy kop. Z neho Rafanides strieľal tesne vedľa pravej žrde. Potom sa ešte dostal do dobrej možnosti Gajan, zakončoval z vnútra šestnástky z je ľavej strany, ale mieril nad brvno. Hosťujúci celok mal následne tlak, ale šanca a dostavila až ku koncu stretnutia. Hudec sa dostal za domácu obranu, ale mieril do žrde z hranice päťky. Posledné slovo mala Hriňová. V 88. minúte  predviedla brejk, ale Badínčan Giertl odvrátil nebezpečnú situáciu a zažehnal stratu bodu.

Asistent trénera Badína Miroslav Hudec pre Bystricoviny podotkol: „My sme odohrali asi najhorší zápas na jar. Chýbala nám koncentrácia, presnosť prihrávok i patričný pohyb. Mali sme dobré dva úseky hry, prvých a posledných 15 minút. Napriek tomu sme mohli tento zápas vyhrať, ale žiaľ, nepresadili sme sa.“

MFK Spartak Hriňová – ŠK Badín 0:0

Góly: žiadne. Rozhodoval: Bálint. ŽK: Vreštiak Bariak (obaja Hriňová). Diváci: 150.

Šalková cestovala do Detvy, ktorá bojuje o záchranu v súťaži a nepotvrdila tam predchádzajúci dobrý výsledok doma s Tornaľou. V prvých dvadsiatich minútach bol náš celok lepší na ihrisku, kombinačnejší, viac na lopte a išiel do vedenia. Štubniak spätnou prihrávkou našiel v šestnástke Bútoru a ten zakončoval presne k ľavej žrdi – 0:1. Po tomto góle prevzali iniciatívu domáci a vyrovnali po rohovom kope. Brankár Ursíny nezachytil centrovanú loptu a v následnej trme – vrme sa presadil Berkeš1:1. Hosťom sa navyše zranil Debnár, ktorý už do druhého dejstva zasiahnuť pre problémy so zadným svalom nemohol.

Po prestávke bol duel v réžii Detvy. Tá išla do vedenia už v 47. minúte. Centrovaná lopta z ľavej strany putovala k Sekerešovi, obrana Šalkovej na to nezareagovala ideálne a spomínaný hráč sa presadil hlavou ´koníkom´ – 2:1. Ubehlo iba desať minút a bolo 3:1. Z priameho kopu z asi 25 metrov strieľal Rapčan, loptu poslal povedľa múru a s prispením teču hosťujúceho Pavla Dobríka skončila napokon medzi žrďami. Domáci dreli, ukázali väčšie srdce a vôľu po víťazstve. Naše mužstvo sa nedostalo k žiadnej vážnejšej šanci, do hry ich príliš nepúšťal ani slabší hlavný rozhodca a v závere dokonca odpískal prísnu penaltu v prospech mužstva z Podpoľania. Premenil ju v 89. minúte Krstich1:4.

MFK Detva – FK Šalková – 4:1 (1:1)

Góly: 40. Berkeš, 47. Sekereš, 57. Rapčan, 89. Krstich (z 11m) – 17. Bútora. Rozhodoval: Hrivo. ŽK: Rapčan, Krstich, Ilič – M. Mesík, Zimnikoval, Mikulec. Diváci: 100.

Ostatné výsledky: Príbelce – N. Baňa 3:2, Kováčová – Pliešovce 3:0, Tornaľa – S. Ďarmoty 2:2, Tisovec – Č. Balog 5:2.

Najbližšie v 23. kole sa v sobotu 25. mája o 17.00 hodine predstavia doma Rakytovce a sily si zmerajú s Pliešovcami. V tento deň o 19.00 hodine sa hrá aj prestížne derby pod umelým osvetlením v Šalkovej, kde tamojší domáci tím hostí Medzibrod. V nedeľu 26. mája o 17.00 hodine Badín privíta na svojom ihrisku Tisovec.

1. RAKYTOVCE 53b, 2. Kováčová 51b, 3. MEDZIBROD 42b, 4. Príbelce 39b, 5. BADÍN 36b, 6. ŠALKOVÁ 36b, 7. S. Ďarmoty 32b, 8. Č. Balog 29b, 9. Tornaľa 29b 10. Pliešovce 22b, 11. Hriňová 20b, 12. Tisovec 17b, 13. Detva 16b, 14. N. Baňa 9b.

Autor: (job), Foto: autor zo zápasu Medzibrod - Rakytovce