10 /

V druhom kole Slovenského pohára sa najviac očí upieralo do Podkoníc, kde hostili Dunajskú Stredu. A hoci náš štvrtoligista prehral 0:4, dlho súperovi odolával. Selce hostili nováčika Fortuna ligy FK Pohronie a utrpeli debakel 0:9. Rakytovce však postúpili cez Hontianske Nemce a Šalková cez Lieskovec. Oba tieto naše tímy budú mať teda taktiež atraktívnych súperov z Fortuna ligy v treťom kole Slovnaft cup-u.

V Podkoniciach prišlo na zápas 983 divákov a videlo zaujímavý zápas. Hostia z Dunajskej Stredy mohli ísť do vedenia v deviatej minúte, zo situácie zaváňajúcej ofsajdom zakončoval Ramirez a prekonal brankára Palidera, no toho ešte zastúpil na bránkovej čiare obranca Tkáč. DAC mal prevahu, ale do sľubnej šance sa dostali aj domáci po rohovom kope, hlavička kapitána Lihana bola žiaľ veľmi nepresná. Skóre mohol potom na opačnej strane otvoriť Vida, mieril presne k žrdi, Palider tentoraz mohol ďakovať Dlhošovi, ten ho totiž zastúpil na čiare. Následne mohli ísť Podkonice do vedenia, Kostúrik parádne vysunul Seleckého, ktorý vnikol do šestnástky, ale pálil nad brvno. V tridsiatej minúte pohrozila znovu Dunajská Streda, Ramirez hlavičkoval do brvna. O päť minút na to bolo predsa len 0:1. Futbalisti zo Žitného ostrova predviedli peknú kombinačnú akciu stredom, prihrávka Bednára mala oči a Vida zakončoval po zemi do ľavej žrde, odkiaľ lopta putovala do bránky. Mohlo byť aj horšie, pretože o malú chvíľu z protiútoku sa Ramirez ocitol zoči-voči Paliderovi, ktorý parádne zasiahol nohou. Do prestávky mohol vyrovnať z priameho kopu Dlhoš, pálil pod brvno, no Jedlička vyboxoval loptu.

Po prestávke Podkonice vyšli na ihrisko s odhodlaním vyrovnať a mohlo sa im to podariť. Lihan strieľal spoza šestnástky presne k žrdi a poriadne natiahol gólmana DAC-u. Hostia pohrozili taktiež, keď Ramirez spoza šestnástky opečiatkoval brvno a v 60. minúte Vida mieril iba tesne vedľa. Nebezpečný bol aj teč Ramireza v 69. minúte, lopta putovala vedľa ľavej žrde. V 74. minúte mohol vyrovnať Kostúrik, pekne sa uvoľnil a z hranice šestnástky strieľal, žiaľ tesne minul pravú žrď. Nasledoval trest, o minútu Dunajská Streda pekne zakombinovala a po prihrávke Taiwoa poľahky poslal loptu z päťky do siete Vida0:2. Tento gól podlomil psychiku nášho tímu z bystrického okresu a to sa prejavilo na závere stretnutia. V 79. minúte zvýšil na 0:3 pätičkou Taiwo, keď Palider nemal loptu pod kontrolou a poslednú ranu zasadil domácim z penalty Kružliak po predchádzajúcom faule Lihana na Divkoviča – 0:4. V 86. minúte mal piaty gól na hlave Beskorovainyi, ale brankár Podkoníc vyškriabal loptu nad brvno. Čestný úspech na 1:4 mohol zaznamenať v samom závere po prihrávke Kostúrika Sedliak, ale v tutovke minul bránku. Náš tím zo štvrtej ligy podal sympatický výkon a nemal sa po skončení duelu za čo hanbiť.

Tréner Podkoníc Andrej Dubovický pre Bystricoviny povedal: „Bol to sviatok a možno nezabudnuteľný zážitok pre túto obec. Myslím si, že sme boli dobrý súperom pre DAC. Dlho bolo 0:1, ale v závere nám došli sily. Hostia hrali v takom svojom tempe celý zápas, my sme siahli na dno svojich síl, chlapci dostávali aj kŕče, no miestami boli, dovolím si tvrdiť, i vyrovnaným súperom mužstvu z Fortuna ligy. Škoda, že sme nedali aspoň jeden gólik, príležitosti sme naň mali. V Podkoniciach bola výborná divácka kulisa, výborný zápas. Je to povzbudenie pre chlapcov do ďalších zápasov, že sa dá hrať s hocijakým mužstvom.“

Kanonier Podkoníc, skúsený Ján Kostúrik po zápase vravel: „Povedali sme si, že budeme hrať zo zabezpečenej obrany, predsa len Dunajská Streda má kvalitných hráčov, lepšiu kondičku, čo sa nám aj darilo pred parádnou diváckou kulisou. Vravel som spoluhráčom, aby sa nesplašili, že stoja pred nami hráči ako sme my, hoci súper má vyššiu kvalitu. Radil som im, aby si zahrali futbal, aby sa uvoľnili, hrali s radosťou a nie v kŕči. Mohol som dať aj ja gól na 1:1, spravil som si tam hráča, ale neobstrelil som ho tak ako som chcel. Mali aj moji spoluhráči príležitosti, žiaľ nedali sme na 1:1. Ak by sa tak stalo, bol by to iný zápas. Keď už dala Dunajská Streda na 0:2, narástlo hosťom sebavedomie a my sme sa trošku rozsypali, no dôstojne sme odohrali tento zápas. Sme tu jeden veľký kolektív, dobrá partia, máme skvelé podmienky, dokonca v jeden deň aj regeneráciu, dva dni v týždni tvrdé tréningy. Teraz sa sústredíme na štvrtú ligu, aby sme v nej skončili do tretieho miesta. Tretia liga by bola našim snom, o tom hovoriť nechceme.“

Kapitán Dunajskej Stredy Dominik Kružliak pre bystricoviny.sk povedal: „ Domáci ukázali, že tiež vedia hrať futbal. Bolo tu príjemné prostredie, skvelí diváci. Vyhrali sme 4:0, ale súper bol nepríjemný. Nám sa vždy hrá ťažšie proti súperom, kde musíme vyhrať a dominovať na ihrisku. Tie góly prišli síce neskôr, no odmakali sme si to a ideme v pohári ďalej. Chcel by som vyzdvihnúť tento domáci klub, dali nám Podkoničania domácu šatňu, veľmi pekne nás privítali, aj diváci, sympatické tu bolo prostredie. Všetkým sa nám tu páčilo a sme radi za to, že sme tu mohli odohrať zápas.“

FK PODKONICE – FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 0:4 (0:1)
Góly:
 34. M. Vida 0:1, 74. M. Vida 0:2, 78. Taiwo 0:3, 81. Kružliak (11m) 0:4

Rozhodovali: Somoláni – Štrbo, Jankovič, 983 divákov

DAC: Jedlička – Blackman, Kružliak, Bekorovainyi, Davis – Bednár, M. Vida (79. Šimčák) – Čmelík (75. Veselovský), Fábry, Divković – Ramirez (69. Taiwo)

Podkonice: Palider – Markovič, Dlhoš, Tkáč, Lihan – Jágerčík (75. Barla), Kubina – Selecký (63. Bobok), Sedliak, Turčan (79. Uhliarik) – Kostúrik

Štatistiky:
Strely: na bránu 2:10, mimo 5:5
Rohy: 2:14
Ofsajdy: 0:5

Ďalší zaujímavý zápas sa hral v Selciach, kde náš piatoligista hostili nováčika Fortuna ligy FK Pohronie. Hostia však v tejto obci k domácim príliš zhovievaví neboli. Súkali nášmu mužstvu jeden gól za druhým. Od 13-tej do 23-ej minúty ich dali štyri, skóre otvoril Klec na 0:2 a 0:3 zvyšoval Kondrlík a na 0:4 dával Blahút. Do prestávky bolo 0:5 zásluhou Mészárosa. V druhom polčase sa obraz hry nemenil, dominovalo Pohronie. Na 0:6 zvýšil Mazan a potom sa prihlásil o slovo znovu s chuťou hrajúci Dávid Kondlík. Hetrik zaknihoval z penalty a v 60-tej minúte dal aj štvrtý svoj gól v zápase už riadne z hry. Výsledkovú bodku 0:9 dal za jasným duelom Patrik Blahút.

Kapitán Seliec Roman Radoš po zápase pre rádio Slovensko povedal: „Bol to pre nás poučný zápas. Videli sme ako sa hrá v inom tempe oproti našej súťaži. Vraveli sme si, že ideme si zahrať proti kvalitnému mužstvu, čo sa už niektorým stať nikdy nemusí, alebo nikomu z nás. Výsledok je krutý, toľko gólov sme nechceli dostať, ale zahrali sme to, na čo sme mali. Bol to pre nás sviatok, užili sme si to, teraz sa už musíme sústrediť na derby s Priechodom. Tento pohárový zápas bol zážitkom pre nás všetkých, tešili sme sa na tohto súpera a bolo skvelé, že sme s ním mohli hrať.“

FK Selce – FK Pohronie 0:9 (0:5)

Góly: Kondrlík 4, Blahút 2, Klec a Mészáros. Diváci: 455.

Rakytovce hrali v Hontianskych Nemciach a hoci prehrávali od 19-tej minúty, presadil sa Rerich, dokázali duel otočiť a zvrátiť. Ešte do prestávky potrestal faul súpera v šestnástke z penalty Konder a o päť minút neskôr sa už z hry presadil útočník Telúch. Na prestávku išlo o niečo spokojnejšie naše mužstvo, z 0:1 bolo totiž razom 1:2. V druhom polčase sa domáci snažili vyrovnať, ale Rakytovčania mali v základe aj posilu zo Šalkovej s čuchmi na gól Miroslava Debnára, ktorý v 62. minúte pridal dôležitý tretí gól na 1:3. Hontianske Nemce to už mali ťažšie a definitívne ich snahu zmaril štvrtým gólom svojho mužstva a druhým svojim v stretnutí Pavol Telúch.

Tréner Rakytoviec Daniel Vernarský hodnotil pre bystricoviny.sk duel nasledovne: „Mali sme dobrý úvod zápasu, keď sme si vytvorili dve alebo tri príležitosti, avšak nepremenili sme ich. Naopak super potrestal našu chybu v obrane a prehrávali sme. Napriek nášmu katastrofálne u výkonu v prvom polčase sme stav otočili ešte do prestávky. Druhý polčas sme už hrali o niečo lepšie a opäť sme pozahadzovali dobré šance na gól. Nšťastie sme ďalšie premenili a zápas sa mohol iba dohrávať.“

Rakytovce v treťom kole Slovenského pohára privítajú doma FK Pohronie.

OTJ Hontianske Nemce – FK Rakytovce 1:4 (1:2)

Góly: 19. Rerich – 33. Konder (z 11m), 38. a 72. Telúch, 62. Debnár. Diváci: 200.

Šalková hrala v Lieskovci s vidinou, že ak vyhrá, môže privítať v treťom kole pohára Trenčín. Od začiatku išla za týmto cieľom. V prvom polčase to však mal náš celok ťažšie. Ujal sa síce vedenia Pavlom Dobríkom v štrnástej minúte, ale domáci vyrovnali v 26-tej Vronským. O päť minút neskôr Šalkovčania dali druhý gól Matejom Libičom a bolo 1:2. V druhom dejstve sa domáci snažili vyrovnať, ale skúsenejšia Šalková si počkala na svoju situáciu a na 1:3 zvýšil Dobrota. V samom závere na 1:4 upravil opäť Pavol Dobrík.

Tréner Šalkovej Marek Jobko k duelu pre bystricoviny.sk uviedol: „Duel v Lieskovci sme zobrali s plnou vážnosťou, pretože tu bola motivácia stretnúť sa v ďalšom kole so súperom zvučného mena. Vedeli sme, že Lieskovec má dobré mužstvo a nečaká nás jednoduchá cesta. V prvom polčase nám súper poriadne vzdoroval a potvrdil chýry, ktoré ho predchádzali. Ťažšie sme sa presadzovali hlavne v prechode do útoku. V druhom polčase sme súpera prevýšili a okrem gólov zahodili ďalšie šance. Môžem vyjadriť spokojnosť s výsledkom aj s výkonom a tešíme sa už na Trenčín.“

OŠK Lieskovec – FK Šalková 1:4 (1:2)

Góly: 26. Vronský – 14. a 90. Pav. Dobrík, 31. Libič, 77. Dobrota. Diváci: 100.

Autor: (job), Foto: autor zo zápasu Podkonice - DAC