6 /

Futbalisti našej banskobystrickej Dukly v deviatom kole druhej ligy nedali vo Zvolene žiadnu šancu Trebišovu. Vyhrali hladko 3:0 a dostali sa tak na čelo tabuľky. Piaty ligový gól zaznamenal útočník Depetris, piate čisté konto brankár Hruška.

Od začiatku zápasu mali Duklisti územnú prevahu, ktorú zužitkovali do otváracieho gólu v ôsmej minúte. Vyšla akcia z pravej strany, keď Migaľa našiel v pokutovom území Depetrisa, ten sa neulakomil na strelu, šikovne prihral do lepšej pozície Jakubovi Šulcovi, ktorý v tutovke nezaváhal a rozvlnil sieť – 1:0. Boli sme pri chuti a mali ďalšie šance. Jurčišin z pravej strany šestnástky poriadne preveril gólmana Melichara, odrazenú loptu následne nedali medzi žrde Depetris a najmä Polievka, ktorý prekopol bránku. Náš kapitán to skúšal aj o minútu neskôr spoza šestnástky, žiaľ znovu nebol presný. V pätnástej minúte však poslal z priameho kopu z pravej strany presný center na Hlavu Kupčíka a náš skúsený stopér opečiatkoval brvno. V ďalšej časti zaujal prienik Šulca, po ktorom to vyskúšal Depetris v ťažkej pozícii z asi 15 metrov, slabšia lopta išla do priestoru, kde stál Melichar. Po centri Migaľu sa Depetris dostal už k lepšiemu zakončeniu z vnútra šestnástky, no nemieril medzi žrde. Veľkú príležitosť mal pred polhodinou do tretice Polievka, ocitol sa voľný vo veľkom vápne, ale jeho dobrú strelu zblokoval stopér súpera a zamedzil tak istému gólu. Ten Dukla napokon dala v 31. minúte. Po rohovom kope Polievku hlavičkoval tentoraz David Depetris razantne a hoci si brankár Trebišova siahol na loptu, predsa len skončila za ním a bolo 2:0. Išli sme i za tretím gólom. Mohli sme ho pridať po rohu Polievku, v päťke sa to nepodarilo Šulcovi s Depetrisom a následná koncovka Jurčišina bola zblokovaná hráčmi hostí. Naši futbalisti boli aktívnejší, po strate lopty hneď napádali rozohrávku súpera, Trebišovčania tak boli okamžite pod tlakom a nevedeli si dať s tým rady. Šulc pridával ešte do prestávky tretí gól, žiaľ nemohol byť uznaný pre ofsajd.

Do druhého polčasu nasadil Slavoj štyroch nových hráčov, výrazne prestriedal, čo sa odzrkadlilo v oživení hry smerom dopredu. Viackrát bol v našej šestnástke, no veľmi dobre sme tam blokovali lopty. Jediná vážnejšia príležitosť nastala z pohľadu hostí po rohovom kope, keď hlavičkoval Santos, spoľahlivo zasiahol Hruška. Následne sme už opäť hrozili iba my, konkrétne Polievkom, ktorý pekne vnikol z pravej strany do šestnástky a Melichar vyrážal aj so šťastím. Potom sa Šulc dostal k zakončeniu, bol v tutovke, brankár Trebišova tentoraz bravúrne zasiahol. Po rohovom kope to skúšal aj náš Ľupták spoza šestnástky, mieril menej razantne, ale presne k žrdi, gólman hostí sa tam stihol vrhnúť. Polievka sa o slovo prihlásil i v 57. minúte. Loptu si potiahol znovu na pravú stranu pokutového územia, tentoraz nasadil efektný oblúčik, lopta si však cestu medzi žrde nenašla. Plachtila tesne nad brvnom aj po ďalšej možnosti nášho kapitána, keď to vyskúšal spoza veľkého vápna technickou strelou. Fan klub Dukly z kopca nad jednou z bránok neustále povzbudzoval náš tím a ten ´makal´ naplno. Do veľkej príležitosti sa po peknej akcii bystrických futbalistov dostal na ľavej strane šestnástky Richtárech, žiaľ prepálil bránku. Do hry sa dostal i náš uzdravený Hanes. Operoval ako striedajúci hráč na pravej strane, skadiaľ posielal loptu do ohňa, odvracal ju trebišovský stopér Matta a takmer si dal vlastný gól. Tretí zásah Dukly napokon prišiel v 75. minúte z prečíslenia troch na jedného. Dočkal sa Robo Polievka, keď z hranice veľkého vápna pekne zašúľal loptu k žrdi a stanovil tak konečný výsledok na 3:0. V závere sme už žiadne šance nevideli, ale kvalita hry neutrpela. Išli sme do samého konca na doraz.

MFK Dukla Banská Bystrica – Slavoj Trebišov 3:0 (2:0)

Góly: 8. Šulc, 31. Depetris, 75. Polievka. Rozhodoval: I. Valent. ŽK: Migaľa – Krajňak, Matta, Santos. Diváci 278.

Zostavy a striedania:

Banská Bystrica: Hruška – Migaľa (70. Kojnok), Kupčík, Prikryl, Slaninka –– Sven Jurčišin (66. Willwéber), B. Ľupták, Richtárech (85. V. Tóth), Polievka (85. Uhrinčať) – Šulc, Depetris (66. Hanes)

Trebišov: L. Šimko, Matta, Krajňak, Ilinjo – Verčimák (46. Michlík) – Bajtoš (71. Sebastián Jurčišin), Digoň (46. Santos), Begala, Košuda (46. P. Belko) – Straczek (46. Rypák)

Stanislav Varga, tréner Banskej Bystrice: „Bol to najkomplexnejší a najlepší výkon pod mojím vedením čo som pri mužstve. Takto chcem, aby hrala Dukla, toto bol ten výkon, akým sa chceme prezentovať. Ja osobne som chcel vidieť ako by dvaja stopéri takto spolu hrali, plus dvaja defenzívni hráči na krajoch a dvaja útočníci na hrote. Bolo ťažko striedať niekoho, pretože každý hral excelentne. Dúfam, že nepôjde o jeden takto zahraný zápas. Tento výkon by sme mali zopakovať aj v ďalších stretnutiach, takto ´najhoršie´  by sme mali hrať ako dnes.“

Jakub Šulc, strelec prvého gólu s prívlastkom víťazný: „Bol to veľmi náročný zápas. Terén tiež nebol ideálny. Trebišov bol agresívny, má behavé mužstvo, ale poradili sme si s tým. Tri body sú naše, takže super. Čo sa týka môjho gólu, všimol som si až prihrávku Depetrisa na mňa, z ničoho nič som sa objavil pred bránkou, poslepiačky som to tam nejako kopol a vyšlo to (úsmev). Chvalabohu. Sme po dnešku na prvom mieste v tabuľke, čo je pekné, no pred nami je ešte veľa zápasov. Musíme myslieť vždy na ten najbližší a poctivo ísť krok po kroku ďalej.“

David Depetris, strelec druhého gólu Dukly, na prvý víťazný prihral: „Tešil som sa, že idem hrať od začiatku zápas, v lige prvýkrát za Banskú Bystricu. Som rád, že nám tento duel vyšiel a vyhrali sme. Potvrdili sme body z vonku. Som rád za gól i asistenciu. Čo sa týka prvého nášho gólu, bola to pekná akcia z pravej strany, ja som to zasekol dovnútra na ľavú nohu, našiel som Kuba Šulca a bolo to dobré rozhodnutie, pekne to upratal do bránky. Čo sa týka môjho gólu na 2:0, Robo Polievka centroval, ja som si našiel priestor v šestnástke a hlavičkoval som pod brvno. Brankár po lopte síce išiel, ale to, že ju nechytil je jeho problém (úsmev). Celkovo sme podali dobrý výkon. Mali sme veľa šancí, už v prvom polčase to mohlo byť 3:0. Napokon sme tri góly dali a neinkasovali ani jeden, čo je tiež dôležité. Tešíme sa z toho, no verím, že ešte budeme zlepšovať veci, ktoré potrebujeme zlepšiť. S Kubom Šulcom sme v útoku dobre spolupracovali, pomohli sme aj záložníkom, keď bolo treba, fungovalo to dobre.“

Matúš Hruška, brankár Dukly, piate čisté konto v aktuálnej sezóne: „Čisté konto teší celé mužstvo. Všetci ideme do zápasu s tým, aby sme neinkasovali. Chalani pred mnou odviedli výbornú robotu. Povedal by som, že súper nemal ani vyloženú šancu. Všetky centre moji spoluhráči uskákali, rovnako tak štandardky, proste všetko. Musím ich pochváliť a poďakovať im. To, čo sme si povedali v kabíne, tak sme šli za tým. Dali sme v prvom polčase dva góly a mali sme ďalšie šance, aby sme pridali do prestávky aj tretí či štvrtý presný zásah. Podarilo sa nám to napokon v druhom polčase. Ja som mal prácu iba po rohovom kope súpera a hlavičke jedného ich hráča, no krkolomne to zakončoval, lopta išla presne na mňa. Trošku to tam poskákalo na teréne, ale inak sme to dobre zvládli. Mne sa za chalanmi chytalo výborne, je mi jedno, či sú nasadení do hry dvaja alebo traja stopéri.“

Ostatné výsledky: Námestovo – Šamorín 1:4, Púchov – Košice 1:2, Humenné – Žilina B 1:0, Slovan B – Bardejov 2:1, Podbrezová – Komárno 2:3, Rohožník – Dubnica sa hrá v nedeľu.

Naša mestská futbalová Dukla sa predstaví najprv v stredu 22. septembra v pohárovej súťaži Slovnaft Cup, cestujeme do Podbrezovej, kde nás privítajú ´Železiari´ o 15:30 hodine. V desiatom kole 2. ligy si zmeriame sily v sobotu 25. septembra o 15.30 hodineDubnicou na pôde súpera.

1. B. BYSTRICA 20b, 2. Humenné 20b, 3. Komárno 19b, 4. Podbrezová 18b, 5. Skalica 17b*, 6. Petržalka 16b*, 6. Komárno 16b, 7. Žilina B 14b, 8. Trebišov 14b, 9. Košice 13b, 10. Šamorín 13b, 11. Dubnica 9b*, 12. Rohožník 9b*, 13. Bardejov 6b, 14. Slovan B 5b, 15. Púchov 3b, 16. Námestovo 1b.