0 /

V Jakube si tento rok pripomínajú 90. výročie založenia futbalového klubu a v rámci Slovenského pohára dostali funkcionári, hráči, tréneri a fanúšikovia pekný darček. V utorok večer tam totiž v treťom kole tejto súťaže hostili účastníka najvyššej futbalovej súťaže FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble. Náš účastník piatej ligy mohol iba teoreticky pomýšľať na postup, avšak duel poňal aj ako oslavu futbalu s peknou diváckou návštevou.

Organizátori v Jakube pripravili špeciálne šály, hodnotné ceny, tombolu aj montované tribúny na státie. Prišlo 450 ľudí. Pred stretnutím si kapitáni oboch tímov Tomáš Ďubek a Peter Vajda vymenili klubové vlajky, striedajúci hostia si nechceli sadnúť pod striešku na lavičku argumentujúc, že je pod ňou osie hniezdo. Napokon tam sedel realizačný tím ViOn-u. Duel začal rezko zo strany ´fortunaligistu´. Chcel rýchlo rozhodnúť, Ďubek sa hneď v úvode sťažoval na nedostatok náhradných lôpt, ktoré končili mimo ihriska ako i v záhradách domov. Mladých zberačov nabádal k rýchlejšiemu podávaniu. Kopal totiž tri rohové kopy v rade, ale vo všetkých prípadoch dobre zasiahla domáca obrana i gólman Kučera. Po centri Grozdanovskeho Balaj hlavou mieril nad brvno, išlo o prvú šancu ViOn-u. Na opačnej strane to skúšal z väčšej vzdialenosti namotivovaný Kútik, chcel prelobovať vybehnutého brankára Lukáča a hoci sa mu to nepodarilo, vyslúžil si potlesk divákov. Hostia sa tešili napokon v pätnástej minúte, keď sa pekne preštrikoval do šestnástky David Hrnčár, obišiel i Kučeru a pohodlne zasunul loptu medzi žrde – 0:1. Potom mal dve šance znovu Balaj, no v oboch prípadoch strieľal nad brvno. Domáci pohrozili Pánikom, no ten mieril do stredu bránky, kde stál Lukáč. Skóre sa menilo až v 36. minúte, keď z rohu šestnástky dobre triafal k vzdialenejšej žrdi legionár Zlatých Moraviec Kyziridis0:2.  Jakub mohol odpovedať, pretože odrazená lopta sa po predchádzajúcej štandardke dostala k Adamovi Hrošovi, no ten trestuhodne prestrelil. A tak zvyšoval opäť ViOn, parádnym gólom na hranici päťky, keď sa presadil efektnými nožničkami Menich 0:3.

Do druhého dejstva poslali hostia až troch nových striedajúcich hráčov vedomí si svojho náskoku, hrali už bez kapitána Ďubeka, pásku si prevzal Chren. V 49. minúte predviedol spoza pokutového územia peknú obaľovačku Kyziridis a mieril do horného rohu Kučerovej svätyne – 0:4. O päť minút na to sa dočkal aj Jakub. Z priameho kopu spoza rohu šestnástky tentoraz pekne mieril Robo Kútik, loptu poslal presne k bližšej žrdi a bolo 1:4. Skúsení hostia však nechceli pripustiť drámu a po hodine hry zvýšili na 1:5. Kovaľ šikovne prešiel po pravej strane a nekompromisne zakončil. O dve minúty na to predviedli futbalisti z Tekova utešenú útočnú akciu, Kyziridis našiel na línii ofsajdu Hrnčára a ten v sklze poslal loptu medzi žrde – 1:6. V 72. minúte zaknihoval David Hrnčár hetrik, keď predviedol oku lahodiacu individuálnu akciu aj s presným zakončením v šestnástke – 1:7. O pár minút mieril nad brvno Kovaľ, snažil sa aj Kyziridis, prenikol až pred bránku, no Kučera bravúrne loptu vykopol. Druhý gól mohli vsietiť aj domáci po priamom kope Vajdu, v pokutovom území hlavičkoval striedajúci Spišiak, no loptu spod brvna vyškriabal Lukáč. Jakub hral posledných dvanásť – trinásť minút oslabený, pretože sa zranil Hroš a náš celok si už vyčerpal povolené striedania. V 84. minúte ViOn zužitkoval prevahu o jedného hráča na ihrisku do ôsmeho gólu, dal ho po krížnej strele z pravej strany dobre hrajúci Kovaľ 1:8.

ŠK Sokol Jakub – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 1:8 (0:3)

Góly: 54. Kútik – 15., 65. a 72. D. Hrnčár, 36. a 49. Kyziridis, 40. Menich, 63. a 84. Kovaľ. Rozhodoval: Ihring. ŽK: bez kariet. Diváci: 450.

Sokol: Kučera – Hroš, P. Vajda, Čief, Pánik (74. Bednár), Janík (46. T. Považan), P. Poljovka (60. Spišiak), Kútik (60. Sanitra), Kupec, Mišány, O. Poljovka (69. J. Medveď)

ViOn: Lukáč – Orávik, Haspra, Menich, Chren – Duga (46. A. Sloboda), Grozdanovski – Hrnčár, Ďubek (46. Kovaľ), Kyziridis – Balaj (46. Šmatlák)

Norbert Dikácz, tréner Jakuba: „Bol to klasický pohárový zápas medzi amatérskym a profesionálnym mužstvom, kde sa ´Goliáš´ stretne s ´obrom´, ale aspoň chalani vidia ako hrajú futbalisti z vyššej súťaže, aká je tam kvalita. Na také spoznanie vrcholového futbalu to bolo dobré. Mrzí nás trošku vysoký výsledok v prospech hostí, ale na druhej strane kvalita súpera bola nesporná. Určite sme ťahali za kratší koniec. Tento zápas bol však malou vďakou za to, že sme sa prebojovali do tretieho kola pohára. Oslavujeme 90. výročie založenia klubu, takže to bolo dobre načasované, že sme dostali takéhoto súpera, asi to tak malo byť.“

Peter Vajda, kapitán Jakuba, v mužstve je s jednou prestávkou už 14 rokov: „Bol to ťažký zápas. Už ku koncu prvého polčasu sme kondične odchádzali. Vidno, že chalani z ViOn-u sú niekde inde, že hrajú najvyššiu súťaž. Pre nás to bol sviatok, tak pre hráčov ako aj pre celú mestskú časť Jakub. My môžeme len poďakovať a pogratulovať súperovi k čestnému súboju.“

Róbert Kútik, strelec gólu Jakuba: „Som veľmi vďačný za ten gól, aj šťastný. Už dva dni pred zápasom som si predstavoval, že by mohla prísť takáto situácia. Trošku to trénujeme, takže som vďačný za to, že to tam padlo. Dať gól ´fortunaligistovi´, je to pre mňa taký malý úspech. Čo sa týka zápasu, zabehali sme si dobre. Bol to najmä dobrý kondičný tréning. Dúfam, že nás to dobre pripravilo na súťaž, ktorá je dlhšia. Je sto a jedno hrať s takýmto mužstvom než s tímami z piatej ligy. Bol to pre nás veľký sviatok, som rád, že prišlo aj veľa ľudí. Bolo to náročné prichystať sa na takýto zápas aj po stránke organizačnej ešte aj s tou našou obmedzenou kapacitou areálu, ale myslím si, že sme to zvládli na výbornú.“

Tomáš Ďubek, kapitán ViOn-u, žijúci v Banskej Bystrici: „Zahral som si proti kamarátom, poznám v mužstve Jakuba niektorých chlapcov, trénoval som na tomto ihrisku počas prvej vlny pandémie koronavírusu, keď boli tie opatrenia. Aj s malým synom sme si sem chodili zakopať. Takže poznám to tu, vedel som, kde som, tešil som sa na toto ihrisko, bol to super deň. V úvode mali domáci ešte sily, no v druhom polčase bolo vidno, že kondične nás už nemôžu ubehať, čo sa aj potvrdilo. Vedeli sme, že ich potrebujeme otvoriť čím skôr, nakoniec polčas 0:3 bol o.k, potom sme už prestriedali. Chceli sme postup, ten máme, sily sme si rozložili na prvý a druhý polčas, takže všetko je ako má byť.“

David Hrnčár, autor hetriku Zlatých Moraviec: „Teší ma hetrik, v najvyššej súťaži ani v Slovenskom pohári som ho doposiaľ nezaknihoval, až teraz. Nejako mi to v poslednej dobe padá, čomu som rád. Dúfam, že mi to vydrží čo najdlhšie. Chceli sme Jakub prvých dvadsať minút zatlačiť a dať čo najviac gólov. Síce sme ich veľa nedali prvý polčas, ale po prestávke sme ich dobrou hrou zlomili a gólovo domácich rozobrali. Vnímame to tak, že pre tieto tímy je sviatok zahrať si proti mužstvu z najvyššej súťaže. My sme si prišli tak do Podkoníc ako aj do Jakuba schuti zahrať.“

Ľuboš Benkovský, tréner Zlatých Moraviec: „Chceli sme postúpiť, cieľ sme splnili. Chalani zápas zvládli, pristúpili k nemu seriózne. Domáci však boli taktiež seriózni, keďže nedochádzalo z ich strany k nejakým faulom a tvrdým kontaktom. Toto bolo najdôležitejšie, že sme zápas zvládli a môžeme pokračovať v súťaži a pripravovať sa na najbližšieho súpera v lige.“

Autor: (job), Foto: autor zo zápasu JAkub - ViOn