1 /

V 16. kole druhej futbalovej ligy sa naša futbalová Dukla predstavila na umelej tráve žilinského štadióna proti rezerve MŠK Žilina. A dokázala tam vyhrať. Keďže Dubnica prehrala v Bardejove, bystrickí futbalisti sú pred posledným kolom jesene na čele súťaže s náskokom troch bodov i s oveľa lepším skóre pred druhým celkom z Považia. Zrejme teda prezimujú na líderskej pozícii.

V úvode stretnutia bola iniciatívnejšia Žilina. Už v štvrtej minúte strelecký pokus Gerebenitsa spoza šestnástky brankár Nôta chytil. Na druhej strane strelecký pokus Staršieho išiel vedľa pravej žrde. V 7. minúte sa pred našim gólmanom ocitli Kurminowski s Vallom, ale ich šancu Nôta zmaril. O minútu neskoršie to bol opäť Kurminowski, ktorý sa z ľavej strany dostal až pred brankára Dukly, ten jeho strelu vyrazil. V 13. minúte Dukla zahrávala rohový kop z pravej strany. Polievkovu prihrávku predĺžil hlavou Starší na ľavej strane na dobre postaveného Patrika Prikryla, ktorý hlavou umiestnil loptu na zadnú žrď Petrášovej svätyne 0:1. Po štvrťhodine zaujala dobrá kombinácia Polievka – Vaščák – Polievka a posledne menovaný pekne vystrelil, no Petráš loptu vytesnil na rohový kop. Potom prišla desaťminútovka domáceho kolektívu. Po úniku Gerebenitsa z ľavej strany dostal na šestnástku loptu dobre postavený Vallo, ale ten nikým neatakovaný trestuhodne prekopol. V 26. minúte po rohovom kope vykopol loptu Willwéber z bránkovej čiary. Z následného protiútoku Holub výbornou prihrávkou zo stredu ihriska našiel Róberta Polievku, ktorý išiel osamotený na bránku, pekne si zasekol i obrancu súpera, oklamal i brankára a zaznamenal prízemnou strelou náš druhý gól – 0:2. V 34. minúte mali dobrú šancu Žilinčania. Gerebenits vnikol po ľavej strane do našej šestnástky, no jeho strelecký pokus Nôta chytil. O tri minúty neskoršie náš Vaščák zo stredu šestnástky vystrelil po zemi, Petráš loptu chytil. Potom to bol Kurminowski, ktorý sa pekne uvoľnil na pravej strane, dostal sa až pred Nôtu, ktorý jeho strelu vyrazil na rohový kop. Po ňom sa ocitli v šanciach Kopas s Bichakhchyanom, ale i ich pokusy Nôta za prispenia obrancov nášho mužstva odvrátili. Následne tvrdú hlavičku Minárika gólman Banskej Bystrice vyrazil na rohový kop.

V úvode druhého polčasu strelecký pokus Kurminowského išiel vedľa pravej žrde Nôtovej svätyne. Lodivod žilinského béčka Peter Černák však pred druhým dejstvom preskupil zostavu nasadením Filippova za Suľu a stiahnutím Valla na pravý kraj obrany. Taktický manéver slávil úspech v 54. minúte. Cez obrancu Dukly sa presadil Kurminowski, do malého vápna naservíroval Filippovovi, ktorý v sklze úspešne zakončil – 1:2. Inkasovali sme teda po chybe v našich zadných radoch. Domáci vycítili šancu na vyrovnanie a hneď do minúty znovu pohrozili. Strela Farského išla nad brvno. V 69. minúte náš Prikryl prihral na pravú stranu Gaškovi. Jeho tvrdá strela išla mimo pravej žrde. O tri minúty neskoršie strelecký pokus Farského z 25m mal dobré parametre, ale taktiež lopta putovala vedľa pravej žrde. Do dvojgólového vedenia nás mohol poslať aj Starší, ten z voleja mieril mimo bránky. V 78. minúte po prihrávke Staršieho tvrdú strelu Laksíka Petráš vyrazil. Potom sa dostal na ihrisko Dolný, ktorý nahradil Polievku a ten veľmi dobre naskočil do rozbehnutého zápasu. Bol to práve on, ktorý ťahal naše útoky po ľavej strane a takticky veľmi dobre sa snažil udržať loptu čo najďalej od našej bránky. Do konca zápasu sa už skóre nemenilo, hoci ešte v 84. minúte Kurminowski z pravej strany hľadal striedajúceho Adama Goljana, ten však natiahol iba bočnú sieť. Duklisti si tak pripísali cenné tri body, ktoré nám po jeseni zabezpečili i pred posledným stretnutím jesene (odohráme ho o týždeň v Šamoríne)  prvé miesto v druholigovej tabuľke.

MŠK Žilina B – MFK Dukla Banská Bystrica 1:2 (0:2)

Góly: 53. Filippov – 13. Prikryl, 27. Polievka. Rozhodca: Kačenga. ŽK: 51. Gaško (B. Bystrica). Diváci: 231.

MFK Dukla: Nôta – Migaľa, Gaško, Prikryl, Savič – Willwébwer, Snitka -Starší, Holub (55. V. Tóth), Polievka (79. Dolný) – Vaščák (75. Laksík)

MŠK Žilina B: Petráš – Suľa (46. Filippov), Kopas, Minárik, Barbora – Farský – Vallo, Bichakhchyan, Gono, Gerebenits (75. Goljan) – Kurminowski

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga pre futbalnet.sk povedal: „Úroveň zápasu bola dobrá. Žilina má kvalitný tím, špeciálne sú silnejší na domácom umelom trávniku, ktorý je tu naozaj špecifický. Som rád, že sme súperovi oplatili prehru z prvého kola, keď vyhral šťastne u nás. Vyšli nám nejaké výsledky v sobotu, takže máme radosť i z toho, že nám tento nedeľný duel vyšiel a máme na čele druhej ligy náskok. Chlapci síce už majú toho dosť, no určite patrí im vďaka za tento výkon. Podržal nás dnes aj brankár Julo Nôta, hlavne v prvom polčase. Nebyť jeho, tak výsledok mohol byť iný. Toto už bola prakticky predohrávka jarnej časti druhej ligy, takže po jesennej časti sme skončili na prvom mieste, čo je výborné. Na jar sa budú snažiť mužstvá na nás doťahovať, ale my ešte musíme zvládnuť posledný zápas pred zimou o týždeň v Šamoríne.“

Peter Černák, tréner MŠK Žilina B: „Hrali sme proti prvému mužstvu tabuľky. Hráčov sme upozornili na to, čo bude Bystrica hrať a z čoho nám budú hroziť i v čom sú nebezpeční. A práve z týchto situácií sme dostali dva góly. Je ťažké hrať proti takému mužstvu ako je Bystrica s dvojgólovým mankom. I my sme si vytvorili niekoľko čistých gólových príležitostí, žiaľ nepremenili sme ich. Po strelení kontaktného gólu sme sa dostali do hry. Hrali sme pomerne dobre, za čo patrí chalanom vďaka ,ale dnes to ani na bod nestačilo. Chcem poďakovať chalanom za výkon, ochotu popasovať sa s nepriaznivým stavom.“

Patrik Prikryl, strelec nášho prvého dôležitého gólu: „Veľmi ťažký zápas s kvalitným súperom. Boli veľmi silní na lopte a majú to na umelej tráve dobre zohrané. Pri mojom góle som zostal prakticky sám. Rozmýšľal som, či pôjdem do lopty nohou alebo hlavou. Nakoniec som to skúsil hlavou a padlo to na zadnú žrď. Gól pomohol mužstvu, podržal nás brankár a my sme si tak pripísali ďalšie tri body do tabuľky, za čo sme radi.“

Štefan Rusnák, asistent  trénera MFK Dukla: „Veľmi cenné víťazstvo, lebo tu sa nevyhráva ľahko. Už v prvom polčase, aj keď sme strelili dva góly, domáci mali tri vyložené šance, ktoré Nôta zneškodnil. Domáci na tomto teréne vedia hrať. Naši chlapci hrali do konca, bojovali a ja si myslím, že to víťazstvo sme si nakoniec zaslúžili.“

Adam Kopas, obranca MŠK Žilina B: „Bol to výborný zápas z oboch strán. Škoda nepremenených šancí v prvom polčase, hlavne tých vyložených. Keby sme tie šance premenili, zápas by vyzeral úplne inak. Súper dal z dvoch príležitostí dva góly. Druhý polčas sme začali veľmi dobre, nátlakovo, hneď sme dali gól. Mali sme dobré možnosti aj v závere, ale nevyšlo nám to. Myslím si, že sme si dnes zaslúžili aspoň bod. Prehru sa budeme snažiť odčiniť v nasledujúcom zápase.“

MFK Dukla odohrá najbližší duel v druhej futbalovej lige v nedeľu 10. novembra o 10.30 hodine v Šamoríne proti tamojšiemu FC ŠTK 1914.

Ostatné výsledky: FC Košice – Podbrezová 1:1, Púchov – Skalica 1:0, Bardejov – Dubnica 3:0, Slovan B – Poprad 1:1, Ružomberok B – L. Mikuláš 2:5, Šamorín – Komárno 3:1, Trebišov – Petržalka 4:0.

1. B. BYSTRICA 38b, 2. Dubnica 35b, 3. Skalica 32b, 4. Poprad 31b, 5. Žilina B 28b, …. ….14. Šamorín 15b, 15. Slovan B 14b, 16. Trebišov 11b.

Autor: Jožo Ivan + (bl), Foto: web MŠK Žilina (J. Mintál)