0 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly v 14. kole druhej futbalovej ligy vyhrali vo Zvolene nad KFC Komárno 5:0, keď o svojom víťazstve rozhodli v prvom polčase za pätnásť minút. Aj bez kapitána Polievku dokázali streliť súperovi štyri góly a napokon polčas vyhrali ešte vyšším rozdielom 5:0. V druhom síce gól nepridali a jeden inkasovali, no na polovici súpera nebol ideálny terén. Vďaka tejto výhre prezimujeme na čele druhej ligy, pretože pred posledným jesenným kolom máme dostatočný náskok po zaváhaní ostatných konkurentov.

Banskobystričania v prvom polčase útočili na časti ihriska, ktoré bolo relatívne dobré a svietilo naň slnko. Túto výhodu patrične využili i bez špílmachra Roba Polievku. Po desiatich minútach zahrávali tri rohové kopy, konkrétne Dolný a hneď z prvého pohrozil Nosko, keď zakončoval pohotovo pod brvno, brankár Grujičić loptu vyškriabal. Gól padol z tretieho kopu, Kupčík loptu hlavou predĺžil na zadnú žrď, kde číhal Patrik Prikryl a presadil sa nohou – 1:0. Prešli dve minúty a bolo 2:0. Po rohu Dolného sme zostali na lopte, z pravej strany poslal Kupčík ideálny center na hlavu Adama Hanesa a ten ju nasmeroval nekompromisne k žrdi. V osemnástej minúte sme potiahli peknú akciu po ľavej strane, Frimmel prihral Dolnému, ten našiel v šestnástke Lukáša Laksíka, ktorý iba priťukol loptu a pohodlne zvýšil na 3:0. O necelých desať minút poslal Grujičićovi pozdrav tesne spoza šestnástky Ľubomír Willwéber, strieľal presne k žrdi a bolo 4:0. Dukla bola naďalej na lopte, dominovala na ihrisku a pridala i piaty gól. Prikryl poslal parádny pas za obranu Komárna, nabehol si naň Adam Hanes a pred gólmanom hostí zoči – voči nezaváhal – 5:0. Do prestávky to ešte skúšal Dolný z dvadsiatich metrov, mieril vysoko nad brvno, na opačnej strane sa pokúšal po priamom kope z ľavej strany skórovať Šmiko, hlavičkoval taktiež mimo troch žrdí.

Do druhého dejstva už nastúpil aj kapitán Polievka, na ihrisko prišiel i Starší, no útočili sme na tej tretine terénu, ktorý bol pod srieňom, primrznutý. Výhodu lepšieho terénu mali hostia a snažili sa to zúročiť. Navyše Bystričania sa nemuseli hrnúť do útočenia, poľavili. Po nákope kapitána KFC Domonkosa pohladil hlavou loptu na päťke Szöcs, no Hruška nekapituloval. My sme mohli zvýšiť po akcii Polievku z pravej strany, našiel v šestnástke Dolného, ktorý prestrelil bránku. Napokon sa tešili futbalisti Komárna. V 65. minúte sa po rohovom kope Domonkosa sa dostala lopta k Sidibemu a ten z pravej strany šestnástky parádne zakončil do protiľahlej hornej šibenice svätyne Hrušku – 5:1. My sme mohli na tento zásah súpera odpovedať o desať minút neskôr. Akcia Dolný – Starší – Polievka volala po góle, no náš kapitán zakončoval v pokutovom území do stredu bránky a Grujičić zasiahol. O dve minúty predviedol Polievka pekný prienik, ale strieľal z hranice šestnástky nad brvno. Zaujímavý moment nastal v závere duelu, kedy Nosko fauloval G. Tótha, arbiter Parilák trošku prísnejšie posúdil tento súboj v neprospech nášho stopéra, pískala sa penalta, ktorú nepremenil Domonkos. Bystrický brankár loptu vyrazil a z dorážky minul pravú žrď tesne Sidibe. Následne sa už nič podstatné na ihrisku neudialo, Dukla si tak bez problémov zaknihovala tri body a vzhľadom na zaváhanie konkurentov prezimuje na čele 2. ligy bez ohľadu na nedeľný výsledok v Petržalke.

MFK Dukla Banská Bystrica – KFC Komárno 5:1(5:0)

Góly: 12. Prikryl, 14. a 40. Hanes, 18. Laksík, 27. Willwéber – 65. Sibide. Rozhodoval: Parilák. ŽK: bez kariet. Bez divákov.

MFK Dukla: Matúš Hruška – Kupčík, Nosko, Prikryl (72. Červeň) – Richtárech (81. P. Vajda), Willwéber (46. Polievka) – Migaľa, Hanes (46. V. Tóth), J. Dolný, Frimmel – Laksík (72. Starší)

KFC: Grujičić– Popović (65. G. Tóth), M. Šimko, Saláta, Szöcs – Krela (72. Pastorek), Domonkos, G. Matić (46. Zemko), Janso – Doktorík (46. Adayilo), Sidibe (89. Druga)

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga: „Sme spokojní. Vyhrali sme 5:1 so silným súperom. To slúži ku cti. O zápase sa rozhodlo v prvom polčase. Dali sme päť gólov. Potom sme už trošku chceli šetriť hráčov, pretože v nedeľu nás čaká ďalší ťažký zápas. Tým hráčom, ktorí sú viac vyťažení, som chcel ušetriť sily. Takže ja som s dnešným zápasom maximálne spokojný. Čo sa týka terénu, góly padali tam, kde bolo dobré ihrisko, teda zelená tráva, to tiež dnes rozhodlo. V Petržalke hráme v nedeľu na umelej tráve, na nej sme dosť trénovali, keďže počasie v Banskej Bystrici je také aké je, teda zima. Verím, že to tiež zúročíme.“

Matúš Hruška, brankár Banskej Bystrice: „V prvom polčase mi bolo dosť zima, musím sa priznať. Musel som byť koncentrovaný počas celého zápasu. Všetci sme museli dbať na koncentráciu, zodpovednosť, na každú jednu maličkosť. V druhom polčase som sa trošku viac rozkýval, no bola mi zima i na tej lepšej slnečnej strane ihriska. Teší ma, že spoluhráči dobre bránili i útočili. Myslím si, že sme dnes splnili to, čo od nás chceli tréneri. Čo sa týka penalty súpera, je to 50 na 50. Domonkos to zle kopol, trafil ma do nohy. Som rád, že som aj ja mohol týmto zákrokom prispieť k dobrému výsledku. Sme na čele, no je iba takmer polovica súťaže za nami, ešte máme jeden zápas s Petržalkou, ten je dosť dôležitý. Nedívame sa dopredu. Čaká nás náročná jar.“

Adam Hanes, strelec dvoch gólov Banskej Bystrice: „Čo sa týka môjho prvého gólu, Ľuboš Kupčík ma centrom našiel presne a mne už stačilo len vyskočiť a padlo to tam. Pri druhom góle to bola milimetrová prihrávka od Paťa Prikryla, veľký podiel má na tom góle, ja som už len vystrelil tak ako som mal. Teší ma, že som pomohol mužstvu a dal gól s prívlastkom víťazný. Tieto tri body sú veľmi dôležité. Obzvlášť po tom, ako naši súperi o čelo ligy dnes zaváhali. V prvom polčase sme ťažili z lepšieho terénu, teda z útočnej polovice, ktorá bola viac odmrznutá, lebo tá druhá bola primrznutá až nebezpečná. V tomto období už nie sú dobré podmienky na futbal. Som rád, že sme zápas zvládli aj počas týchto nepríjemných mrazivých podmienok. Dúfam, že v nedeľu v Petržalke potvrdíme toto naše víťazstvo.“

Kornel Saláta, bývalý hráč Banskej Bystrice, obranca Komárna: „Nastúpil som v druhej lige po prvýkrát proti Banskej Bystrici, kde som kedysi pôsobil. Myslel som si, že nastúpim proti bývalému klubu už pod Urpínom na novom štadióne, že sa vrátim naspäť, napokon je to tu vo Zvolene, kde ihrisko bolo v zlom stave, ale nič s tým nenarobíme v tomto decembrovom období. Mali sme to ťažké na takomto teréne, urobiť nejaký štart, či zastaviť. Tak v prvom ako aj v druhom polčase. Dostali sme góly po našich chybách, po štandardkách Banskej Bystrice. Za stavu 3:0 už išli mladí chalani psychicky dole, taký je futbal. Musíme dať hlavy hore a v poslednom jesennom kole proti Skalici lepšie zahrať.“

Ostatné výsledky: Podbrezová – Bardejov 1:1, L. Mikuláš – Púchov 1:2, Žilina B – Košice 2:1, Skalica – Šamorín 3:1, Dubnica – Petržalka 0:0, Trebišov – Slovan B 5:1.

Naša mestská futbalová Dukla sa v poslednom jesennom kole predstaví v nedeľu 6. decembra o 10.30 hodine v Bratislave, kde nás hostí na najväčšom sídlisku v hlavnom meste SR FC Petržalka.

1. B. BYSTRICA 34b, 2. L. Mikuláš 31b#, 3. Skalica 29b, 4. Košice 23b, 5. Podbrezová 23b, 6. Púchov 19, 7. Petržalka 18b… 15. Slovan B 3b, 16. Poprad 0b.