6 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly prehrali v 3. kole Fortuna ligy. Nestačili pod Dubňom na domácu Žilinu, ktorá nad nimi zvíťazila 4:1. Výsledok je však vzhľadom na priebeh hry až príliš krutý.

Už v prvej minúte sa Dukla prezentovala streleckým pokusom, keď Willwéber mieril nad brvno. Mali sme aj druhú možnosť v štvrtej minúte. Predviedli sme signál po rohovom kope, center Polievku usmernil hlavou Franko taktiež nad brvno. Žilinčania pohrozili Myslovičom, ten zakončoval spoza šestnástky vedľa žrde. V pätnástej minúte si na center Mysloviča výborne nabehol z ľavej strany Bari a z prvej pálil tesne vedľa žrde. Túto výstrahu sme nezobrali vážne a pykali o minútu neskôr. Vo veľkom vápne sa ujal center Kaprálika z pravej strany od bránkovej čiary, ktorý smeroval do ´ohňa´ a z druhej vlny si na dobrú loptu nabehol Gidi, jeho hlavička bola účinná, hoci sa Hruška snažil gólu zabrániť, napokon tomu nezabránil ani on – 1:0. Po inkasovanom zásahu Dukla prevzala iniciatívu, predviedla zopár nebezpečných centrov, ale chýbala tomu finálna fáza. Po našom neúspešnom rohovom kope sa v 24. minúte naskytol ´Šošonom´ brejk, Gidi perfektne presunul hru a keďže sa Willwéber nešťastne pošmykol, Myslovič mal ľahšiu prácu, dostal sa poľahky do šestnástky a ľavačkou efektne poslal loptu od žrde do našej bránky v situácii zoči-voči Hruškovi – 2:0. Po polhodine rozhodca Dohál odpískal ruku Kupčíkovi, avšak lopta išla od jeho tela a ruku sťahoval za telo, po konzultácii s VAR-om bola nariadená penalta správne odvolaná. Nakopla nás i táto spravodlivo posúdená situácia a do polčasu sme mohli znížiť na 2:1. Po centri Slávika hlavičkoval v súboji s Myslovičom Faško nad brvno a potom tento náš futbalista to vyskúšal ešte z asi dvadsiatich metrov, no strieľal do stredu bránky, kde bol pripravený gólman MŠK.

Do druhého polčasu sme poslali až troch nových hráčov. Útočníka Franka nahradil Depetris, Richtárecha (nezvyčajne na obrannom poste) vystriedal Pišoja a za stredopoliara Willwébera išiel na ihrisko po zranení uzdravený Mazan. Mali sme prevahu, opäť sme vysielali niekoľko centrov do šestnástky, ale všetko išlo iba o náznaky šancí. Domáci čakali na kontry a prvá nebezpečná prišla po výkope brankára Belka. Jeho dlhá lopta putovala až za našu obranu a Kaprálik sa tak ocitol pred našim gólmanom Hruškom. Snažil sa ho prelobovať, lenže Hruška sa natiahol a zamedzil i so šťastím istému gólu. Následne to skúšal individuálne Rusnák z pravej strany, napol bočnú sieť. Po centri Ďuriša z ľavej strany bol v šanci po hodine hry Žilinčan Jibril, avšak zle zakončil a zbytočne akciu dohrával, takmer zranil nášho Hrušku. Bystrickí futbalisti mali hernú prevahu, ale šance neprichádzali. Súper napokon pridal tretí gól po štandardke. Myslovič centroval z priameho kopu do veľkého vápna, kde Kopas hlavou ponúkol loptu na hranicu šestnástky Kaprálikovi a ten expresne zakončoval, lopta i s prispením teču skončila v našej svätyni – 3:0. Bola to studená sprcha pre Duklu, ktorá o päť minút inkasovala aj štvrtý gól. D. Ďuriš mal po zasekávačke veľa priestoru a zvnútra šestnástky sa bez väčších problémov presadil po prihrávke Sluku – 4:0. Nám priniesla radosť 79. minúta. David Depetris bol najprv voľný v šestnástke, ale mieril tesne nad brvno. Chuť si napravil o pár sekúnd, keď po prihrávke Polievku zakončil spoza šestnástky po zemi presne k žrdi a nedal Belkovi šancu – 4:1. Žilina mohla odpovedať Sauerom, ktorý sa ocitol v tutovke po tom, čo mu pekne hlavou sklepol loptu Sluka, ale strieľal nepresne. My sme mohli znížiť na 4:2 po rohu Faška a hlavičke Depetrisa, lopta žiaľ nesmerovala do priestoru troch žrdí. V nadstavenom čase zaujal ešte prienik Polievku do pokutového územia, zakončoval z kraja spoza päťky, ale Belka nepokoril.

MŠK Žilina – MFK Dukla Banská Bystrica 4:1 (2:0)

Góly: 16. Gidi, 24. Myslovič, 69. Kaprálik, 74. Ďuriš – 79. Depetris. Rozhodoval: Dohál. ŽK: Gidi, Jibril – Mazan, Kupčík. Diváci: 2153.

Zostavy a striedania:

Žilina: Belko – Rusnák, Leitner, Stojchevski, Bari – Myslovič, Kopas, Gidi (77. Sauer) – Kaprálik (77. Iľko), Jibril (70. Sluka), D. Ďuriš

Dukla: Hruška – Richtárech (46. Pišoja), Kupčík, Prikryl, Záhumenský – B. Ľupták, Willwéber (46. Mazan) – Slávik, Faško (84. Gašparovič), Polievka – Franko (46. Depetris)

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „Pre nás je to veľmi krutý výsledok, ale musíme ho zobrať taký, aký je. Prišli sme o body, prehrali 1:4, no podali sme sympatický výkon. Čaká nás veľa roboty, ale máme na čom stavať. Horšie by bolo, keby som v zápase nevidel dobré veci z našej strany. Žilina bola dnes v šestnástke agresívnejšia, mala tam viac hráčov a tí to vedeli aj kvalitne zakončiť. My sme mali tiež v druhom polčas veľa situácii v pokutovom území, ale na rozdiel od Žiliny sme ich nevedeli využiť. Niečo si rozoberieme v týždni, teda kde sme urobili chyby, ale boli tam i pozitívne veci, na ktorých musíme robiť ďalej, aby sme boli úspešní.“

Róbert Polievka, kapitán Dukly: „ Z jednej strany je to pre nás krutý výsledok, no z druhej strany treba uznať kvalitu Žiliny. My sa musíme odraziť z tých dobrých vecí. Tie sme predviedli najmä v druhom polčase. Ak by si niekto pozrel iba druhý polčas, tak môže povedať, že výsledok je krutý. V tom druhom dejstve sme boli Žiline viac než vyrovnaným súperom, ale futbal sa hrá na góly a Žilina ich strelila štyri, my len jeden. Bohužiaľ, možno nám chýbal ten kúsok šťastíčka, ktorý sme mali minulý týždeň v Trnave. Taký je futbal. Našťastie je stále iba začiatok ligy a všetko máme pred sebou. Ja som nevnímal fakt, že sa vraciam do Žiliny, kde som pôsobil. Hral som tu iba krátko, je to dávno. Bol to pre mňa zápas ako každý iný. My chceme hlavne na ihrisku v tejto prvej lige ukázať to najlepšie, čo v nás je ako tím. Užívali sme si to, len škoda toho výsledku, pretože bol krutý. Musíme popracovať na odstránení chýb. V druhom počas tam bolo veľa situácií hore – dole. Išiel tam útok za útokom, či z jednej alebo druhej strany. Pre divákov to mohol byť dobrý futbal a ľudia chcú vidieť góly, my sme ich dali dnes menej ako súper, v tom ďalšom ich budeme chcieť dať viac.“

David Depetris, útočník Dukly a strelec nášho  gólu: „Po tých dvoch inkasovaných góloch sme museli už ísť do rizika. V druhom polčase sme si vytvorili viac šancí a boli sme v zápase. Žilina však využila svoje gólové situácie, bola efektívna. Myslím si, že začiatok duelu bol z našej strany slušný. Lenže prišli prvé dva inkasované góly a už sa hrá mužstvu ťažšie. Vedeli sme, že Žilina má mladé mužstvo, behavé na tejto umelej tráve, agresívne. Vedeli sme, že ak ich nebudeme dostupovať a nebudeme agresívni, tak budeme mať problém. Vedeli sme aj to, že po našich štandardkách vedia ísť rýchlo do protiútoku, tak sme napokon inkasovali aj druhý gól. Boli sme z toho nešťastní, keďže sme na to boli pripravení a napriek tomu sa to stalo. Musíme zlepšiť tieto situácie. Dopadlo to tak ako dopadlo, musíme sa už pozerať dopredu. Tešíme sa, že ideme hrať konečne doma. Verím, že nás prídu ľudia povzbudiť. Aj tu bola dobrá atmosféra, ale žiaľ nedopadlo to pre nás dobre, nemohli sme potešiť výsledkom našich fanúšikov. Čo sa týka môjho gólu, niekedy nie je dôležitá sila, ale presnosť. Ja som sa snažil využiť tie minúty, ktoré mi tréner na ihrisku dal. Hlavne pomôcť mužstvu. Museli sme už v druhom polčase riskovať, vyššie napádať. Vytvorili sme si zo tri slušné situácie, ale na body to nestačilo.“

Jaroslav Hynek, tréner MŠK Žilina: „Sme radi, že sme vyhrali, prišlo veľa divákov aj v nepriaznivom počasí. Bola dobrá kulisa. Hrali sme veľmi dobre, išli sme za víťazstvom, aj keď sme vedeli, že Banská Bystrica je náročný súper, ktorý hrá dobre v bloku a má skúsených hráčov. Sme radi, že sa nám vydarili situácie, na ktoré sme sa pripravovali a dali sme z nich góly, takže sme šťastní. Bystričania si hrali svoju hru, ukázali, že sú silní, no nám sa podarili veci, na ktoré sme sa pripravovali, hráči to zahrali presne. V druhom polčase sme si už neboli úplne istí v určitých veciach, ale verím, že to bude lepšie. Pochválim mojich zverencov aj za bojovnosť. Súper nás však mohol potrestať za stavu 4:0 ešte viac než iba jedným gólom.“

PROGRAM:

Najbližší zápas odohráme konečne už doma na banskobystrických Štiavničkách, a to v sobotu 6. augusta18.00 hodine proti vicemajstrovi z Ružomberka. Pôjde o tzv. derby cez kopec.

Autor: (job), Zdroj: MFK Dukla, Foto: Ľudovít Jakub Hroboň