5 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly odohrali prvý prípravný zápas pred nastávajúcou sezónou 2022/2023. V Kremničke, kde trénujú, privítali silný AS Trenčín. Súper si vyžiadal práve poludňajší čas v pondelok, čo určite nie je populárne pre divákov, ale náš tím si chcel zmerať sily s futbalistami spod hradu Matúša Čáka a vyhovel teda požiadavke klubu z mesta módy. Duel skončil pre Duklu výhrou 3:2. Priestor dostali viacerí hráči, zostáva až 80 percent nášho kádra pohromade, prvú posilu predstaví klub spod Urpína v závere tohto týždňa.

Pre menšie zranenia nemohli do prvého prípravného stretnutia zasiahnuť stredopoliari MFK Dukla Mazan a Záhumenský. Prvý polčas bol z bystrickej strany veľmi dobrý, v úvode mal náš tím prevahu a už v šiestej minúte mohol otvoriť skóre Polievka z ľavej strany, ktorý prešiel do šestnástky cez dvoch hráčov súpera a slušne vystrelil. Brankár AS Kukučka loptu vyrazil. O minútu neskôr vyslal razantnú strelu z asi 25 metrov Willwéber a mieril tesne nad brvno. O niečo presnejší bol na opačnej strane o malú chvíľu Murko. Zakončoval spoza šestnástky pod brvno, náš gólman Hruška dobre zasiahol. Hostia potom pohrozili akciou po pravej strane a výsledkom bola čistá šanca Kupusovića. Ten prestrelil bránku z jedenástich metrov. Duklisti mohli po štvrťhodine hry využiť chybu súpera na polovici ihriska. Depetris získal loptu, prihral ju na ľavú stranu Polievkovi a ten dobre zakončil spoza šestnástky, Kukučka loptu vyrazil na rohový kop. A práve z neho zahrmelo. Polievka centroval do päťky presne na hlavu Mariána Pišoju a v sedemnástej minúte bolo 1:0. Hral sa dobrý futbal za veľmi teplého počasia a Trenčín mohol odpovedať pred polhodinou taktiež z rohu. Center putoval na hlavu Stojsavljevića, ktorý mieril tesne nad brvno. Dukla napokon išla do vedenia 2:0 po peknej akcii z 31. minúty. Začal ju Willwéber, loptu šikovne posunul Hanesovi na pravú stranu, ten po potiahnutí vyslal prízemný center do ľavej časti pokutového územia Robovi Polievkovi, náš kapitán si pristavil loptu, mal dostatok času a presne zakončil k protiľahlej žrdi. A mohlo byť aj 3:0, pretože o päť minút neskôr sa v protiútoku ocitol Hanes, napokon zakončoval spoza veľkého vápna, žiaľ nepresne, azda mohol prihrať i nabiehajúcemu Polievkovi. Trenčania do polčasu znížili, pretože rozhodca po nastrelenej ruke Prikryla zapískal prísnu penaltu, ktorú nekompromisne premenil Bainović2:1.

Po zmene strán už toľko vzruchu pred bránkami nebolo. Hralo sa tvrdo, najmä medzi šestnástkami s množstvom súbojov, ale všetci sa snažili vyvarovať nebezpečným stretom. Banskobystričania v úvode druhého polčasu nevyťažili nič z troch sľubných štandardiek. Prvá vážnejšia možnosť prišla až po hodine hry zo strany hostí, keď z rohu šestnástky vyslal prudkú strelu Kozlovský, Hruška vyrazil loptu. Pokým Trenčín gro hráčov vymenil cez prestávku, Dukla postupne posielala na ihrisko čerstvé sily. O vyrovnávajúci zásah sa pokúšal v drese AS Demitra. V 80. minúte z vrchu pokutového územia preveril Hrušku a o dve minúty neskôr vyslal z pravej strany z mierneho uhla razantnú, no nepresnú strelu k vzdialenejšej žrdi. Gól dali napokon naši futbalisti spod Urpína v 88. minúte. A to po netradičnej situácii. Brankár súpera Sláviček totiž vybehol až skoro na polovicu ihriska, zahral tam v sklze rukou, videl žltú kartu a my sme zo štandardky predviedli rýchlu akciu po pravej strane. Kojnok vo finále pekne našiel v šestnástke mladého Mateja Franka a ten sa nemýlil – 3:1. Škoda len, že o minútu sme inkasovali. Výsledok na 3:2 upravil z ničoho nič parádnou strelou spoza šestnástky Soares.

MFK Dukla Banská Bystrica – AS Trenčín 3:2 (2:1)

Góly: 17. Pišoja, 31. Polievka, 88. Franko – 38. Bainović (z 11m), 89. Soares. Rozhodoval: Matej. ŽK: Prikryl, Jackuliak – Kerkez, Bainović, Sláviček, Ibrahim. Diváci: 120.

Zostavy a striedania:

Dukla: Hruška – Pišoja (56. Kojnok), Kupčik, Prikryl – Migaľa, Willwéber (76. Köröš), Ľupták (85. Kandala), Slaninka (56. Uhrinčať) – Hanes (56. Richtárech), Depetris (56. Franko), Polievka (83. Jackuliak)

AS 1. polčas: Kukučka – Mazanovský, Kerkez, Stojsavljević, Madu – Bainović – Azango, Letenay, Kmeť, Murko – Kupusović

AS 2. polčas: Sláviček – Yem, Pires, Ďuriška, Kozlovský – Kmeť (66. Bainović) – Praženka, Demitra, Ibrahim, Soares – Ikoba

Stanislav Varga, tréner Banskej Bystrice: „Zápas ukázal toho pomerne dosť, napríklad i to, že môžeme hrať rovnocenne i proti takým súperom, akým je Trenčín. Je to však iba príprava, nič to ešte neznamená. AS prakticky obmenil mužstvo, mal tiež šance ako aj my. V lige to bude úplne niečo iné, iný tlak, iné zápasy. Na tomto jednom výsledku nemožno stavať. Hlavne sa musíme snažiť, aby zo stavu 2:0 nebol napokon výsledok 3:3. Chcel som dnes vidieť väčšinu hráčov, že ako sú na tom, myslím si, že sa ukázali celkom v dobrom svetle. Nechceme nateraz príliš veľmi obmeniť káder, pozeráme sa na svoje možnosti. Ak príde do Dukly nový hráč, tak musí byť oveľa lepší. Chlapci, ktorí tu boli v uplynulej sezóne, si zaslúžia hrať prvú ligu. Káder aby sme menili len preto, že má prísť k nejakej obmene, to by nebolo vhodné. Máme ešte mesiac do ligy, ak sa podaria nejaké posily, tak určite budú mať zmysel. Som rád, že naši nosní hráči prejavili záujem hrať naďalej za Duklu, vybojovali si postup s týmto dresom do Fortuna ligy a budú tu pokračovať.“

Róbert Polievka, kapitán Dukly: „Výhra nás potešila po náročnom týždni prípravy, mali sme ťažšie jednotky. Pre nás je iba dobré, že sa môžeme konfrontovať s takýmto silným súperom. Čím ťažších súperov budeme mať v príprave a odohráme čo najviac ťažších zápasov, tak o to ľahšie by to mohlo byť v lige. Osobne sme radi, že sme si mohli zmerať sily s Trenčínom, ktorý je špičkou v našej najvyššej súťaži. Druhý polčas sa nám hralo o čosi ťažšie, keďže hostia vymenili kompletnú jedenástku. Je to však pre nás super, lebo Trenčania chceli hrať. My sa musíme pripraviť aj na to, že už nebudeme v niektorých zápasoch proti silným diktovať tempo. Budeme si musieť počkať na tú správnu chvíľu a možnosť zaútočiť. Dnes nám to vyšlo, ale je to len príprava a tento výsledok netreba preceňovať. Musíme ísť za svojím cieľom, makať, nečaká nás nič ľahké. Ja v Dukle ostávam i napriek ponukám ísť inam. Som šťastný v Banskej Bystrici a verím, že v tomto mužstve je kvalita na to, aby sme nehrali v najvyššej súťaži druhé husle.“

Matej Franko, strelec nášho tretieho víťazného gólu: „Môjmu gólu predchádzala pekná naša akcia po kraji. Ja som si odskočil na spätnú, Kojnok mi to tam pekne načapoval a dal som gól. Nebol to jednoduchý duel v tomto úmornom teple, ale ukázal nám, že je na čom pracovať. Zaznamenal som tam štyri ľahšie straty lôpt chrbtom k bránke, ale aspoň som sa gólovo presadil. Vynasnažím sa ešte popracovať na hre chrbtom k bránke. Čo sa týka celkovo zápasu, myslím si, že diváci videli veľmi dobrý futbal. Dali sme prvé dva góly ešte v prvom polčase, v tom druhom sme pridali tretí na 3:1. Mohli sme vyhrať aj dvojgólovým rozdielom. V Dukle mám hosťovanie do konca tohto mesiaca. Chcem tu zostať a pracuje sa na tom, aby som bol naďalej súčasťou Dukly.“

David Depetris, útočník Dukly: „Výsledok je dobrý, ale teraz nie je veľmi dôležitý. Hlavne sme si vyskúšali nejaké systematické veci, pokyny a situácie, ktoré sme trénovali. Verím, že ich hlavne využijeme správne v lige. Pre mňa to bol zaujímavý zápas, pretože bývam v Trenčíne, poznám v AS veľa ľudí, trénujú mi tam deti, mám tam mnoho kamarátov, nielen hráčov, ale aj ľudí v realizačnom tíme. Budem sa vždy tešiť na tohto súpera, najmä vo Fortuna lige. Hlavne sa teším na stretnutia na vynovenom trenčianskom štadióne, ešte som tam nikdy nehral. Bude to skvelý pocit, že ma tam uvidia hrať v drese Banskej Bystrice aj moje deti.“

Naša banskobystrická Dukla odohrá druhý prípravný zápas v Česku s FK Třinec na jeho ihrisku v sobotu 25. júna o 11.00 hodine.

Autor: (job), Zdroj: MFK Dukla, Foto: Ľudovít Jakub Hroboň