2 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly zvládli úvodný zápas novej druholigovej sezóny 2020/2021. Vo Zvolene, kde budú mať až do mája budúceho roka domovský stánok, zdolali rezervu bratislavského Slovana jednoznačne 4:0.

Štadión vo Zvolene dostal v deň štartu 2. ligy certifikát od komisie pre štadióny a ihriská SFZ, takže Banskobystričania môžu na ňom hrať až do konca sezóny 2021/2022. Duklu prišlo povzbudiť takmer 400 priaznivcov a od úvodných minút videli dominanciu nášho celku. Už v prvej minúte vystrelil Starší z rohu šestnástky do žrde, keď sa lopta nezvyčajne krútila. V tretej minúte po rohu Polievku nezasiahol loptu voľný Prikryl a v ôsmej minúte Polievka tentoraz prihral ako na podnose Staršiemu, no ten mieril tesne vedľa. Slovan sa prihlásil o slovo v jedenástej minúte. Po akcii z pravej strany zakončoval v pokutovom území Lavrinčík, i on poslal loptu tesne vedľa žrde. Gólový moment nastal v 24. minúte. Z rohového kopu centroval do ohňa Polievka, najvyššie vyskočil Miladin Vujoševič a hlavou otvoril skóre – 1:0. Druhý gól mal potom na kopačke Starší, sľubne vyzeral i brejk Polievku s Vujoševičom, zlyhala však finálna prihrávka. Polčas sa teda skončil iba 1:0.

Do druhého dejstva nastúpila nová posila Dukly Frimmel a oživil hru na krídle. Šancu na vyrovnanie mal však Slovan. V 49. minúte po centri strieľal nebezpečne v šestnástke Laczkó, ale netrafil loptu ideálne, tá teda skončila vedľa bránky. V 53. minúte bol v šestnástke faulovaný náš Tóth a nariadenú penaltu premenil Miladin Vujoševič2:0. Potom mieril Starší spoza pokutového územia tesne vedľa. V 57. minúte zahrávali hostia štandardku, po ktorej hlavičkoval Rigo, brankár Dukly Krejčí bol na mieste. Dôležitý moment nastal po hodine hry. Vyšiel nám brejk, Róbert Polievka sa rútil na gólmana Ružinského a rutinérskym spôsobom ho prekonal – 3:0. Boli sme pri chuti. V 66. minúte Frimmel perfektne našiel Vujoševiča, no ten strieľal tesne vedľa bránky. Podobný moment nastal neskôr na opačnej strane. Po prihrávke Huberta nemal presnú mušku na naše šťastie Lumbala. V 79. minúte sa odhodlal k strele z väčšej vzdialenosti náš striedajúci stredopoliar Jozef Dolný, loptu tečoval jeden z bratislavských hráčov a tá skončila v bránke, išla presne k žrdi – 4:0. Potom mohol prikrášliť výsledok Polievka po peknej akcii, ale nemal presnú mušku. V 87. minúte sa predčasne porúčal pod sprchy gólman hostí Ružinský, vybehol až za hranicu šestnástky, fauloval nášho hráča v šanci, za čo videl červenú kartu a medzi žrde musel ísť jeho spoluhráč Rigo. Z nariadeného priameho kopu Prikryl mieril nad brvno. Slovan aj o desiatich mohol znížiť. Po faule Frimmela na Čecha kopal penaltu Lavrinčík, no Krejčí ´vršovický dloubák´ vystihol a na dvakrát predsa len loptu skrotil. V nadstavenom čase vyskúšal Riga v bránke Slovana kapitán Dukly Polievka, poriadne ho natiahol, no gól nepridal.

MFK Dukla Banská Bystrica – ŠK Slovan Bratislava B 4:0 (1:0)

Góly: 24. a 53. Vujoševič (druhý z 11m), 61. Polievka, 79. Dolný. ŽK: Vajda, Prikryl – Lieskovský, Baláž, Matoš, Čech. ČK: 87. Ružinský (Slovan B) za vrazenie do súpera v jasnej gólovej príležitosti mimo pokutového územia. Diváci: 384.

MFK Dukla: Krejčí – Vajda (69. Dolný), Nosko, Prikryl, Migaľa – Uhrinčať (46. Frimmel), Snitka (83. Bača) – Starší (83. Gonda), V. Tóth, Polievka – Vujoševič (69. Laksík)

Slovan B: Ružinský – A. Čech, Laczkó (83. M. Majling), J. Baláž, A. Tóth – Lieskovský (71. Schlossár) – Hubert, Lavrinčík, Rigo, Garcia Castillo – Matoš (67. Lumbala)

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga: „Zápas sme mohli rozhodnúť už v prvom polčase. Mali sme tam dostatok šancí. V druhom sme si to uhrali, vyhrali sme 4:0 a splnili tak cieľ, ktorý sme si dali, teda vyhrať hneď prvý zápas v druhej lige. To sa nám podarilo a sme za to šťastní. Chceli sme tento duel čo najskôr rozhodnúť. Čo sa nám nepodarilo v prvom polčase z hľadiska premieňania šancí, to sa nám podarilo v druhom. Hrali sme celkom dobre, aj béčko Slovana má dosť dobrých hráčov, ale dnes sme si zaslúžili zvíťaziť. Štyri góly dať je slušný počet, no vždy je dôležité víťazstvo a je jedno akým rozdielom vyhráte. Čo sa týka posily Mareka Frimmela, je dosť ťažké pre neho nastúpiť do tohto nášho zápasového tempa, lebo dlho nehral. Prakticky od skončenia jesennej časti nehral poriadny zápas. Je to pre neho ťažké, ale dúfam, že sa čo najskôr do toho dostane.“

Miladin Vujoševič, dvojgólový strelec Banskej Bystrice: „Trošku sme začali nervóznejšie, ale od úvodu sme išli za tým gólom. Nedarilo sa ho nám streliť, hoci sme mali šance. Napokon sme však dali ten prvý gól po štandardke, dosť nám to pomohlo. V druhom polčase sme išli za druhým gólom, ten sme dali a následne nás už chlapci zo Slovana museli viac napádať, čo sme využili a pridali z brejku tretí gól. Tým pádom to bolo vyriešené. Čo sa týka môjho prvého gólu, dobre som išiel na prednú žrď a dobrý bol aj center Roba Polievku a napokon som to aj dobre trafil. Druhý gól z penalty, mal som trošku šťastia, ale i to musí niekedy hráč mať.“

Róbert Polievka, kapitán Banskej Bystrice: „Som spokojný s výkonom mužstva, máme sa od čoho odraziť. Mali sme asi desať gólových šancí, využili sme štyri, čo je možno škoda, ale na druhej strane treba pochváliť chalanov a celé mužstvo, že sme išli za svojím cieľom. Ten bol vyhrať dnes a bolo nám jedno akým spôsobom. Myslím si však, že sme podali dobrý výkon. Nejaké chyby tam boli, predsa len išlo o prvý zápas po dvojtýždňovej pauze a pre nás aj ťažkom období, keďže sme sa do baráže o najvyššiu súťaž nedostali. Trošku sme sa chceli z neúspechu otriasť, čo sa trochu podarilo. Bol to dobrý štart do sezóny pre nás. Mohol som pridať aj ja ešte nejaký gól navyše, no teší ma, že sme podali dobrý výkon a vyhrali. Čo sa týka spolupráce s Vujoševičom, je to hráč, o ktorého sa dá v zápase oprieť. Ja mám takéto typy útočníkov rád. Všetci spoluhráči sme si s ním sadli, je to výborný útočník a môže nám pomôcť. Ak ho budeme podporovať prihrávkami, dokáže dať gól aj v ťažkej situácii, čo dnes dokázal po mojom rohovom kope. Presadil sa ako chladnokrvný útočník a dokázal tieto kvality. Budeme mu pomáhať a držať palce, aby bol naďalej úspešný. Aj druhá naša posila Marek Frimmel podal v druhom polčase dobrý výkon. Mal dlhšiu pauzu, počas koronakrízy nehral, v Skalici sa nedohodli a bol dlho voľným hráčom. Pripravoval sa individuálne. Ak sa vráti do patričnej kondičnej formy, bude platnou posilou pre nás.“

Stanislav Moravec, tréner Slovana Bratislava: „Pre nás je to veľká škola odohrať takéto zápasy. Doplnili sme káder chlapcami z končiaceho dorastu. Ja verím, že chalani v takýchto ťažkých zápasoch naberú skúsenosti a časom sa stanú hodní hrať prvú či druhú ligu. Vedeli sme kam ideme hrať a proti komu. Naozaj sme sa snažili udržať výsledok, aby nebol zápas rozhodnutý za dvadsať minút. Ten prvý polčas sa nám celkom vydaril, no začiatok druhého polčasu nechcem veľmi komentovať, no myslím si, že Bystrica nepotrebuje, aby sa takto penaltou zlomil zápas. Gratulujem súperovi k víťazstvu. Pre nás je to možno trošku krutá prehra 0:4. Ak by sme to aspoň tou našou penaltou skorigovali na 4:1, bolo by to pre nás prijateľnejšie.“

Autor: (job), Foto: autor