18 /

Banskobystrická mestská Dukla v dvanástom kole druhej futbalovej ligy  sa lúčila so štadiónom na Štiavničkách, ktorý sa ide rekonštruovať na národný atletický. V rozlúčke privítala lídra súťaže Dubnicu. Ak chcela ísť na čelo, musela vyhrať o dva góly. Dvanásť minút pred koncom to bolo realitou. Bystričania viedli 3:1, no záver nezvládli a duel sa napokon skončil remízou 3:3. Stále tak zostávame na druhej priečke.

Na Štiavničkách sa hralo za dažďa na náročnom, miestami rozmočenom teréne. Najprv sa oba tímy iba zastreľovali spoza šestnástky, až prišla šestnásta minúta a center Kuzmu z pravej strany na ľavú, kde číhal pohotový Vujoševič pred odkrytou bránkou a dostal hostí do vedenia – 0:1. Následne mala Dukla prevahu, bola viac na lopte, sršala aktivitou. V 20. minúte po centri z ľavej strany skóroval hlavou Laksík, ale rozhodca gól neuznal, pretože si náš útočník podľa neho počínal v šestnástke nedovolene, sporný moment. O pár minút sa predral pekne Vaščák, ale pri lopte bol o niečo skôr gólman Digaňa. Spoza šestnástky to skúšal náš Polievka, ale dubnický brankár vystihol smer lopty. Pohrozil aj súper po centri Plevu, keď hlavičkoval Vujoševič tesne vedľa žrde. My sme sa však častejšie dostávali do pokutového územia a gól visel vo vzduchu. Polievkovi sa to ešte z priameho kopu z asi sedemnástich metrov nepodarilo, hoci pekne obstrelil múr, ale mieril len pár centimetrov vedľa ľavej žrde. Napokon nám to vyšlo po asi siedmom rohovom kope v prvom polčase v samom závere. Najprv Gaško hlavičkoval do žrde, išiel však ešte na dorážku a vyhral súboj, lopta sa tentoraz ocitla pred voľným Lukášom Laksíkom, ktorý ju už upratal do siete – 1:1.

Druhý polčas začala aktívnejšie naša Dukla. V 47. minúte unikol po ľavej strane Róbert Polievka a jeho strelecký pokus z piatich metrov Digaňa vyrazil. O sedem minút neskoršie Polievka zopakoval svoj únik tentoraz po pravej strane a jeho centrovanú loptu hosťujúci brankár pred Dolným vyrazil na 11-sty rohový kop. Po jeho zahratí loptu hlavou predĺžil na prednej žrdi Laksík a Patrik Prikryl ju z bezprostrednej blízkosti po nabehnutí na zadnú žrď dopravil na čiare za ňu, ale ani nemusel, pretože smerovala tak či onak do bránky a bol by to gól – 2:1. V 57. minúte trojica našich hráčov Vaščák, Dolný a Lukáš Laksík sa dostala do rýchleho protiútoku a posledne menovaný umiestnil loptu popod brankára Digaňu v šestnástke po tretíkrát do siete hosťujúceho mužstva – 3:1. Za tohto stavu sme boli virtuálne v tabuľke na prvom mieste v druhej lige. Avšak v 79. minúte sa dostal do úniku hosťujúci Čurik a jeho center hlavou ponad domáceho brankára Nôtu Kuzma umiestnil do domácej siete 3:2. O minútu na to sa peknou strelou z 25 m prezentoval náš striedajúci Starší, mieril iba tesne vedľa pravej žrde. Potom sa do dobrej šance dostali hráči Dubnice, ale dobre  nabiehajúci Dávidík prestrelil bránku. V 83. minúte súper predsa len vyrovnal na 3:3. Pričinil sa o to Vujoševič hlavou v páde pri žrdi po nevydarenej strele Dávidíka spoza šestnástky, keď Nôta sa zo stredu šestnástky po dvoch predchádzajúcich zákrokoch už nestihol vrátiť na čiaru. Dukla mala v závere ešte šancu na strelenie víťazného gólu, center Roba Polievku išiel popred hosťujúcu bránku, avšak preskočil i cez nohu nabiehajúceho Staršieho.

MFK Dukla Banská Bystrica – FK Dubnica nad Váhom 3:3 (1:1)

Góly: 44. a 57. Laksík, 54. Prikryl – 16. a 83. Vujošević, 79. M. Kuzma. ŽK: Willwéber, Migaľa – Janco, M. Kuzma, Vujošević, D. Pleva. Rozhodoval: Kozák. Diváci: 1324.

MFK Dukla: Nôta – Migaľa, Gaško, Prikryl, Savić – Willwéber, Snitka – Dolný (77. Starší), Vaščák, Polievka – Laksík

FK Dubnica: Digaňa – Knižka (77. Hundák), Štefánek, D. Švec, Václav – D. Pleva – Čurik (72. Levai), M. Kuzma, Vaculík, Janco (58. Dávidík) – Vujošević

Stanislav Varga, tréner MFK Dukla pre futbalnet.sk povedal: „Mrzí ma táto remíza. Chlapci odovzdali maximum, mne sa to nepodarilo. Dúfam, že futbal nám to vráti ako aj súperovi v iných zápasoch. Čo sa týka záveru, vidno, že Dubnica nie je nadarmo v tabuľke na prvom mieste, využila svoje šance. Ja však svojim zverencom nemôžem nič vytknúť, možno urobili nejaké chybičky, ale keby to bol iný súper, azda vyhráme. Moji hráči dali do toho všetko, diváci im tlieskali. Chceli sme hrať pekný futbal, čo si myslím, že sa aj podarilo, i vďaka súperovi. Niektoré veci, ktoré sa dnes diali na ihrisku nemajú s fair-play nič spoločné. Dúfam, že nám to vráti futbal aj čas, aspoň jednému hráčovi, ale nebudem konkrétny.“

Peter Gergely, tréner FK Dubnica: „Priebeh zápasu ovplyvnil terén. Bolo tam veľa nepresností a viac sa bojovalo. Domáci mali viac z hry, majú veľmi dobré, skúsené mužstvo, takže boli presnejší. My sme postrácali veľa lôpt. Lepšie sa Duklisti prispôsobili terénu. Moje mužstvo ukázalo veľký charakter, keď tento zápas dokázalo ukopať aspoň na remízu. Bolo to ťažké, ale zvládli sme to. Zápas mal dobré tempo, ale terén sťažoval kombinácie, nám vyšlo aj striedanie na konci, i so šťastím sme vyrovnali.“

Lukáš Laksík, strelec dvoch oficiálnych gólov Dukly iba pre bystricoviny.sk povedal: „Čo sa týka môjho neuznaného gólu, kontakt s protihráčom tam asi bol, ale jedine ak tak vo výskoku, určite som ho neodstrčil. Išiel som do tej lopty ako do normálneho súboja. Pri mojom prvom góle sa ku mne po súboji ´Gasa´ odrazila lopta a ja som skúsil čo najväčšou silou trafiť. Podarilo sa mi ju doraziť do bránky. Druhý gól bol po prihrávke Jožka Dolného. Loptu mi dal v takom momente, keď som bol v behu. Išiel som do šmýkačky a lopta prešla popod brankára. Vyhrávali sme 3:1, ale neudržali sme posledné minúty zápasu. Dubnica nie je nadarmo na prvom mieste v tabuľke. My ideme ďalej, chceme vyhrávať každý jeden zápas. Mali sme dobre našliapnutý aj tento, bol dobrý i pre oko diváka. Diváci nám tiež tlieskali, nuž dávno som nehral takýto zápas s emóciou od fanúšikov.“

Patrik Prikryl, autor gólu Dukly na 2:1: „Gól, čo som dal, bol z nacvičeného signálu. ´Lakso´ to fantasticky predĺžil, nabehol som si na zadnú žrď a padlo to tam. Bohužiaľ 3:1 sme vyhrávali a potom sme dostali dva blbé góly a stratili sme dva body. Vyrovnávajúci gól Dubnice bol veľmi šťastný. Mali sme loptu odkopnúť čo najďalej, ale bola odrazená. Sú to stratené body, lebo zápas bol jednoznačne v našej réžii.“

Štefan Rusnák, asistent trénera MFK Dukla: „Sme sklamaní z tohto výsledku, lebo myslím si, že sme boli celý zápas lepším mužstvom. Škoda, že sme za stavu 3:1 nechali súpera vyrovnať. Pre diváka to bol pekný, zaujímavý duel. Nám nezostáva nič iné len naďalej tvrdo pracovať a v tých ťažších zápasoch si výsledok postrážiť. Chceli sme toto stretnutie vyhrať, lebo to bolo poslednýkrát, čo sme sa predstavili tu na Štiavničkách v tejto podobe. Je to pre mňa veľké sklamanie, že futbal po 54 rokoch odtiaľto odchádza. Pre mňa ako hráča, ktorý tu začínal, tento štadión už nikdy nebude futbalový. Je to smutné, že tri veľké futbalové plochy sa zmenia na žiadnu a podľa mňa futbal v Bystrici týmto veľmi utrpel.“

Milan Smädo, generálny manažér MFK Dukla pre bystricoviny.sk dodal: „Bol to posledný zápas na týchto Štiavničkách, keďže sa už blíži jeho rekonštrukcia. Teraz je už na činiteľoch štátu a na armáde, v akom stave ho odovzdajú na ďalšie užívanie. My budeme hrať domáce zápasy vo Zvolene. Futbalová Dukla týmto stráca zázemie, ktoré tu mala aj mládež. Máme s tým veľké problémy, pretože všetky naše mužstvá musíme rozmiestniť po celej Banskej Bystrici a okolí. Máme bôľ, že v tomto meste nie je umelá tráva, kde sa dá trénovať a hrať majstrovské zápasy. Musíme chodiť do Podbrezovej a Zvolena, týka sa to nielen Áčka, ale aj mládežníckych tímov, hlavne čo sa týka horšieho počasia. Budeme mať zvýšené náklady na dopravu, ale nemáme iné východiská. Čaká nás najťažší rok v histórii futbalovej Dukly.“

MFK Dukla odohrá najbližší duel v druhej futbalovej lige v nedeľu 13.októbra o 10.30 hodine na najväčšom sídlisku v hlavnom meste SR proti FC Petržalka.

1. Dubnica 31b, 2. B. BYSTRICA 28b, 3. Skalica 26b, 4. Žilina B 24b, 5. Poprad 24b, 6. Ružomberok B 19b, 7. Podbrezová 18b, 8. Petržalka 17b, …. 15. Slovan B 7b, 16. Trebišov 4b.

Autor: Jozef Balko + Jozef Ivan, Foto: (job)