3 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly v predposlednom 29. kole druhej ligy vyhrali doma na Štiavničkách nad Humenným 3:0 a zabezpečili si definitívne druhé miesto v tabuľke. To nám zaručuje barážovú miestenku o účasť vo Fortuna lige.

Do zápasu vstúpili Duklisti aktívne a od začiatku išli za troma bodmi, ktoré by Banskej Bystrici zaručili druhé miesto v druhej lige a účasť v baráži o Fortuna ligu. Už v prvej minúte Mazanovi chýbali centimetre, aby zakončil v pokutovom území, kam smerovala dobre nakopnutá lopta. V štvrtej minúte Franko vysunul Polievku, ktorý postupoval do šestnástky z ľavej strany, prihral ešte Mazanovi, ale tečovanú loptu náš stredopoliar z hranice veľkého vápna nemohol ideálne trafiť a lepšie vystreliť. Potom Migaľa z pravej strany našiel Polievku a ten z 15 metrov pálil pod brvno, zaskvel sa brankár Piroščák. Dukla predvádzala jednu útočnú akciu za druhou. Po prihrávke Migaľu Polievka zakončoval z uhla v päťke nepresne a následne sa ešte dostala lopta k voľnému Mazanovi, ktorý strieľal tesne vedľa. Hostia sa zmohli v prvom dejstve iba na jednu strelu medzi žrde, spoza šestnástky to vyskúšal Komár, Hruška bol na mieste. Po štvrťhodine Záhumenský z ľavej strany pekne našiel Mazana, ale ten znovu nemieril presnejšie, tentoraz z vnútra pokutového územia poslal loptu nad brvno. V 25. minúte sme sa po akcii Migaľu tešili z gólu predčasne, Franko ho údajne dosiahol z ofsajdu. O minútu na to z rohového kopu Mazana sa zrodila ďalšia naša veľká šanca. Center si našiel hlavu Kupčíka, loptu ešte nadvihol jeden z obrancov súpera a Piroščák ju musel vyškriabať spod brvna. Napokon kapituloval v 28. minúte. Záhumenský odcentroval z pravej strany do šestnástky, kde operoval Matej Franko, loptu zasiahol kolenom tak, že smerovala pod brvno a hoci sa ju snažil Piroščák zachytiť, prepadol s ňou predsa len do bránky – 1:0. O dve minúty sa naše mužstvo presadilo aj druhýkrát, po dobrej práci Mazana a Franka sa odrazená lopta dostala k Robovi Polievkovi a ten z ľavej strany veľkého vápna nemal problém presne zakončiť – 2:0. Potom po spolupráci Záhumenský – Polievka sa dostal znovu k zakončeniu Franko, ale gól opäť neplatil pre ofsajd. Nepodlomili sme sa a v 35. minúte dosiahli aj tretí vytúžený zásah. Matej Franko dobre napádal rozohrávku hostí na polovici ihriska, presadil sa cez Bednára, následne postupoval sám na brankára a z asi 15 metrov ho rutinérsky pokoril – 3:0.

Pokým sme v prvom polčase doslova zdemolovali súpera, v tom druhom sa žiadna demolácia nekonala. Pohodlne sme si udržiavali komfortný náskok, nepúšťali sme sa bezhlavo do útočenia. Humenčanov sme držali na dištanc, tí sa dostali iba dvakrát do nebezpečnejšej koncovky. Najprv v 62. minúte Vasiľ z ľavej strany našiel Maťaša, ktorý sa v šestnástke nepresadil a Maťaš ešte o malú chvíľu pre zmenu prekopol bránku z pravej strany. Nám sa ponúkol v 65. minúte sľubný brejk, v prečíslení dvoch na jedného žiaľ nevyšla Polievkovi prihrávka cez brániaceho hosťujúceho hráča na Mazana. Ak by sa tak stalo, bol by z toho štvrtý náš gól. Duel sa potom už iba dohrával. Východniari boli bezzubí, keď pod Urpín prišli bez dvoch kľúčových hráčov Streňa a Hamuľaka.

Náš kapitán Polievka videl v druhom polčase žltú kartu, piatu v poradí a tak v poslednom kole bude mužstvu chýbať v Rohožníku. Na baráž však bude Dukle plne k dispozícii už po odpykanom jednozápasovom treste.

MFK Dukla Banská Bystrica – FK Humenné 3:0 (3:0)

Góly: 28. a 35. Franko, 30. Polievka. Rozhodoval: Kráľovič. ŽK: Polievka. Diváci: 379.

Zostavy a striedania:

Dukla: Hruška – Pišoja, Kupčík, Prikryl – Migaľa (50. Uhrinčať), Willwéber (80. Sven Jurčišin), B. Ľupták, Záhumenský – Mazan (66. Richtárech), Franko (66. Depetris), Polievka (80. Šulc)

FK: Piroščák – Zlacký (83. Song), Bednár (37. P. Šuľák) , Lubreda, Vasiľ – Dzurík – Maťaš, D. Jančo (90. Harvila), Turík (90. S. Šuľák), Komár (37. Komjatý) – Pinc

Stanislav Varga, tréner Banskej Bystrice: „Prvý polčas nám vyšiel fantasticky. Dali sme tri góly, ďalšie dva nám neuznal rozhodca. Ešte som nepozeral obe ofsajdové situácie, ale Matej Franko mohol zaknihovať minimálne hetrik. Druhý polčas bol o tom, aby sme v pokoji dohrali zápas a nikto sa vážnejšie nezranil. Končíme v druhej lige na druhom mieste, ale cieľ splníme až vtedy, ak postúpime do Fortuna ligy. A je jedno akým spôsobom, pretože Dukla si zaslúži byť v najvyššej súťaži. Posledný druholigový duel s Rohožníkom neviem, či bude dobrou prípravou. Pokiaľ ide o vyskúšanie si nejakých vecí na Zlaté Moravce v zápase s Rohožníkom, Moravce tiež nespia, určite tam budú mať niekoho, takže skúšať môžeme na tréningu a nie v zápase. Čo sa týka prínosu zimných posíl Záhumenského, Mazana a Franka, ten je viditeľný. Aký však budú mať prínos pre nás celkovo, ukážu až barážové zápasy.“

Matej Franko, strelec dvoch gólov Dukly: „Dobré bolo, že sme o zápase rozhodli už v prvom polčase a dali tri góly. Dva ešte nám rozhodcovia neuznali. Celkovo sme však zápas zvládli. Podľa mňa pri prvom mojom usmernení lopty do bránky, čo mi dával Migaľa z pravej strany, tak ofsajdová situácia nebola. A pri druhom ofsajde, keď Robo strieľal, tak sa lopta odrazila od protihráča, ja som to len dokopol. Dnes bolo kľúčové, že sme dobre ´pressovali´ súpera, tak sa zrodil v podstate aj môj tretí gól po dobrom ´pressingu´. Povedali sme si pred zápasom, že ich budeme ´pressovať´ a tak sa aj dialo, vydarilo sa nám to.“

Róbert Polievka, kapitán Dukly: „Od začiatku sme vstúpili do zápasu tak, ako sme si povedali. Jednoznačný cieľ bol dnes získať tri body a potvrdiť účasť v baráži. To sa nám podarilo. Myslím si, že za celú sezónu si tú baráž zaslúžime a ideme sa pobiť o postup. Podbrezová si asi prvé miesto zaslúžila, vyhrala zápasy, v ktorých sme my zaváhali. Ukázala svoju silu. My sme náš cieľ splnili, ideme do baráže pobiť sa o postup do najvyššej súťaže. Môžeme byť spokojní s tým, čo sme počas celej sezóny predviedli. Nie je to iba táto sezóna, ale i dve predchádzajúce. Potvrdzujeme výkonmi to, na čom sa v klube pracuje dva roky. Je najvyšší čas to zúročiť a ukázať v baráži. Pevne verím, že sa nám to tentoraz podarí. Chcel by som pozvať na štadión ľudí, lebo som sklamaný z návštevy, ktorá na Štiavničky chodí. Hráme o postup do najvyššej súťaže a tí ľudia si cestu na štadión nenašli. Neviem kde je problém. Chcel by som ich poprosiť, aby si cestu na dva barážové duely našli. Rozhodujú i diváci na štadióne o zápase, môžu byť našim dvanástym hráčom pre nás. Môže to byť rozhodujúci moment celej sezóny, nielen posledného dvojzápasu.“

Ostatné výsledky:

Námestovo – Rohožník 0:1, Skalica – Slovan B 3:0, Košice – Žilina B 2:1, Komárno – Petržalka 6:0, Podbrezová – Bardejov 7:1, Púchov – Trebišov 2:0, Šamorín – Dubnica 4:0.

Najbližšie čaká futbalistov Dukly duel posledného kola 2. ligy, a to znovu v piatok, konkrétne 20. mája17.00 hodine na ihrisku súpera u nováčika v Rohožníku.

1. Podbrezová 71b, 2. B. BYSTRICA 66b, 3. Skalica 62b, 4. Komárno 56b, 5. Košice 55b, 6. Humenné 53b, 7. Šamorín 43b,… , 11. Dubnica 30b, 12. Rohožník 29b, 13. Púchov 28b, 14. Slovan B 26b, 15. Bardejov 17b, 16. Námestovo 9b.

Autor: (job), Zdroj: MFK Dukla, Foto: Alexander Almáši