6 /

Naši futbalisti banskobystrickej Dukly prehrali v 5. kole Fortuna ligy v Dunajskej Strede. Domáci DAC 1904 nás zlomil prvým gólom v nadstavenom čase prvého polčasu z priameho kopu. V druhom dejstve po našej nepremenenej šanci strelil druhý gól a duel napokon doviedol do úspešného konca, keď ešte skóre navýšil na 3:0.

Prvú šancu sme mali my v druhej minúte. Po centri Slávika a dobrej práci Polievku sa dostal k zakončeniu spoza šestnástky Záhuemnský a poriadne preveril Veszelinova v bránke. Domácim sa potom zranil Davis, nahradil ho Ciganiks. Druhú šancu v zápase mala opäť naša Dukla, po chybnej hlavičke súpera sa dostal k strele Kupčík, avšak mieril nad brvno. DAC pohrozil až po polhodine hry, keď po bystrickej chybe vletel do šestnástky Krstovič a Hruška predviedol zoči  voči nemu parádny zákrok. Následne sa ešte lopta dostala na kopačku Balogha, ale ten mieril nad brvno. My sme mohli skórovať po rohovom kope Polievku, no Kupčík hlavičkoval vedľa bránky. Na opačnej strane zaujal Veselovský, prešiel cez troch hráčov Dukly, zakrútil loptu spoza veľkého vápna a minul tesne ľavú žrď. Kľúčový moment prišiel v nadstavenom čase prvého dejstva. Rozhodca Kišš odpísal prísny priamy kop a z asi dvadsiatich metrov sa presadil Szánthó, strieľal nad náš múr presne pod brvno do ľavého horného rohu Hruškovej svätyne – 1:0.

Po zmene strán mohla najprv Dukla vyrovnať. Na Polievkov tečovaný center si nabiehal Uhrinčať a iba o milimetre minul loptu pred odkrytou bránkou. DAC potom veľmi dobre prestriedal a predviedol peknú kombinačnú akciu. Začala u Káčera, ten našiel prihrávkou Veselovského, ktorý posunul loptu na hrot striedajúcemu Ramdánovi a po šikovnej zasekávačke na Uhrinčaťa pohodlným obstrelom zvýšil vedenie na 2:0. Domáci sa upokojili a mali aj ďalšie príležitosti. Krstović vytvoril šancu pre Nicolaescua, vychytal ho však Hruška. Náš brankár mal potom prácu i po tvrdej strele Krstoviča z pravej strany, keď ho chcel tento aktívny futbalista zo Žitného ostrova prestreliť. V 65. minúte mohol dosiahnuť kontaktný gól na 2:1 náš kapitán Polievka. Šikovne sa predral cez dvoch hráčov v pokutovom území, ale nemal možnosť už o niečo presnejšie zakončiť. A tak sa potvrdilo pravidlo nedáš – dostaneš. Po centri Veselovského našiel hlavou Nicolaesscu Krstoviča, ktorý bez prípravy v šestnástke pálil a bolo 3:0. Nicolaescu to neskôr skúšal z uhla, proti bol Hruška, ktorý sa zaskvel následne po dvoch dobrých strelách futbalistov DAC, pričom najmä koncovka Ramadána mala nebezpečné parametre. My sme mohli streliť gól z následného protiútoku, avšak Gašparovič mieril nad brvno. V závere ešte Záhumenský preveril spoza veľkého vápna Veszelinova a v nadstavenom čase pri koncovke Gašparoviča predviedol dobrý blok kapitán Dunajskostredčanov Kružliak. Aj preto zostal v platnosti výsledok 3:0.

FC DAC 1904 Dunajská Streda – MFK Dukla Banská Bystrica 3:0 (1:0)

Góly: 45+2. Szánthó, 53. Ramadan, 66. Krstović, Rozhodoval: Kišš, ŽK: Kružliak (DAC), diváci: 4368.

Zostavy a striedania:

DAC: Veszelinov – Blackman, Kružliak, Muhamedbegovic, Davis (14. Ciganiks)– Balogh (51. Nicolaescu), Dimun, Káčer –Szánthó (51. Ramadan), Krstović (72. Hahn), Veselovský (72. Moumou)

Dukla: Hruška – Uhrinčať, Kupčík, Pišoja, Záhumenský –Willwéber (62. Mazan), Ľupták – Slávik (84. Köröš), Richtárech (72. Gašparovič), Polievka (84. Hanes) – Faško

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „Pribrzdil nás gól v nadstavenom čase prvého polčasu. Hru sme mali založenú na tom, aby sme zatvárali Dunajskej Strede priestory a odsúvali jej nábehy za obranu, čo sa nám v prvom polčase darilo. Bohužiaľ, narušil nám to gól z priameho kopu. V druhom polčase už Dunajská Streda dominovala, ukázala svoju silu a kvalitu. Urobili sme chyby, z nich sa treba poučiť. Nemáme sa však za čo hanbiť, najmä za ten prvý polčas, v ktorom sme mali aj šance. Môžeme sa odraziť od tvrdej roboty a robiť to, čo potrebujeme, aby sme boli úspešní. Dunajská Streda má vynikajúce mužstvo, vynikajúceho trénera a štadión. Chalanom môžem iba poďakovať za statočný výkon. Výsledok musíme rešpektovať. Nechcem hľadať výhovorky v tom, či nám chýbali útočníci Depetris a Franko. Nastúpili sme v zostave, akej sme nastúpili a domáci vyhrali zaslúžene.“

Ľuboš Kupčík, stopér banskobystrickej Dukly: „To, čo sme si povedali v týždni a pred zápasom, tak sme aj plnili. Domácich sme v prvom polčase nepúšťali do vyložených šancí, naopak my sme si vytvárali situácie, ktoré sme moli vyriešiť gólovo. V nadstavenom čase prvého polčasu nás zlomil gól do šatne zo štanadardky. Do druhého polčasu sme išli s tým, že chceme byť trpezliví a streliť nejaký gólik. Avšak dostali sme pomerne skoro druhý gól, čo nás trošku zrazilo. Napriek tomu sme chceli ísť za tým gólom, no inkasovali sme napokon aj tretíkrát. Škoda, že sme nestrelili gól, pretože príležitosti sme na to mali. Žiaľ nevyužili sme ich. Nemôžeme dostávať ako mužstvo toľko gólov v zápase, ak chceme uspieť.“

Adrián Guľa, tréner Dunajskej Stredy: „Ďakujeme za kompliment od trénera Ščasného. Pomohol nám prvý gól na konci prvého polčasu. Na začiatku sme neboli presní, nemali sme intenzitu. V druhom polčase sme podali solídny tímový výkon, ukázali sme tímový duch. Teší ma čisté konto v defenzíve, lebo súper hrozil po brejkoch. Výsledok je výborný, druhý polčas bol z našej strane veľmi solídny. V prvom sme neboli príliš čerstvý, ale dôležité bolo, že sme pôsobili tímovo celý zápas. Zablokovali sme dve nepríjemné situácie po štandardkách súpera, podržal nás aj brankár v prvom polčase. Po góle Szanthoá sme sa rozbehli. Najmä v druhom polčase sme už boli uvoľnenejší a presnejší. Teší ma, že sme opäť uhrali vzadu čisté konto, o to je to cennejšie.“

Najbližší zápas odohráme v piatok 20. augusta20.30 hodine, keď sa opäť predstavíme na ihrisku súpera, tentoraz pôjde o derby zápas v Podbrezovej s tamojšími Železiarmi.

V tabuľke je Dukla na 11. mieste s tromi bodmi, Dunajská Streda je druhá so stratou jedného bodu na vedúci Slovan. Podbrezová je šiesta so siedmimi bodmi.

Ostatné výsledky:

Michalovce – Trnava 0:4, L. Mikuláš – Slovan 1:5, Ružomberok – Trenčín 0:0, Žilina – Zlaté Moravce 1:0, Skalica – Podbrezová 1:1.

Autor: (job), Zdroj: MFK Dukla, Foto: Ľudovít Jakub Hroboň