2 /

Banskobystrická mestská Dukla v deviatom kole druhej futbalovej ligy vyhrala v sobotu doma na Štiavničkách nad Tatranom Liptovský Mikuláš 2:1 a drží si druhé miesto v tabuľke. Odohrali sme ťažký zápas s kvalitným súperom, ale tri body sme si viac zaslúžili.

Vo vlaňajšom ročníku zverenci Štefana Zaťka z Liptova zvíťazili v Banskej Bystrici 1:0 gólom Andriča a na domácom ihrisku v Liptovskom Mikuláši skončilo stretnutie nerozhodne 2:2.Túto negatívnu bilanciu chceli v sobotu naši futbalisti zvrátiť a prikloniť ju aktívom na našu stranu. Úvod im vyšiel veľmi dobre. Už v tretej minúte utešenou strelou bez prípravy z 18m do pravého vinkla brány Gábriša strelil vedúci gól Ľubomír Willwéber, bola to vskutku paráda – 1:0. Potom sa hralo zväčša v strede poľa a hostia mali loptu častejšie na svojich kopačkách. Spoliehali sa najmä na rýchlonohého Adama Krčíka a na veľkom priestore operujúceho Staša. V 16. minúte mala však Dukla šancu, po centri Migaľu hlavičkoval Starší z pravej strany z asi 7 metrov, ale Gábriš loptu chytil. Neskôr bol na hranici 23 metrov faulovaný náš Polievka a zahral aj nariadený trestný kop, no mieril vedľa ľavej žrde. O dve minúty neskoršie z protiútoku sa do dobrej pozície dostával hosťujúci Kotora, ale Viktor Tóth v páde vykopol loptu na rohový kop. V 29. minúte prenikajúceho Viktora Tótha v pokutovom území fauloval gólman Liptákov, nariadenú penaltu kopal Polievka, Gábriš mu ju chytil. Pred prestávkou sa ešte do úniku dostal po pravej strane Kotora, ale i túto situáciu domáca obrana na čele s brankárom Nôtom vyriešila. Najväčšiu šancu na vyrovnanie mal náš súper v 44. minúte, keď sa Gerát dostal sám pred brankára Nôtu, no ten jeho príležitosť zmaril.

Druhý polčas načal strelou z asi 25 metrov Willwéber, mieril nad bránku. Mikulášania mali veľkú možnosť v 49. minúte. Bartoš sa uvoľnil na pravej strane a strieľal tesne vedľa žrde. My sme mohli následne zvýšiť vedenie, dobrú možnosť mal z ľavej strany Polievka a neujala sa ani obaľovačka Tótha z hranice šestnástky, úradoval gólman hostí. Obaľovačku o tri minúty neskôr ponúkol na opačnej strane Laura, dostal veľa priestoru na pravej strane a polovysokú loptu poslal presne k vzdialenejšej žrdi – 1:1. Dukla musela prepnúť na vyššie obrátky. Po hodine hry z priameho kopu spoza rohu veľkého vápna mieril nad brvno Polievka. Tento náš futbalista v 63. minúte zahrával rohový kop, center poslal na vzdialenejšiu žrď, kde číhal Patrik Prikryl a jeho hlavička koníkom bola účinná – 2:1. Hostia museli viac otvoriť hru s pribúdajúcimi minútami, no naša obrana pracovala spoľahlivo a otváral sa nám priestor na rýchle kontry. Vaščák sa pekne prebíjal dopredu, dostal sa za gólmana Gábriša, ale gólovú situáciu hasil v poslednej chvíli ešte stopér Tatrana. Zaujímavý bol i prienik Staršieho z ľavej strany, Polievkovu strelu hosťujúci Lišivka vyrazil, no iba pred Willwébera a ten pálil z 25 metrov nad brvno. Najväčšiu možnosť sme mali v 77. minúte, kedy Polievka z pravej strany unikol a loptu ako na podnose naservíroval Vaščákovi, no náš útočník z metra prekopol prázdnu bránku. V 83. minúte sme mali ďalší brejk. Polievka suverénne prešprintoval striedajúceho Porubäna, dostal sa pred bránku, kde sa prezentoval peknou zasekávačkou i strelou, ale výborne zasiahol pred Gábrišom Lišivka. Z následného rohu mala nebezpečné parametre aj hlavička nášho Staršieho. Posledné slovo však mali Liptáci. V prvej minúte nadstaveného času napriahol zo šestnástky bez prípravy Bartoš a loptu poslal len tesne nad brvno. Dukla sa tak mohla tešiť z tesnej, no zaslúženej výhry 2:1.

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 2:1 (1:0)

Góly: 3. Willwéber, 63. Prikryl – 59. Laura. ŽK: Polievka, Vaščák – Gábriš, Lišivka. Rozhodoval: Mastiš. Diváci: 874.

MFK Dukla: Nôta – Migaľa, Gaško, Prikryl, Savić – Willwéber, Snitka – Starší, V. Tóth (86. Dolný), Polievka (90. Hrudkay) – Vaščák

MFK Tatran: Gábriš, A. Krčík, Lišivka, Kucharčík – Janec (82. Porubän) – D. Krčík (65. Bobček) – Kotora, Gerát, R. Bartoš – Staš (82.Nemergut)

Stanislav Varga, trénera MFK Dukla: „Bol to ťažký zápas s kvalitným súperom, ktorý v uplynulom kole vyhral 4:1 a my sme prehrali v Skalici, čo sme chceli teraz odčiniť. Myslím si, že sme videli dva exportné góly, jeden na našej strane, druhý na strane hostí. Samotný zápas bol trošku taktickejší, ale dobrý. Sme radi, že sme vyhrali, hoci sme ešte nepremenili penaltu a za stavu 2:1 sme mali aj ďalšiu vyloženejšiu šancu, mohlo to byť istejšie. Kľúčový bol prvý gól Ľuba Willwébera ako aj to, že sme vyhrávali súboje v strede ihriska. Úspešnejší sme boli v mikrosúbojoch, to tiež rozhodlo o výsledku. Ja chlapcom ďakujem za toto víťazstvo.“

Ľubomír Willwéber, autor prvého gólu MFK Dukla: „Čo sa týka môjho gólu, mali sme rohový kop a myslím si, že súperov hráč loptu odhlavičkoval, videl som, že padá z veľkej výšky a išiel na mňa aj protihráč, takže nemal som nad čím rozmýšľať, skúsil som to a chvalabohu konečne to tam padlo tak ako som si to predstavoval. Tento gól je určite jeden z najkrajších aké som v kariéra dal. Bol aj dôležitý, viedli sme rýchlo 1:0, lepšie sa nám hralo v prvom polčase. Škoda len, že sme nezvýšili na 2:0. Od začiatku stretnutia sme išli za víťazstvom a ani keď hostia vyrovnali, tak sme to za stavu 1:1 nevzdávali. Všetci sme makali naplno a zaslúžene sme vyhrali. Išli sme si totiž celý zápas za troma bodmi.“

Patrik Prikryl, autor druhého gólu MFK Dukla: „Prišiel k nám kvalitný súper, bol to ťažký zápas. Chvalabohu sme dali prvý a krásny gól hneď v tretej minúte, čo nám pomohlo. Mohli sme aj skôr ´uzavrieť´ zápas penaltou na 2:0, no Robo Polievka ju nevyužil, nevadí. Súper síce vyrovnal, ale dal som druhý gól po rohu Roba Polievku hlavou. Chodím na zadnú žrď vkuse, lopta prepadla za posledného hráča, keďže ju nedotiahol a ja som bol už sám v koncovke. Chvalabohu ten ´koník´ skončil v bránke, za čo som veľmi šťastný a som rád za tieto tri body. Odčinili sme prehru zo Skalice a doma si pripísali ďalšie víťazstvo.“

MFK Dukla odohrá najbližší duel v druhej futbalovej lige v sobotu 21. septembra o 15.30 hodine na juhu západného Slovenska, na ihrisku súpera. Sily si zmeriame s KFC Komárno.

Ostatné zápasy: Komárno – FC Košice 0:0, Dubnica n. Váh. – Skalica 2:1, Bardejov – Slovan B 2:0, Podbrezová – Trebišov 3:0, ostatné stretnutia sa hrajú v nedeľu.

1. Dubnica 24b, 2. B. BYSTRICA 21b, 3. Poprad 18b*, 4. Skalica 17b, 5. Žilina B 15b*, 6. Petržalka 13b*, 7. L. Mikuláš 13b, …. 15. Šamorín 6b*, 16. Trebišov 3b.