6 /

V semifinále play-off futbalovej Fortuna ligy o účasť v Európskej konferenčnej lige Banská Bystrica podľahla Žiline 1:3. Futbalisti spod Dubňa sa nemohli oprieť o reprezentantov do 20 rokov, naopak tím spod Urpína nastúpil v plnej sile už aj s uzdraveným kapitánom Róbertom Polievkom.

V daždivom prvom polčase mali prvú šancu hostia. Po rohovom kope predviedli nacvičený signál po ktorom ľavačkou zakončoval Bari, Hruška musel zasiahnuť. Veľká domáca šanca prišla až v 29. minúte. Faškov center z ľavej strany smeroval do šestnástky na hlavu Polievku a brankár Belko musel loptu vyškriabať spod brvna. O pár sekúnd Ľupták ešte z diaľky mieril tesne nad brvno. Napokon udreli Žilinčania. Kaprálik v 36. minúte na ľavej strane vyzvŕtal Willwébera, v päťke našiel Matúša Rusnáka, ktorý sa presadil cez Slávika jedným dotykom na loptu – 0:1. Vyrovnať chcel do prestávky Faško z priameho kopu z pravej strany z uhla, keď nečakane dobre preveril kvality Belka.

V druhom polčase sa ešte viac rozpršalo, terén bol šmykľavý. Vedenie mohol najprv navýšiť v úniku Kaprálik, ale v ofsajdovej pozícii netrafil odkrytú bránku. Potom mal dobrú možnosť Bari z rohu šestnástky, Hruška zasiahol nohou. Bystričania mali miestami prevahu. Po troch rohových kopoch v rade mal možnosť Willwéber, no spoza veľkého vápna prestrelil bránku. Ani po priamom kope Faška sa nemenil stav, pretože na zadnej žrdi zakončoval Uhrinčať vedľa. Podobne mieril Polievka tvrdou strelou bez prípravy a na opačnej strane nevyužil zaváhanie v bystrickej defenzíve Kaprálik, pretože nestrieľal z prvej do prázdnej bránky pomedzi obrancov Dukly a keď si loptu spracoval a vypálil, už tam dobre blokoval priestor Uhrinčať. Napokon sa tím spod Urpína tešil z vyrovnania v 71. minúte. Faško poslal dlhý pas na Richtárecha, ten išiel sám na brankára Belka, ktorý síce loptu vyrazil, ale na dorážke vo vnútri pokutového územia uspel už akoby pravidlom striedajúci kanonier David Depetris1:1. Záver duelu lepšie zvládli Žilinčania. Najprv však z priameho kopu z asi 30 metrov Polievka poslal loptu tesne vedľa bránky a na druhej strane striedajúci Galčík neupratal vyrazenú loptu do bránky po dobrej strele Ďuriša. Víťazný gól strelil napokon v predposlednej minúte delovkou z 18 metrov Adam Kopas po peknej akcii a prihrávke Rusnáka – 1:2. O minútu na to mohlo byť 2:2, pretože Polievka bol v palebnej pozícii a zhruba z pätnástich metrov poriadne natiahol skvelého Belka. Bystričania už hrali vabank, pred bránkou to po strelách Faška vrelo a súper sa aj so šťastím ubránil v takej šlamastike. V nadstavenom čase išiel na rohový kop aj gólman Hruška pred žilinskú bránku, lenže z tohto momentu nevznikla šanca, naopak Belko loptu vykopol dopredu na Rolanda Galčíka a ten už iba prikrášlil výhru gólom do prázdnej bránky – 1:3.

MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina 1:3 (0:1)

Góly: 71. Depetris – 36. Rusnák, 89. Kopas, 90+4 Galčík. ŽK: Balič, A. Slávik – Stojchevski. Rozhodovali: Smolák – Pozor, Štrbo. Diváci: 1511.

Zostavy a striedania:

Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Gorosito, Willwéber – Richtárech – B. Ľupták (90+1 Hanes) – Pišoja (57. Záhumenský), Balič (57. Richtárech), M. Faško, A. Slávik (79. Migaľa) – Rymarenko (57. Depetris), Polievka

Žilina: Belko – Minárik, Stojchevski, Nemčík – Rusnák, Adang (79. Kopas), Gidi (87. Anang), Bari (79. Javorček) – Kaprálik, D. Ďuriš, Essomba (51. Galčík)

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „Ťažko sa mi hodnotí zápas. Je to pre mňa veľké sklamanie. Obe mužstvá chceli postúpiť, bolo to viac taktické. Myslím si, že Žilina zaslúžene postúpila do finále play-off, pretože v prvom polčase sme neboli na ihrisku. Hrali sme pomalý futbal, profesorský. Žilina veľmi dobre bránila priestory, zmenila spôsob hry a nám to robilo problémy. Potrebovali sme to rozbehať, čo sa nám podarilo druhý polčas. Vyrovnali sme, no Žilinčania dali napokon o dva góly viac, takže zaslúžene postupujú. Pred mojimi chalanmi dávam klobúk dole za celú sezónu. Postup do predkola Európskej konferenčnej ligy by bol čerešničkou na torte. Boli sme k tomu blízko po vydarenej sezóne, ale na to sa už história pýtať nebude.“

Róbert Polievka, kapitán Banskej Bystrice:Je to trpký koniec pre nás. Bol to zápas o tom, ktoré mužstvo dokáže využiť súperove chyby. Žiline sa to podarilo a prišlo to v tom najnevhodnejšom čase pre nás. Musím pochváliť aj žilinského brankára Belka, ktorý chytil v rozhodujúcich chvíľach dve čisté šance. To tiež možno rozhodlo. Nebolo to však iba o dnešnom zápase, ale aj o celej sezóne. Nechcem hovoriť o tom, že mužstvo už možno siahalo na dno svojich síl. Chalani dreli cez bolesť. Ešte včera sme trénovali možno dvanásti, trinásti, niektorí boli dnes doobeda na injekciách, aby sa premohli a zvládli dnes zápas. Ak by nešlo o túto baráž a postup do Európskej konferenčnej ligy, tak ani ja by som nehral. Proste je to tak, taká je realita. Som hrdý na chalanov, lebo sa premohli, chceli to ešte nejako zlomiť. Bohužiaľ, aj taký je futbal, dnes sa nám to nepodarilo, ale môžeme byť právom na seba hrdí.“

K situácii v tíme ohľadne zdravotného stavu sme sa spýtali aj trénera Ščasného a dostali sme prekvapivo odlišnú odpoveď: „Nemal som včera dvanásť hráčov na tréningu, mali sme veľa hráčov. Iba predvčerom mal Rymarenko problémy s kolenom, bol na magnetickej rezonancii. Richtárech tam mal ešte zdravotné problémy pochádzajúce zo zápasu z Dunajskej Stredy. Robo Polievka trénoval s nami iba dvakrát, ale jeho stav bol taký, že odohral napokon 90 minút, to bolo v pohode. Ale nebolo to tak, že by nás trénovalo dvanásť, myslím si, že to bolo dvadsať hráčov.“

Dávid Depetris, strelec vyrovnávajúceho gólu Banskej Bystrice: „Bohužiaľ. Inkasovali sme gól minútu pred koncom. Škoda toho. Z výsledku sme sklamaní, ale ak sa pozrieme na celú sezónu, tak sme za ňu radi. Klobúk dole pred ľuďmi, ktorí v tomto daždi prišli na futbal. Krytá tribúna bola plná, podporoval nás aj fanklub. Spokojní môžeme byť s umiestnením vo Fortuna lige, ale vždy je kde sa zlepšovať. Objektívne však musíme byť aj radi a poďakovať sa za túto sezónu i realizačnému tímu. Sezóna bola podľa mňa úspešná. Po siedmom kole sme mali tri body a dnes sme hrali o účasť v európskej súťaži. Máme sa z čoho učiť a aj o čo oprieť.“

Sezónu hodnotil aj kapitán Banskej Bystrice Róbert Polievka: „Po šiestom kole sme boli poslední s tromi bodmi. Takže som hrdý, kam sme to dotiahli a čo predviedol s nami tréner Ščasný. Poskladal partiu hráčov, možno nie najlepšie individuality, ale vytvoril tím, ani nechcem povedať, že okolo lepších hráčov, ale vytvoril jednoducho také mužstvo, ktoré dokázalo konkurovať aj Slovanu. Som za to rád a hrdý, že som mohol byť kapitánom tohto mužstva a uvidíme čo bude ďalej. Prišiel som Dukle splatiť dlh a mám taký vnútorný pocit, že sa mi to podarilo. Dokázal som, čo som chcel a možno je na mieste otázka posunúť sa niekam ďalej. Teším sa dnes z každej ponuky, všetko je v štádiu rokovaní. Dúfam, že sa objavím na reprezentačnom zraze, veľmi by som si to prial a potom uvidíme a rozhodneme čo bude. Možno som odohral posledný zápas za Duklu, mal som aj toto v hlave. Som z toho smutný, lebo inak som sa chcel rozlúčiť. Nehádžem však ešte flintu do žita. Stať sa môže hocičo. Stále môžem ešte obliekať dres Dukly. Pokiaľ nie je nič na stole a podpísané, tak neviem teraz povedať, čo bude.“

Sezónu hodnotil aj tréner Banskej Bystrice Michal Ščasný: „Bol som spokojný s tým, ako sme sa vyšvihli po tom začiatku, keď sme boli po 6. či 7. kolách poslední a nik s nami nerátal. Prekopal som tam nejaké posty aj systémové veci. Dokázali sme sa dobre posilniť v zime Gorositom a Baličom, čo bola obrovská kvalita. Plus treba vyzdvihnúť najlepšieho nášho strelca Roba Polievku. Ale nevyzdvihoval by som iba týchto hráčov, lebo veľmi veľa urobila aj obrana pri Gorositovi s Kubom Uhrinčaťom a Ľubom Willwéberom. Nik nerozpráva o Braňovi Ľuptákovi a ´Richťovi´, ktorí boli motorom zálohy. K nim sa pridali aj Faško s Baličom. Teraz mám v sebe veľké sklamanie z prehry so Žilinou, že nemôžeme hrať európsku súťaž, ale dávam poklonu tomuto tímu za celú sezónu. Nejakým spôsobom si to sadlo. Začali sme byť kompaktní, dostávali sme postupom času už menej gólov, okrem divokého zápasu v Žiline. Vytvoril sa super kolektív, skvelá partia a jediným cieľom je, aby sme udržali čo najviac hráčov pre budúcu sezónu. Na Roba Polievku je skauting, prajem mu, aby sa posunul do nejakej kvalitnejšej súťaže. Určite na to má. Pre nás bude jeho odchod ťažký, ale taký je futbalový život. Budeme to musieť nahradiť iným systémom hry alebo iným typom hráča. Na Slovensku to bude ťažké, budeme sa asi musieť pozrieť do zahraničia.“

Jaroslav Hynek, tréner Žiliny: „Potvrdilo sa, že je to barážový zápas, že ide o veľa. Videli sme dobrý zápas z oboch strán. Pristúpili sme k tomu takticky, chceli sme počkať na svoju šancu, nehrať až tak odvážne a otvoriť to. Čiastočne sa nám to darilo, ale Banskobystričania pri svojej skúsenosti si tam nachádzali cestu. V prvom polčase sme súpera nepustili do nejakej vážnejšej šance. Dali sme gól, ktorý nám pomohol. V druhom polčase prišli dve – tri šance z našej strany, mohli sme gólovo odskočiť, čo sa nám nepodarilo. Domáci vyrovnali. My sme pred koncom dali druhý gól a potom nás podržal brankár Belko pri strele Polievku, keď loptu parádne vyrazil, čo bolo zásadné. Duel sme tak dotiahli do víťazného konca. Je to odmena pre hráčov, zvládli to i takticky v bloku skvele.“

Autor: (job), Foto: fb MFK Dukla