3 /

V druhom kole nadstavbovej časti o titul vo futbalovej Fortuna lige neuspela banskobystrická Dukla v Žiline. Severania v desaťgólovej prestrelke vyhrali hokejovým výsledkom 6:4. Tím spod Urpína nastúpil v oklieštenej zostave pre maródku v kádri, chýbal napríklad kapitán Polievka, stopér Willwéber, ale aj Hanes či Káčerík.

Do vedenia išli domáci už v siedmej minúte, keď po pravej strane prešprintoval Kaprálik Záhumenského, prešiel až do vnútra pokutového územia a spoza kraja päťky nekompromisne pálil pod brvno – 1:0. ´Šošoni´ boli pri chuti a mohli pridať aj druhý gól. Jambor z priameho kopu pekne vystrelil k vzdialenejšej žrdi a svoje umenie musel predviesť brankár Hruška. A Jambor mal šancu i po štvrťhodine, keď z hranice šestnástky mieril tesne vedľa. Štandardka napokon vyšla Banskej Bystrici v sedemnástej minúte. Balič zahrával priamy kop z pravej strany, loptu v šestnástke nadvihol a predĺžil na ľavú stranu Záhumenský, odtiaľ ju Uhrničať po zemi vrátil do stredu veľkého vápna, kde operoval Nicolas Gorosito, ktorý spoza malého vápna nekompromisne zakončil – 1:1. Prešlo iba päť minút a bolo razom 1:2, pretože Franko zvládol súboj s Nemčíkom na vlastnej polovici, prisunul loptu Ľuptákovi, ten ju dlhým nákopom poslal dopredu na opačnú stranu, kde operoval rýchly Adrián Slávik – a to, čo predviedol tento futbalista, si zaslúži obdiv. Zvládol podčíslenie jedného na dvoch, prešiel najprv cez Kopáska, ktorý predviedol sklz a následne už v šestnástke ´obabral´ Leitnera a hlavne parádne zakončil k vzdialenejšej žrdi. Potom mal dobrú možnosť ešte Duklista Rymarenko, z 15 metrov posielal loptu medzi dvoch obrancov súpera, ale nemieril presne. Po polhodine mohli Žilinčania vyrovnať, pretože Jambor prešiel po pravej strane a našiel vo veľkom vápne voľného Kaprálika, ktorý zakončoval z prvej, no iba do priestoru stojaceho Hrušku. V 36. minúte mal šancu mladý banskobystrický útočník Franko. Z pravej strany prešiel do šestnástky, ale zdravotne indisponovaného Belka nepokoril, ten zasiahol boľavou nohou a o štyri minúty na to sa nechal vystriedať Matejom Slávikom.

Po zmene strán nebezpečne pohrozil dvakrát Balič, ale v oboch situáciách bol v ofsajde, čo by potvrdil aj VAR. Viac z hry mali domáci, snažili sa vyrovnať. Hruška musel zasahovať po strele Jambora z vyše 20 m, loptu vyrazil pred seba a len tak – tak sa k nej nedostal na dorážke číhajúci Ďuriš. Jambor to vyskúšal o malú chvíľu tentoraz z takmer 30 m a Hruška opäť musel vyrážať loptu spod brvna. Gólový moment prišiel v 58. minúte, Gidi poslal dobrú loptu na ľavú stranu Kaprálikovi, ten si ju potiahol a najmä peknou prihrávkou našiel v malom vápne striedajúceho Javorčeka, ktorý pohodlne vyrovnal na 2:2. O tri minúty na to bolo 3:2 a opäť mal v tejto akcii prsty Kaprálik, pretože vysunul do úniku Jambora a ten si pred Hruškom v jasnej situácii poradil. Po hodine hry boli Bystričania blízko k penalte, ktorú odpískal Kružliak, ale predtým ako stiahol Nemčík Franka, tak mladý bystrický útočník zahral rukou, čo preukázal aj VAR. V 72. minúte sa Franko prezentoval nebezpečnou strelou z uhla, Slávik dobre zasiahol, no kapituloval o pár sekúnd, keďže Rymarenko šikovne prihral na ľavú stranu Andrijovi Baličovi, ten vošiel do šestnástky a chladnokrvne zakončil – 3:3. Lenže ubehla minúta a bolo 4:3. Domáci Bari v šestnástke vyzval do tanca najprv Pišoju a potom Gorosita, bol úspešný i v koncovke, loptu poslal k bližšej žrdi. Gólové hody pokračovali a v 78. minúte zvýšil na 5:3 vo veľmi dobrej forme hrajúci Kaprálik. Prenikol po ľavej strane do pokutového územia a dôraznou ľavačkou prepálil Hrušku. Potom mal obrovskú šancu odchovanec Dukly Rymarenko, zostal súperom zabudnutý v šestnástke, ale zoči – voči brankárovi Slávikovi neuspel. Napokon štvrtý gól Banskej Bystrice dal po nadzemnom centri Richtárecha z pravej strany a prepustený lopty Frankom v malom vápne číhajúci Andrija Balič, zaznamenal tak v treťom zápase za klub spod Urpína štvrtý presný zásah a potvrdil svoje kvality – 5:4. Záver duelu si už futbalisti spod Dubňa postrážili a brali tri body, keď v nadstavenom čase prikrášlili výsledok po nakopnutej lopte Sauerom z otočky dopredu na Galčíka, ktorý sa presadil cez Záhumenského a pokoril i Hrušku – 6:4.

MŠK Žilina – MFK Dukla Banská Bystrica 6:4 (1:2)

Góly: 7. Kaprálik, 58. Javorček, 61. Jambor, 74. Bari, 78. Kaprálik, 90+4 Galčík – 17. Gorosito, 23. A. Slávik. Rozhodcovia: Kružliak – Ferenc, Vitko. ŽK: Kaprálik – Záhumenský, Richtárech, Pišoja, Uhrinčať, Gorosito. Diváci: 1265.

Zostavy a striedania:

Žilina: Ľ. Belko (40. M. Slávik) – Leitner, Minárik, Nemčík – Kopásek (46. Javorček), Gidi (86. Kopas), Iľko (46. Sauer), Bari – Kaprálik, Jambor, Ďuriš (68. Galčík).

Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Gorosito, Záhumenský – B. Ľupták, Richtárech – Pišoja, Balić, A. Slávik – Franko (88. D. Jackuliak), Rymarenko

Mário Auxt, zastupujúci tréner Banskej Bystrice: „Bolo to hore – dole, veľa šancí. Na začiatku zápasu sme prehrávali, podarilo sa nám to však do polčasu otočiť. Chceli sme aktívne vstúpiť do druhého polčasu, no prišli tam hrubé chyby, kedy nás Žilina za ne potrestala, svoje šance premenila. Súper sa dostával za chrbát našich brániacich hráčov. Rýchlymi akciami nás potrestal. Mohli sme vidieť šance aj na našej strane, no dnes to viac padlo Žiline. Hoci to mohlo skončiť aj 5:5. Bohužiaľ, zápas sme nezvládli. Mame pomerne dosť zranených hráčov, chorých hráčov, žiaľ nemohli nám v tomto zápase pomôcť. Prišli sme však do Žiliny s tým, s čím sme mohli a chceli sme si to so Žilinou i napriek danému stavu rozdať.“

Adrián Slávik, strelec druhého gólu Banskej Bystrice: Fanúšikovia mohli vidieť veľa gólov. Pre fanúšika to bol dobrý zápas, ale pre nás bohužiaľ so smutným koncom. My šťastní odtiaľto nejdeme, avšak zápas sa odohral v tempe a bolo sa na čo pozerať. V defenzíve sa spravili nejaké chyby, no netreba všetko hádzať na obranu. Musí byť aj kvalitný útok, ak tie góly padajú. Bol to zápas hore – dole, veľa to bolo o kondícii, veľa sa behalo a aj padali góly. To bol už taký bonus.“

Andrija Balič, dvojgólový strelec Banskej Bystrice: „Odohrali sme bláznivý zápas so smutným koncom pre nás. Osobne sa však cítim v Banskej Bystrici dobre. Darí sa mi. Nie je podstatné kto dá góly, ale či sa nám podarí bodovať ako tímu. Trošku som nahnevaný, cítim takú prázdnotu po tomto výsledku.“

Timotej Jambor, útočník MŠK Žilina: „Emotívny a gólový zápas ako sa len tak často nevidí. Pozitívnu emóciu striedala negatívna, raz sme boli hore, raz dole a zápas mal poriadne grády. Vďaka Bohu, že sa to na konci otočilo na našu stranu a zvíťazili sme. Celý prvý polčas sme podľa mňa nehrali dobre, pred ich gólmi, ani po nich. Bystrica bola na nás dobre pripravená a asi kým im stačili fyzické sily, tak vyzerali lepšie ako my. Po zmene strán, prestriedaní a pokynoch trénera sa podľa môjho názoru naša hra zlepšila, dobre sme to uchopili a zaslúžene sme vyhrali. Rozdiel bol predovšetkým v zlepšenom pohybe a vo fyzických silách, ktorých sme mali viac aj kvôli oslabenej lavičke súpera. V závere duelu však už mal každý z nás dosť, hralo sa neustále hore-dole a tempo zápasu bolo naozaj vysoké. Každý si tak siahol na dno síl. Určite sme spokojní, že sme vyhrali už štvrtýkrát po sebe, dnes mala síce slabšie stretnutie defenzíva, no potiahla to pre zmenu ofenzíva. Verím, že víťaznú šnúru natiahneme aj po reprezentačnej prestávke.“

Jaroslav Hynek, tréner Źiliny: „Pre diváka krásny futbal, emócie musia byť na celom štadióne, bolo to skvelé. Pre trénera už menej na lavičke, lebo tam bolo veľa nepresností a veľa dier, ktoré sme chceli mať vyplnené  a chceli sme byť aj presnejší. Avšak reklama na futbal to bola jednoznačne. Ak padne desať gólov v zápase, ťahá sa to hore – dole, tak je to skvelé. Vyhrali sme zápas, padlo veľmi veľa gólov, čo je super. Ukázalo sa, že to bol náročný zápas. Naše víťazstvo sa vôbec nerodilo ľahko. Súper ukázal, že aj keď mal značnú maródku a nemal najsilnejších hráčov k dispozícii, tak tí, čo nastúpili, ukázali obrovský charakter. Makali a bolo to proti nim dosť ťažké.“

Najbližšie odohrá Dukla ligový zápas doma, a to až v sobotu 1. apríla18.00 hodine na banskobystrických Štiavničkách, kde si v derby zmeria sily s FK Železiarne Podbrezová.

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR