2 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly v prvom jarnom kole druhej ligy prehrali s rezervou bratislavského Slovana tesne o gól. Hralo sa v hlavnom meste Slovenska na umelej tráve a domáce mužstvo vyrukovalo na nás so silnou zostavou s viacerými futbalistami, ktorí pôsobia v hlavnom mančafte v najvyššej súťaži. Hoci premenovalo svoj tím na U21, oficiálne stále ide o béčko klubu, ktorý vedie Fortuna ligu. Po gólovej prestrelke sa tešili ´belasí´, vyhrali nad nami 4:3.

Umelý trávnik na bývalom štadióne Rapidu v Ružinove bol vo výbornom stave, ale hralo sa za mrazivého, hoc slnečného počasia pri teplote nula stupňov. Domáci išli rýchlo do vedenia, keď sa presadil z pravej strany v tretej minúte peknou strelou zblízka pod brvno k bližšej žrdi Medvědev 1:0. Následne sme mali príležitosti, najmä Polievka, ale chýbala presnejšia koncovka. Na úvodný zásah súpera sme odpovedali v trinástej minúte po rohu Polievku Matejom Starším hlavou, ale vyrovnávajúci stav 1:1 dlho netrval, pretože o päť minút na to Ratao peknou umiestnenou strelou z hranice šestnástky do vinkla menil stav na 2:1. Hruška bol bezmocný. Ubehli však iba dve minúty a my sme sa opäť tešili z vyrovnania. Po prihrávke Migaľu Lukáš Laksík predviedol v šestnástke parádne nožničky cez hlavu a bolo 2:2. Pokým sa bystrickí futbalisti prezentovali technickým futbalom, snažili sa o útočnú a kombinačnú hru, domáci im to znepríjemňovali tvrdou hrou na hranici pravidiel. Rozhodca Kišš veľa faulov prehliadal a neuznal nám gól pred polčasom, keď loptu z dorážky poslal medzi žrde znovu Laksík. Mal tomu totiž predchádzať diskutabilný faul Prikryla vo výskoku.

Naša Dukla pokračovala v útočnom futbale aj po zmene strán a vyplatilo sa. Išli sme do vedenia po priamom kope Polievku, keď Starší priťukol loptu na hlavu Lukáša Laksíka a ten sa už napokon mohol tešiť z regulárneho druhého gólu, ktorým poslal náš tím do vedenia, bolo 2:3. Lenže záver duelu sme nezvládli. Hoci sme štvrťhodinu pred koncom viedli o gól, Slovanisti pridali a nielenže vyrovnali v 76. minúte Obžoltom krížnou strelou k vzdialenejšej žrdi na 3:3, ale v 82-hej pridali aj gól na 4:3 po dôraznom zakončení Lucasa Lovata hlavou zblízka. Situácia zaváňala ofsajdom. Na tieto zásahy súpera sme už na samom konci duelu žiaľ odpoveď nenašli. Chýbali nám sily. Na výsledku sa prejavilo i to, že za rezervu ´belasých´ nastúpili zvučné mená z A tímu Jurij Medveděv, Joeri de Kamps, Aleksandar Čavrić, Alen Ožbolt či Rafael Ratao. O všetky góly béčka Slovana sa postarali posily z Fortuna ligy. Mužstvo z Bratislavy hralo bez hlavného trénera Vladimíra Gála. Ten mal pozitívny test na ochorenie Covid-19, preto tím viedol jeho asistent Ivan Minčič.

ŠK Slovan Bratislava B – MFK Dukla Banská Bystrica 4:3 (2:2)

Góly: 3. Medveděv, 18. Ratao, 76. Ožbolt, 82. Lovat – 13. Starší, 20. a 60. Laksík. Rozhodoval: Kišš. ŽK: de Kamps, Lacko, Laczkó, Lovat – Migaľa. Bez divákov.

Slovan B: Chudý – Medveděv, Lacko, Laczkó, Lovat – de Kamps – Čavrić (76. Mičák), Rigo, Ratao (60. Rosenberger ) – Henty (76. Habodasz), Ožbolt (90. Čerepkai)

MFK Dukla: Matúš Hruška – Kupčík, Červeň, (78. Lukáčik), Prikryl, Frimmel – Migaľa (85. Kvocera), Willwéber, Richtárech – Starší, Polievka – Laksík  (78. Vujošević)

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga: „Zápas nám nevyšiel. Prehru beriem na seba. Som tréner a asi som mal lepšie pripraviť mužstvo na tento zápas. Keď si predstavíme, že sme hrali proti futbalistom, ktorí minulý rok pôsobili v Európskej lige, nebolo to zlé. Prehrali sme v detailoch. Mrzí veľa inkasovaných gólov, ale na druhej strane streliť štyri (tri + jeden neuznaný, pozn. red.) na pôde takého súpera, na tom sa dá stavať. Treba sa z tohto zápasu poučiť a ísť ďalej. Snáď to chalanov nakopne k lepším výkonom. V súťaži je päť veľkých adeptov na postup do Fortuna ligy, takže to bude náročné. Musíme ísť zápas po zápase, sústrediť sa na každý jeden výkon a potom sa uvidí.“

Tréner Varga sa vyjadril aj k silnej zostave rezervy bratislavského Slovana: „Slovan neurobil nič zlé. Všetko bolo v rámci pravidiel, preto sa nemôžeme na nič vyhovárať. Verím, že nenastúpil v takej sile len proti nám. Dúfam, že tak bude hrať aj proti ostatným. Je zaujímavé, že nasadil týchto hráčov prvýkrát práve proti nám. Keby som bol tréner Slovana ja, tiež za rezervu postavím hráčov Áčka, ktorí v sobotu sedeli na lavičke. Potrebujú zápasovú prax.“

Lukáš Laksík, strelec dvoch gólov Banskej Bystrice: „Súper mal štyri šance a dal štyri góly. My sme mali okrem troch gólov aj ďalšie príležitosti, no nevyužili sme ich. Viedli sme 3:2 a mali sme to už udržať. Tento výsledok nás bude určite mrzieť. Nepozerali sme sa na to s akou silou vyrukoval proti nám Slovan, koľko hráčov mal z Áčka, my sme išli jednoznačne na duel s tým, že chceme vyhrať a zobrať body. To sa nám nepodarilo a je jedno, kto proti nám za Slovan hral.“

Ivan Minčič, zastupujúci tréner Slovana Bratislava B: „Hráči z A tímu nám výrazne pomohli. Priniesli kvalitu, skúsenosť i usmernenie pre našich mladých hráčov, ktorí sa pri nich nestratili. V druhom polčase nám pomohli práve skúsenosti a taktiež oživenie z lavičky. Rozhodla efektivita v zakončení, mentálna odolnosť a taktiež kondícia, v závere sme mali viac síl. Všetci sme boli nastavení na víťazstvo a sme veľmi radi, že sme ho dosiahli. Tešíme sa aj za trénera Gálu, toto víťazstvo patrí aj jemu, pretože sa veľmi tešil na svoj debut, dnes však žiaľ nemohol byť s nami na lavičke.“

Ostatné výsledky: Trebišov – Dubnica 4:1, Bardejov – Poprad 2:1, Šamorín – Žilina 1:1, Košice – L. Mikuláš 0:3, Petržalka – Skalica 1:1.

Naša mestská futbalová Dukla sa v druhom jarnom kole predstaví v sobotu 20. februára o 13.30 hodine v tréningovom areáli na banskobystrických Štiavničkách, kde na novom ihrisku s umelou trávou privítame FK Dubnica nad Váhom. Hrá sa bez divákov pre pandemické opatrenia Vlády SR.

1. B. BYSTRICA 35b, 2. L. Mikuláš 34b, 3. Skalica 31b, 4. Podbrezová 26b*, 5. Košice 23b… 10. Dubnica 17b…. 15. Slovan B 6b, 16. Poprad 3b.