Dukla vo Zvolene pokorila Skalicu, o triumf v 2. lige zabojuje o dva týždne v Dubnici + HLASY

4 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly v treťom zápase špeciálnej nadstavbovej časti druhej ligy privítali vo Zvolene Skalicu a vyhrali nad ňou napokon 2:0. V tabuľke si tak stále držia prvú priečku. O tom, či na nej aj skončia a vybojujú si baráž o postup do najvyššej súťaže s posledným celkom Fortuna ligy, sa rozhodne o dva týždne v Dubnici. Čaká nás tam vzájomný duel s druhým celkom tabuľky.

V prvom polčase mala naša mestská Dukla prevahu. Tlačili sme sa pred bránku súpera, ale veľmi dobre pracovala i obrana hostí. Nevychádzali nám útočné akcie podľa predstáv. V dvoch pološanciach sa ocitol iba Starší. Záhoráci sa spoliehali na brejky a aj oni párkrát pohrozili. Nebolo to teda jednoduché. Dokonca nám dali gól, no našťastie prihrávajúci futbalista posielal loptu pred bránku už spoza čiary. Na bystrických futbalistoch sa prejavovala prílišná zodpovednosť za výsledok, keď chceli vyhrať v snahe udržať si prvú pozíciu v tabuľke. Brankár Skalice mal výraznejšiu prácu v prvom dejstve dvakrát, keď len s námahou loptu vyrážal v oboch prípadoch po razantných strelách Polievku z vyše dvadsiatich metrov.

Po zmene strán nám vyšla akcia z ľavej strany. Savič poslal dobrý center pred bránku, kde na prednej žrdi najvyššie vyskočil Lukáš Laksík a hlavou otvoril v 52. minúte skóre duelu, loptu poslal pod brvno – 1:0. Tento náš presný zásah hostí zaskočil a mohli inkasovať aj druhýkrát. V dvoch veľkých šanciach sa ocitol Starší, najprv mieril do brankára, no najmä jeho druhé už hlavičkové zakončenie volalo po góle, loptu poslal tesne nad brvno. Dôležité však bolo, že Dukla nepúšťala Skalicu do brejkov, snažila sa mať hru pod kontrolou a napokon pridala i vytúžený druhý gól. V 72. minúte totiž Skaličania predviedli zlú malú domov, brankár Junas zaváhal, zle rozohrával pod tlakom ´forčekujúceho´ Róberta Polievku a ten toho skúsene využil – 2:0. O našom víťazstve teda bolo viac – menej rozhodnuté, pretože súper nedokázal vzdorovať a mohol ešte inkasovať tretí gól. Na kopačke ho mal pohotový Kupčík, no gólman Junas predviedol v 85. minúte skvelý zákrok.

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Skalica 2:0 (0:0)

Góly: 52. Laksík, 72. Polievka. Rozhodca: Glova. ŽK: Blažek, Mášik, Svrček, Hollý (všetci Skalica). Diváci: 367.

Zostava MFK Dukla: Nôta – Kupčík, Nosko, Prikryl, Savić – Willwébwer – Migaľa (68. Dolný), V. Tóth (89. Snitka), Starší, Polievka (79. Vajda) – Laksík (68. Vujošević)

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga: Pre nás to bol veľmi ťažký zápas. Skalica má kvalitné mužstvo, vpredu majú troch fyzicky zdatných ofenzívnych hráčov. Mali sme problém zvládať s nimi hlavičkové súboje. Je badať na hráčoch obrovský tlak, no som rád, že idú i napriek tomu až do konca. Chcú tieto zápasy vyhrať, čo sa nám napokon podarilo, takže môžeme byť šťastní. Čo sa týka Polievku, musel som ho striedať, mal totiž na svojom konte štyri žlté karty, nechcel som, aby dostal nebodaj piatu a nehral tak v Dubnici. Nechcel som riskovať, je to pre nás dôležitý hráč. Možno sa mu teraz až tak nedarí ako v jesennej časti, ale aj pri tom jeho góle na 2:0, išiel do lopty, i keď to bola chyba brankára, no keby tam nešiel, takáto možnosť sa nám nenaskytne. Som rád, že mu to vyšlo, dal gól a verím, že mu to pomôže, rovnako tak aj celému mužstvu. V Dubnici sa rozhodne o víťazovi druhej ligy, čiže v poslednom kole. My máme teraz ďalšiu nevýhodu, že tento víkend nehráme žiadny zápas, potrebujeme zápasy odohrať, asi nezoženieme nikoho na prípravný duel. Uvidíme teda ako to zvládneme.“

Ján Nosko, obranca MFK: „Prvý polčas sme nezačali dobre. Pripravovali sme sa na niečo iné. Niektoré veci nám nevychádzali. Skalica nás zaskočila, jej hráči napádali trošku vyššie a náš kombinačný futbal nám podľa predstáv nevychádzal. Cez polčas sme si niečo povedali. Padlo to na úrodnú pôdu. Dali sme prvý gól Laksíkom, veľmi pekný, potom druhý pridal Robo Polievka a mali sme hru v druhom polčase pod kontrolou. Tak sme radi za víťazstvo.“

Viktor Tóth, stredopoliar MFK: „Myslím si, že celý zápas sme boli lepším mužstvom. Zo začiatku nám chýbalo niektoré akcie dotiahnuť do konca. Báli sme sa zobrať zodpovednosť na seba, že spravíme chybu. Každý to nechával na toho druhého. Nakoniec sme hrali trpezlivo a dosiahli sme to, čo sme chceli. Dali sme dva góly a nakoniec ich mohlo byť aj viac. Sme vďační za víťazstvo. Pozeráme na Dubnicu, nejdeme oslavovať, ale verím, že to dopadne dobre.“

Martin Nagy, kapitán Skalice: „Prvý polčas bol vyrovnaný. Nejaké primárne príležitosti mala tak Bystrica ako i my. Druhý polčas už bola Dukla trošku lepšia, my sme dostali pomerne dva lacné góly a potom to už bolo tak, že sme sa do nejakých vyložených šancí nedostali.“

Jozef Kostelník, tréner Skalice: „Banská Bystrica ukázala svoju kvalitu. My sme jej to chceli znepríjemniť, čo sa nám v prvom polčase darilo. V druhom sme dostali dva lacné góly a chlapcov to akosi položilo. Bystrica bola lepším mužstvom, mala viac šancí. My sme sa ťažko presadzovali, nemali sme potrebný pokoj na lopte, nepodržali sme ju na kopačkách tak ako sme chceli. Za stavu 0:0 to bol otvorené, spoliehali sme sa na protiútoky, verili sme si, mali sme tam náznaky, ale lacné góly nás zrazili na kolená. Bol to druhý zápas po koronapauze, chýbala mojim zverencom herná prax. My túto nadstavbu berieme ako prípravu na novú sezónu. Tvoríme nové mužstvo, odišlo nám až osem hráčov. Pre týchto mladých to bola dnes dobrá škola.“

MFK Dukla odohrá najbližší duel v druhej futbalovej lige v sobotu 11. júla o 17.00 hodine v Dubnici, kde si zmeriame sily v poslednom kole tejto nadstavbovej časti v boji o prvé miesto s tamojším FK.

Ostatné výsledky: Dubnica – Poprad 2:1, Podbrezová – Žilina B 3:0.

1. B. BYSTRICA 45b, 2. Dubnica 42b*, 3. Skalica 35b*, 4. Podbrezová 32b, 5. Poprad 30b, 6. Žilina B 28b*.