Dukla sa lúči so sezónou výhrou s Prešovom, patrí jej konečné 5. miesto + HLASY

9 /

Futbalisti Banskej Bystrice sa rozlúčili so sezónou v Stropkove, kde má domovský stánok 1. FC Tatran Prešov. S istým zostupujúcim tímom do tretej ligy sme nezakopli a zdolali sme ho jasne 4:1 i bez zranených hráčov Polievkom, Gaškom, Laksíkom a Willwéberom, ktorí nemohli zasiahnuť do tohto duelu. Hetrikom sa blysol stredopoliar Matej Starší.

Úvod stretnutia patril našej Dukle. V piatej minúte sa strelou z ľavej strany prezentoval Dolný. Smerovala však do stredu bránky, kde stál dobre postavený brankár Vinclér a loptu chytil .V 9. minúte po rohovom kope z ľavej strany hlavičkoval náš dobre postavený Vajda zo 7 metrov nad brvno. Potom sa po úniku domáceho kolektívu presadil Cmiljanovič ,ktorý po 30 metrovom sóle oklamal i brankára Ďurča a Prešov od trinástej minúty viedol 1:0. Po štvrťhodine po sóle Vaščáka a prihrávke na dobre postaveného Viktora Tótha sme mohli vyrovnať. No náš posledne menovaný hráč z päťky prestrelil bránku. Neskôre sa do výbornej gólovej šance dostal Prešovčan Hricov, ale jeho strela išla nad brvno. Po polhodine hry sa Dukla dostala do vyloženej gólovej šance, ale Vaščákov pokus z dvoch metrov brankár Vinclér chytil. V 34. minúte napokon po centri Dolného Patrik Vajda vyrovnal na 1:1. O minútu Snitka veľmi pekne vo vnútri šestnástky uvoľnil Tótha, ale jeho strela išla tesne vedľa pravej žrde. Bystričania mali do polčasu častejšie loptu na svojich kopačkách, ale na stave 1:1 sa nič nezmenilo.

Naši futbalisti mali výborný vstup do druhého polčasu. V 48. a 50. minúte sa gólovo presadil Starší. Prvý jeho gól padol po centri z pravej strany na Tótha, ktorý loptu pustil a Matej Starší zakončoval do prázdnej bránky – 1:2. Druhý gól Staršieho sa zrodil po jeho uvoľnení  a zhruba z 15 metrov strelou popod brankára upravil na 1:3. Po hodine hry sa vyznamenal aj náš brankár Ďurčo. Zachraňoval nás pred domácim Hricovom. O dve minúty nato opäť Hricov strelou z 13 metrov opečiatkoval pravú žrď. V 71 minúte hlavička domáceho Kerestéša išla nad brvno. O minútu nato sa vyznamenal znovu Ďurčo, tentoraz vyrazil strelu Hricova, ktorý sa ocitol pred nim úplne osamotený. V závere duelu sme mali príležitosti aj my. Najprv sa Žilinec ocitol sám pred gólmanom Tatrana, ale strieľal tesne vedľa ľavej žrde. V 86. minúte sa na pravej strane šestnástky uvoľnil Matej Starší a čistým hetrikom dostal MFK do vedenia 1:4! Do konca stretnutia sa už na stave nič nezmenilo a Dukla odniesla zo Stropkova tri body.

Autor nášho hetriku Matej Starší po stretnutí uviedol: „Nezačali sme ideálne. Súper nám strelil z brejku prvý gól. Vyrovnali sme však ešte do polčasu a mali i ďalšie šance. Nástup do druhého polčasu nám vyšiel výborne. Dali sme dva góly a potom sa zápas len dohrával. V jeho závere som strelil tretí gól, ktorý znamenal môj prvý druholigový hetrik, za čo som rád.“

Kapitán MFK Dukla Saša Savič povedal: „Keď sme na jar zo všetkých mužstiev získali najviac bodov, tak musíme byť spokojní. Mrzí ma prehra v Petržalke. V dnešnom zápase sme potvrdili našu najsilnejšiu zbraň. Hoci sme prehrávali, zápas sme zaslúžene otočili a vyhrali.“

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga hodnotil duel nasledovne: „Bol to zaujímavý zápa. Prehrávali sme 0:1, potom sme vyrovnali a mali aj ďalšie šance. Vyšiel nám vstup do druhého polčasu. Potom ako sme vyhrávali 1:3 sme však poľavili a súper mal šance, pri ktorých nás podržal brankár Ďurčo. Naše víťazstvo je zaslúžené.“

Vyjadril sa aj asistent trénera Prešova Marián Prusák: „Bol to určite pekný zápas, v ktorom bolo veľa šancí a padlo i veľa gólov. My sme mali na ihrisku piatich dorastencov. Bolo to vidieť v priebehu stretnutia. Bystrica má dobré, skúsené mužstvo .Vyhrala zaslúžene. Chytili sme na začiatku druhého polčasu zlú pasáž. To rozhodlo o zápase. Akú takú šancu sme cítili cez polčas, ale Bystrica nám ju rýchlo zobrala.“

1.FC Tatran Prešov – MFK Dukla Banská Bystrica 1:4 (1:1)

Góly:13. Miljanovič – 34. Vajda,48., 50. a 86. Starší. Rozhodoval: Parilák. Žlté karty: Grejták – Vaščák. Diváci:132

1.FC Tatran Prešov: Vinclér –  Luterán /81´Grejták, Kerestéš, Mitrovič, Maguľak – Ondvrej Olejník, Kovačevič /59´ Strachan/, Maník, Cmiljanovič – Hricov

MFK Dukla Banská Bystrica: Ďurčo – Vajda /77´ Žilinec/, Kupčík, Prikryl, Migaľa – Snitka, Savič – Starší, V. Tóth /79´Galič/, Dolný / 74´Malík/ – Vaščák

Ostatné výsledky: Skalica – Dubnica 1:0, Lipany – Inter Bratislava 1:0, Šamorín – Pohronie 0:3, Žilina B – L. Mikuláš 0:2, Lokomotíva Košice – Bardejov 2:1, Poprad – Petržalka 0:1, Komárno – Trebišov 2:1.

Pôvodne sme v článku uvádzali konečné šieste miesto pre MFK Dukla. Tak tomu bolo aj na oficiálnej stránke SFZ. Dodatočne sa však web SFZ futbalnet.sk ospravedlnil za chybu a našej Dukle určil piate miesto. Na pozíciách, v ktorých nejde o postup či zostup, totiž nerozhodujú vzájomné zápasy pri rovnosti bodov, ale celkový rozdiel skóre.

1. Pohronie 61b, 2. Poprad 58b, 3. Skalica 53b, 4. L. Mikuláš 50b, 5. B. BYSTRICA 46b, 6. Komárno 46b, 7. Dubnica 45b, 8. Petržalka 45b, 9. Žilina B 41b, 10. Bardejov 39b, 11. Lokomotíva Košice 38b, 12. Šamorín 37b, 13. Trebišov 30b, 14. Inter 29b, 15. Prešov 27b, 16. Lipany 24b.

Autor: (cb edit, úprava), Zdroj: MFK Dukla (Jozef Ivan), Foto: ilustračné