Dukla po iba dvoch strelách zdolala Skalicu 2:1, končí v prvej šestke + HLASY

17 /

V poslednom 22. kole základnej časti futbalovej Fortuna ligy banskobystrická Dukla vyhrala po nepresvedčivom výkone v Skalici 2:1 a keďže Ružomberok doma podľahol lídrovi z Dunajskej Stredy, tím spod Urpína obsadil šiestu priečku a splnil tak predsezónny cieľ – záchranu v najvyššej súťaži aj s bonusom, že si napokon zahrá nadstavbovú časť v skupine o titul.

Prvý polčas patril domácim futbalistom. Dominovali na ihrisku, vytvárali si šance a mohli viackrát otvoriť skóre najmä útočníkom zo Slovinska Medvedom. Bystričania ani raz nevystrelili na bránku či mimo nej, zaznamenali len dve zblokované strely. Prvýkrát mohol spomínaný Medved rozvlniť sieť v dvanástej minúte, išiel sám na bránku, no lopta mu odskočila a zakončil z čista – jasne veľmi nepresne. Situáciu by však posudzoval pre ofsajd VAR. Potom v dvadsiatej prvej minúte pálil Medved spoza šestnástky tesne nad brvno. O minútu neskôr to Krčík vyskúšal spoza veľkého vápna a tečovaná strela len tesne minula pravú žrď Hruškovej svätyne. V polhodine hry Yaou center putoval do stredu pokutového územia, kde z voleja zakončoval Medved, no lopta mu nesadla ideálne na kopačku a tak Hruška zasiahol. V 43. minúte po centri z pravej strany hlavičkoval Medved na vzdialenejšej žrdi, no nenamieril to v čistej šanci medzi žrde. Aj preto polčas skončil pre Duklu veľmi šťastne a prijateľne 0:0.

Aj na začiatku druhého polčasu mal Medved šancu po chybe v defenzíve Dukly. Unikal z ľavej strany do šestnástky, no predviedol slabšiu koncovku. Dôležitý moment sa udial v 57. minúte. Hurtado kopačkou tesne zasiahol zadnú časť kopačky Polievku v šestnástke na ľavej strane, kapitán Dukly išiel na zem a hoci sa nepískala penalta, striedaniami tréner Ščasný natiahol čas, do hry napokon prišiel systém VAR a rozhodca Glova po dlhom zvažovaní nariadil pokutový kop. Ten v 62. minúte (o päť minút neskôr) premenil s prehľadom strelou k ľavej žrdi Róbert Polievka0:1. Bola to prvá strela Banskej Bystrice v zápase na bránku. Skaličania na gól odpovedali do troch minút. Po rohovom kope nastali v päťke pred bránkou zmätky v podaní futbalistov spod Urpína, lopta od Pišoju skončila pred Hurtadom a ten ju nekompromisne v závare napálil z asi štyroch metrov do siete – 1:1. Rozhodujúci moment nastal v 69. minúte. Po prihrávke Polievku chcel aj Balič prihrávať, avšak už do šestnástky, čo dobre vystihol Hurtado, loptu odvrátil, no znovu iba pred Andrija Baliča, ktorý už pre zmenu vystrelil a hoci brankár Junas zasiahol, lopta mu predsa len prepadla cez ruku a dostala sa za čiaru – 2:1 po druhej strele na bránku. Následne sa naše hosťujúce mužstvo zatiahlo, hralo defenzívne, kúskovalo hru a fungoval účinne i systém 5-4-1. Záhoráci sa i preto dostali už iba do dvoch príležitostí. V 77. minúte Yao zakončoval v ťažšej pozícii z ľavej strany šestnástky nepresne a v prvej minúte nadstaveného času sa ocitol Vlasko voľný v šestnástke po akcii z pravej strany, mal odkrytý priestor bránky, no nenamieril do neho loptu a ani ju neprihral do tiež dobrej pozície Hašovi. Hoci Skalica dominovala na ihrisku, nezískala ani bod a naopak veľké šťastie prepuklo na strane bystrického mužstva, ktoré sa tak mohlo tešiť na úkor Ružomberka z postupu do prvej šestky.

MFK Skalica – MFK Dukla Banská Bystrica 1:2 (0:0)

Góly: 65. Hurtado – 62. Polievka (z 11m), 69. Balič. Rozhodcovia: Glova – Vitko, Zemko. ŽK: Blažek, Hurtado, Hollý – Richtárech, Polievka. Diváci: 815.

Štatistiky:

držanie lopty: 62% : 38%, strely na bránku: 5:2, strely mimo bránku: 3:0, rohové kopy: 4:1, ofsajdy: 2:1, fauly: 9:13

Zostavy a striedania:

Skalica: Junas – Krčík, Blažek, Hurtado, Rudzan – M. Nagy, Hollý (85. Mášik) – Morong (76. J. Švec), Fábry (76. Vlasko), Yao – Medved (85. Haša)

Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Gorosito, Willwéber – Pišoja, Richtárech, B. Ľupták (58. Slávik), Záhumenský (58. Káčerík) – Rymarenko (86. Hanes), Polievka (90. Franko), Balič.

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „Som šťastný, že sme prvej šestke. Skalica bola lepším tímom, nevyzerali sme dobre v prvom polčase, nezatvárali sme priestory. Skalica hrala veľmi dobre, bola jasne lepšia, mala šance. Aj so šťastím sme neinkasovali v prvom polčase. My sme zmenili trochu rozstavenie v druhom polčase a to si myslím, že nám pomohlo. Hlavne to chalani odmakali, odbojovali. Výhra bola šťastná, aj keď nechcem degradovať výkon chalanov. Keď sme už vyhrávali, tak sme to nejakým spôsobom uhrali, ale musím povedať, že sme mali obrovské šťastie. Nechcem však povedať, že iba tento zápas rozhodoval o umiestnení v prvej šestke, lebo keď si zoberiem tabuľku posledných pätnásť kôl, tam sme boli na štvrtom mieste. Ak neberiem začiatok sezóny, tak chalani si to za dlhodobejší výkon na ihrisku zaslúžili. Užijeme si teraz tento postup a následne sa musíme pripraviť na ďalšiu fázu ligy tak, aby sme boli dôstojným súperom mužstvám z prvej šestky.“

Ščasný odpovedal i na otázku ohľadom posilnenia sa mužstva Baličom, ktorý dal v druhom zápase za Duklu druhý gól: „Ja som v prvom rade rád, že neodišiel Robo Polievka, že neodišiel Michal Faško a ostal Martin Rymarenko. Tým, že sme sa posilnili o Gorosita a Baliča, tak to je iba čerešnička na torte, za čo by som sa chcel poďakovať vedeniu na čele s Jožkom Moresom, lebo urobil veľa pre mužstvo a to tiež rozhodlo, že sme v prvej šestke.“

Pavol Majerník, tréner Skalice: „Opakujem sa snáď po každom zápase, pretože my sme vyrovnaným tímom skoro každému súperovi, ale bohužiaľ individuálne chyby nás stoja dobrý výsledok. Rozhodla dnes efektivita na strane súpera. Za stavu 1:1 sme sa znovu dostali do zápasu, ale opäť nás individuálna chyba stála dobrý výsledok, pretože už potom po druhom inkasovanom góle sme sa nevedeli do zápasu dostať. Dukla dobre bránila a my sme sa v ofenzíve trápili a ťažko sme vypracovávali čistú šancu. Musíme zlepšiť efektivitu, aby sme duel zvládli nielen herne, ale aj výsledkovo. Takže musíme sa zlepšiť v koncovke. Čaká nás veľa ťažkých zápasov v boji o záchranu, musíme sa na ne nachystať a zvládnuť ich.“

PS: Žiaľ fotografie z tohto zápasu nevydal prostredníctvom svojich informačných kanálov ani jeden z klubov, aktérov zápasu. V prípade publikovania ďalších vyjadrení hráčov zo strany klubu MFK Dukla, doplníme ich do článku.

Najbližšie odohrá Dukla ligový zápas doma, a to v nedeľu 12. marca17.30 hodine na armádnych Štiavničkách, kde si zmeria sily DAC Dunajská Streda aj pred TV obrazovkami stanice Dajto.

Autor: (job), Foto: ilustračné, facebook