Druhá domáca výhra B. Bystrice, gólmi ju zariadili sobotňajší oslávenci + HLASY

2 /

V 14. kole futbalovej Niké ligy Banská Bystrica zdolala Michalovce 3:1 a pripísala si tak iba druhú domácu výhru v aktuálnej sezóne. O tri body sa pričinili góloví oslávenci – narodeninový David Depetris a meninový Martin Rymarenko. Zemplínčania stále čakajú na prvé víťazstvo v sezóne.

V úvode mali väčšiu aktivitu hostia, ale ich strelecké pokusy boli viackrát zblokované. Bystričania hrozili zo štandardiek. Po rohovom kope na krátko napokon putoval center pred bránku, lenže Uhrinčať nemieril presne. Do vedenia išli futbalisti spod Urpína po priamom kope Polievku z ľavej strany, keď v 21. minúte v šestnástke iba vystrel nohu David Depetris a dal si tak darček k sobotňajším 35 narodeninám – 1:0. Prešli iba štyri minúty a bolo 2:0, keď sa presadil z hranice šestnástky presný Martin Rymarenko a ten si dal pre zmenu darček k meninám. Aj na druhý gól prihrával kapitán Polievka. Depetris mohol pridať aj druhý gól pred polčasom, po pravej strane unikol Pišoja, poslal parádnu loptu do pokutového územia, ale skúsený kanonier zakončoval tesne vedľa žrde.

Po zmene strán to opäť skúšal Depetris, strieľal asi z 15 metrov, zblokovaná lopta cielila nad brvno. Michalovčania vyslali prvú strelu medzi žrde až po hodine hry Bahim, Hruška nemal problémy. Potom po štandardke na opačnej strane hlavičkoval dobre Godál, prvý úspešný zásah si pripísal Ružinský. A zasahoval aj druhýkrát po strele Polievku z pravej strany šestnástky, Napokon však kapituloval v 74. minúte, pretože Richtárech vyslal parádnu prihrávku na ľavú stranu Martinovi Rymarenkovi, ten si dobre prebral loptu, prešiel s ňou do šestnástky a pohodlne zvýšil na 3:0. Potom prišlo poľavenie. Hostia znížili po rohovom kope, keď ešte zostali na lopte pár sekúnd a napokon sa ujala prízemná prihrávka Danka na Marcina, ktorý z vnútra šestnástky pálil pod brvno – 3:1. Zemplínčania sa v závere pokúšali aj o druhý gól a zdramatizovanie stretnutia, lenže Bahi z väčšej vzdialenosti iba tesne minul pravý horný roh Hruškovej svätyne a Bednár v nadstavenom čase hlavičkoval vedľa bránky.

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Zemplín Michalovce 3:1 (2:0)

Góly: 21. Depetris, 25. a 74. Rymarenko – 81. Marcin. Rozhodovali: Smolák – Vorel, Pacák. ŽK: Pišoja – Volanakis. Diváci: 839.

Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Godál, Willwéber – Pišoja, Richtárech (90+2 Guimarães), Hlinka, Záhumenský (79. Migaľa) – Rymarenko (79. B. Ľupták), Depetris (68. Arevalo), Polievka (90+2 Hanes)

Michalovce: Ružinský – Šimko, Jeřábek, Volanakis (79. Mušák), Bahi – Bednár – Steinhübel (53. Van Kessel), S. Danko, Shimamura (79. L. Jánošík), Marcin – D. Pavúk (53. F. Vaško).

Miroslav Auxt, tréner B. Bystrice: „Padlo nám vhod, že sme hneď na začiatku dali dva góly a od toho sa zápas odvíjal. Chceli sme vstúpiť aktívne do zápasu a byť hneď nebezpeční, to sa aj podarilo, hoci prvých 15 minút sme sa trochu hľadali. Aktivita však bola aj na našej strane, dostávali sme sa do šancí a pomohli nám góly. V druhom polčase sme si to chceli ustrážiť, pridali sme tretí gól, ale trošku nás mrzí ten inkasovaný na 3:1. Chlapci to napokon zodpovednou defenzívou ustrážili, išli za víťazstvom od samého začiatku, chceli naplno bodovať a zlomiť to doma. Ja im gratulujem k výkonu, ktorí predviedli. Čo sa týka nasadenia Depetrisa do základnej zostave, nepozeral som sa na to, že má narodeniny. S týmto zámerom som rozmýšľal cez týždeň, teda ako to ešte zofenzívniť, aby sme boli viac nebezpečnejší v šestnástke súpera. Vieme, že David je veľmi aktívny v pokutovom území a je gólový. To aj potvrdil. Chceli sme urobiť všetko pre to, aby sme boli úspešní. Dostali sme ďalšieho skvelého hráča do šestnástky, David potvrdil svoju kvalitu, bol dobre nastavený, vidno bolo na ňom, že chce hrať a odvďačil to takýmto výkonom.“

David Depetris, strelec prvého gólu Banskej Bystrice: „Pekný darček som si spravil k dnešným narodeninám, ale musím poďakovať všetkým spoluhráčom, že bojovali. V kabíne mi povedali, že mi to chcú takto darovať, ja im ďakujem a hlavne aj mojej rodine, že vydržala pri mne, keď som bol frustrovaný, podržali ma, takže gól aj im venujem. Čo sa týka nasadenia do základu, možno predvčerom, keď sme trénovali štandardky, tak bola tam šanca, že pôjdem do základu, ale dokedy nie je jasná súpiska pred zápasom, tak nič neviete a nič nie je isté. Som si veril, že zasiahneme do hry, vyhráme a pridám nejaký gólik. Čakal som, že do zápasu zasiahnem od začiatku už dlhšie, toto bol asi osud. Prišlo to dnes. Chcem však poďakovať spoluhráčom, že mi pomohli. Potrebovali sme po takmer troch mesiacoch doma vyhrať. Sú to dôležité tri body a dúfam, že nás naštartujú k nejakej domácej priaznivej sérii. Bolo skvelé, že sme si vypracovali trojgólový náskok. Na začiatku sme nemali možno nejakých desať minút loptu pod kontrolou, no potom sme boli efektívni a otvorili sme zápas a následne sme ho kontrolovali. Oslavovať budem narodeniny asi až zajtra, teda v nedeľu doma. Manželka mala včera narodeniny, malý chlapec mal dva dni dozadu, takže šampanské si asi dáme.“

Martin Rymarenko, strelec druhého a tretieho gólu Banskej Bystrice: „Je to dôležité a zaslúžene víťazstvo. Išli sme do zápasu s tým, že chceme určite vyhrať. Chceli sme prelomiť domácu nepriaznivú sériu, nebolo to doma ideálne, takže sme za to radi. To, že som mal meniny a dal som dva góly, tak o to je to sladšie pre mňa. Som rád, ale v prvom rade je výsledok dôležitý. To, že som dal dva góly, je iba čerešnička na torte pre mňa. Som rád aj za Davida Depetrisa, že sa po dlhšom čase ukázal v základnej zostave a že mu to tam padlo. Som však rád i za celý tím, že sme to zvládli, Potrebovali sme dnes ozaj vyhrať.“

Martin Rymarenko

Matúš Marcin, strelec gólu a kapitán Michaloviec: „Opakujem sa už asi každý týždeň, že sme boli málo aktívni, málo sme si šancí vypracovali. Banská Bystrica bola efektívna a zaslúžene vyhrala. Prehrávali sme 0:3, mali sme skôr na nepriaznivý stav zareagovať. Pri mojom góle nám vyšiel výborne signál. Potom sme tam mali náznaky, že sme mohli pridať druhý gól, bolo by to 3:2, ale už to bol záver, príliš neskoro prišla naša snaha. Veríme, že na jeseň vyhráme nejaký zápas, ak by sme tomu neverili, tak zbytočne futbal hráme. Vždy, keď vstupujeme na ihrisko, tak aspoň ja som nastavený tak, že ideme to zlomiť, veď je 0:0 a hrá sa 90 minút. Je jedno, aký súper pred nami stoji, ale chceme to zlomiť. Asi spadla na nás nejaká deka a ťažké je sa z toho dostávať.“

Peter Struhár, tréner Michaloviec: „Bystrica si zaslúžila vyhrať, lebo bola nebezpečnejšia ako my. My sme mali dobrý umelecký prejav na ihrisku, vedeli sme si prihrať, hrali sme na lopte, no lacnými našimi stratami sme dostali domácich na koňa. Neustrážili sme na začiatku štandardku, pred ňou sme boli v dobrom držaní lopty, avšak neboli sme adresní a netlačili sme sa do pokutového územia. Bystrica išla do vedenia štandardkou a druhý gól sme jej darovali, keď sme ľahko stratili loptu na dobrom ihrisku, na ktorom sa dalo kombinovať. To bola voda na domáci mlyn. Rymarenko a Polievka majú veľkú kvalitu a to sa tiež ukázalo. Za stavu 2:0 sme zmenili rozostavenie i hráčov. Myslím si, že striedajúci hráči boli za 15 minút nebezpečnejší ako dovtedy ostatní v prvom polčase. Inkasovali sme však tretí gól. Potom bolo dobré, že sme reagovali na zlý priebeh gólom Marcina. Stále sme sa tlačili do zakončení, ale Banská bystrica zaslúžene vyhrala.“

Futbalisti Banskej Bystrice odohrajú nasledujúci zápas na ihrisku súpera v sobotu 25. novembra o 15.00 h na Záhorí proti Skalici.

Autor: (job), Foto: fb MFK Dukla a MFK Zemplín