Dorast MFK Dukla postúpil do najvyššej futbalovej súťaže!

ŠPORT
1 /

Po sobote je futbalová Banská Bystrica opäť po dvoch rokoch prvoligová. Zaslúžili sa o to víťazstvom v rozhodujúcom kvalifikačnom stretnutí FC Petržalka – MFK Dukla Banská Bystrica zverenci trénera Dušana Tótha, ktorí zdolali bratislavského súpera na neutrálnej pôde v Zlatých Moravciach o dva góly a od jesene budú hrať vo futbalovom ročníku 2019/2020 znova I. dorasteneckú ligu.

Samotný zápas nemal po hernej stránke vysokú úroveň. Chlapcom z Petržalky stačil na postup nerozhodný výsledok, lebo FC Petržalka vo štvrtok 20. júna na futbalovej tráve v Brezne porazila tretieho účastníka baráže – svojich rovesníkov v dresoch Partizána Bardejov 2:0. Zaujímavý bol po tomto súboji názor manažéra MFK Dukla Milana Smäda, ktorý pre internetový magazín sportlandia.sk okrem iného povedal:

„Petržalka nemá tak kvalitne prepracovaný herný systém ako náš kolektív. Máme istejší brankársky post, zdá sa mi, aj pevnejšiu obranu a neviem prečo, už tentoraz proti Petržalke nebudeme mať výsledkovú smolu. Vyhráme o 2 – 3 góly!“

Bývalý prvoligový futbalista Slávie Praha a armádnej Dukly Banská Bystrica udrel klinec presne po hlavičke. Prvý gól dal Branislav Plško po napol strele – napol centrovanej lopte a chybe brankára Petržalky Petra Sokola z dobrých 20 metrov. Lopta plachtila pomaly krížom cez malé vápno, aby sa nakoniec od ľavej žrde bránky zatrepotala v sieti – 1:0. Ak by dával Sokol väčší pozor, takú neslanú – nemastnú strelu nemohol v zápase o postup do najvyššej celoslovenskej súťaže staršieho dorastu pustiť. Stalo sa.

Už prvá „štandardka“ chlapcov MFK Dukla v 5. minúte našepkávala, že obrana FC Petržalky nebude stáť pevne na svojich nohách, lebo ľahkovážne pustila jemný center vo výške sotva pol metra nad zemou pozdĺž celej bránky bez toho, aby loptu zasiahol čo len jeden jej obranca alebo ju chytil, keď prelietala nad zemou päťmetrovým územím, už spomenutý brankár Petržalky Peter Sokol. V 7. minúte kopala Petržalka svoj prvý roh, ale obrana spod Urpína razantne poslala vysokú loptu zo svojej šestnástky preč a o minútu neskôr siahol na loptu, ktorá smerovala na bránku Dukly jej brankár Richard Šága. Po 23-och minútach, kedy sa červeno – bieli Duklisti ujali vedenia, začali trochu preberať hernú iniciatívu chlapci z Petržalky. Na Šágu prvú vážnu strelu vyslal v 32. minúte Bruno Čerňanský, brankár Banskej Bystrice istým zákrokom vyslal k súperovi signál, že im pri takej razancii a umiestňovaní lôpt do priestoru jeho bránky za svoj chrbát sotva niektorú pustí. Petržalka aj v závere zápasu prejavila snahu hrať viac vpredu, ale do šestnástky jej hráčov bystrickí futbalisti nevpúšťali. A spoza pokutového územia to neboli žiadne super strely.

Po polčasovej prestávke začala Petržalka ešte viac pumpovať úsilie do ofenzívy a často vystrkovala rožky ostrostreľbou hlavne zo strednej vzdialenosti. Ak sa im črtala šanca vystreliť z vnútra šestnástky, vždy zasiahli na mokrom trávniku loptu skôr bystrí a umne hrajúci obrancovia MFK Dukla. Vynikali v tomto smere dvaja – Nikolas Miloš Pollák a autor vedúceho gólu Branislav Plško. Čo prešlo na bránku buď Šága chytil, alebo vyrazil na rohový kop. Dukla blízko pred brankára Petržalky takmer nedostávala, aj keď hlavne obranca Martin Giertl sa zopár krát snažil prekvapujúci protiútok nakopnutím dlhej lopty na niektorého spoluhráča a teda rýchly brejkový únik založiť. Nakoniec prišla 71. minúta a ideálnu loptu do behu za chrbát obrany Petržalky dostal Michal Piaček až do šestnástky, obrancov v bielo – čiernom oblečení hravo predbehol a zľava šikovne a pokojne umiestnil polovysokú loptu do opačného dolného rohu Sokolovej bránky – 2:0. Potom pribudlo nervozity, množili sa šarvátky, pribúdali zbytočné fauly i žlté karty. Z Petržalky ich dostali Bruno Čerňanský, Pablo Valis Polonyi a Samuel Korenačka, z MFK Dukla Michal Piaček a Samuel Straka. Rozhodca Marsal nastavil po odohraní 90–tej minúty ešte ďalšie štyri, ale už sa dohrávalo v rohu šestnástky Petržalky, odkiaľ sa góly do siete na protiľahlú polovicu ihriska sotva dokážu dávať.

Z pozitívnych stránok okrem spoznania víťaza ‚baráže‘, družstva MFK Dukla Banská Bystrica, ktorá získala celkom 4 body, zaujalo na tribúne slušne, ale živo povzbudzujúce publikum. Po záverečnom hvizde rozhodcu Tomáša Marsala za čiarovej asistencie Petra Kováča a Mateja Zemka prepukla radosť vyše 250 prítomných priaznivcov MFK Dukla. Samozrejme počas úžasnej radosti samotných banskobystrických hráčov a ich realizačného tímu.

Poradie v kvalifikácii futbalového ročníka 2018/2019:

  1. MFK Dukla Banská Bystrica – 4 body, skóre 4:2
  2. FC Petržalka – 3 body, skóre 2:2
  3. Partizán Bardejov – 1 bod, skóre 2:4

Výsledky:

MFK Dukla – Bardejov 2:2(1:1), Petržalka – Bardejov 2:0(0:0) a Petržalka – MFK Dukla 0:2(0:1)

FAKTY O ZÁPASE:

FC Petržalka — MFK Dukla Banská Bystrica 0:2 (0:1)
Góly: 23.Plško, 71.Piaček
ŽK: Čerňanský, Korenačka, Polonyi — Piaček, Straka
Rozhodovali: Marsal— Kováč, Zemko

Zostava MFK Dukla: Šága — Solivajs, Plško, Pollák (80.Gonda), Giertl — Koreň (20.Straka) — Môcik (60.Hanes), Bača, Hrudkay, Strapek (65.Piaček) — Kostúr (75.Galko)

HLASY PO ZÁPASE:

Radovan Môcik, hráč MFK Dukla„Čo sa týka zápasu – vedeli sme, že to bude úplne iný súper ako Bardejov, keďže sme sa s nimi stretli v zimnej príprave. Vedeli sme, že budú chcieť hrať kombinačný futbal, čo nám vyhovuje. Hneď nám bolo jasné o čo hráme. V podstate to bol zápas sezóny, ktorý mal rozhodnúť o budúcnosti Dukly. Bol to veľmi ťažký zápas, v ktorom bolo množstvo súbojov a nikto nechcel urobiť chybu. Zo začiatku zápasu sme boli aktívnejším tímom, z čoho aj pramenil gól Branislava Plška z priameho kopu. Potom sme sa trochu stiahli a sústredili viac na defenzívu. S pribúdajúcimi minútami Petržalka stupňovala tlak, otvorila viac hru, čo znamenalo viac priestoru na naše brejky. To sa aj potvrdilo, keď Bača našiel kolmicou Piačeka a ten prekonal brankára gólom na 2:0. Nakoniec sme tento zápas zvládli a zaslúžene vyhrali. Celý tím hral zo srdca a bojoval za Duklu. Týmto sa chceme poďakovať trénerom a funkcionárom Dukly ako nás celú sezónu pripravovali.“

Filip Galko, hráč MFK Dukla: „Ja by som chcel poďakovať celému vedeniu, trénerom, manažérom, že nás dostali tam, kde sme teraz. Je to neopísateľný pocit, že sme postúpili a obrovská vďaka patrí všetkým spoluhráčom. Vytvorila sa tu skvelá partia a všetci od vedenia až po hráčov fungujeme ako jedna veľká rodina.

Adrián Strapek, hráč MFK Dukla: „Bol to náročný zápas, ktorý sme zvládli a dostali sme sa do 1.ligy. Hrali sme tak ako to od nás tréner chcel, hrali sme svoju hru a dotiahli sme to do víťazného konca.“

Michal Piaček, autor gólu na 2:0: „Som veľmi rád, že sme to dokázali. Postupom do 1.ligy sa mi splnil môj veľký sen. Dať v takomto stretnutí gól na 2:0 je pre mňa neopísateľný pocit a nezabudnuteľná spomienka.

Nikolas Miloš Pollák, hráč MFK Dukla, stretnutie nedohral pre zranenie ramena: „Veľká vďaka všetkým spoluhráčom, ktorí tento zápas odmakali na 110%. Čaká nás 1.liga a v nej chceme samozrejme tiež vyhrávať, aj keď to bude náročné.“

Richard Šága, brankár MFK Dukla: „Petržalka bola silný súper ale vyhrali sme vďaka skvelému spoločnému výkonu. Hrali sme dobre, zomkli sme sa spolu na ceste za spoločným cieľom postúpiť do 1.ligy výhrou nad Petržalkou.“

Ivan Šimko, člen vedenia MFK Dukla: „Hráči potvrdili skvelú formu, taktickú vyspelosť a spolu dosiahli to, čo si stanovili. Minulý rok to v Ružomberku nevyšlo, keď nás od postupu delil možno kúsok šťastia. Tento rok nám už niektorí ľudia až tak neverili, no tréner Dušan Tóth presne vedel ako má ku komu pristupovať aby z hráčov dostal maximum. V tomto zápase roka ako aj v celej sezóne sa to darilo a každý jeden hráč, či odohral 2000 minút alebo iba pár desiatok je súčasťou tohto úspechu. Nechcem porovnávať minuloročný postup A – tímu do druhej ligy s tým, čo teraz dosiahli naši dorastenci, no ja osobne toto považujem za najväčší úspech klubu od kedy v ňom pôsobím.“

Autor: (cb úprava), Zdroj: MFK Dukla (J. Mazár), Foto: MFK Dukla (S. Telúch)