12 /

V prvom kole nadstavbovej časti o titul vo futbalovej Fortuna lige banskobystrická Dukla prehrala s Dunajskou Stredou 2:3 a klub zo Žitného ostrova tak navýšil náskok na čele tabuľky pred bratislavským Slovanom na štyri body. Hetrikom sa blysol Nikola Krstovič, ktorý sa tak dostal v tabuľke kanonierov na prvé miesto s pätnástimi gólmi práve pred kapitána Banskej Bystrice Róberta Polievku, ktorý sa presadil iba raz a má tak 14 presných zásahov na svojom konte. Vášne na konci stretnutia vyvolal arbiter Dohál.

Bystričania nemohli postaviť Baliča, ktorý je v mužstve na hosťovaní práve z Dunajskej Stredy a tá si dala takúto podmienku. Hostia v prvom polčase dominovali a za 35 minút viedli 3:0 po góloch Nikolu Krstoviča. Prvý dal už v štvrtej minúte, keď mu po centri z ľavej strany loptu sklepol Blackman a kanonier DAC ju po spracovaní prsiami z voleja z asi 15 metrov umiestnil presne k žrdi – 0:1. Nik z domácich futbalistov nevystúpil proti nemu. Vyrovnanie mal v dvanástej minúte na kopačke Polievka po tom, čo Hanes prešiel cez Andzouanu po pravej strane a naservíroval dobrú loptu, lenže z prvej ju spoza šestnástky kapitán Dukly zle trafil. V osemnástej minúte po rýchlom protiútoku DAC-u zakončoval Gavrič z ľavej strany, brankár Hruška loptu vyrazil a následne ju odkopol Willwéber. Potom mal dobrú možnosť na bystrickej strane Slávik, ktorý dostal prihrávku do voľného priestoru na ľavej strane šestnástky, no gólmana Petráša nepokoril. Pred polhodinou museli hostia striedať zraneného Brunettiho po súboji s Rymarenkom a do obrany išiel kapitán Kružliak. V 31. minúte unikol Gavrič po ľavej strane, parádnym centrom našiel v strede pokutového územia hlavu Krstoviča a ten ´koníkom´ prekonal Hrušku – 0:2. Následne videl za pár sekúnd dve žlté karty tréner B. Bystrice Ščasný, takže vylúčený sa porúčal z lavičky. A prišla 35. minúta a bolo 0:3. Blackman prešiel po pravej strane cez Záhumenského , v plnej rýchlosti prihral po zemi do stredu šestnástky, kde pohodlne zakončoval Krstovič a pripísal si hetrik. Do polčasu mohol znížiť najprv Hanes, ktorý prevetral rukavice Petráša a v nadstavenej minúte sa z hranice šestnástky ukvapil Polievka, jeho strelu zblokovali dvaja protihráči.

V druhom polčase boli Bystričania aktívnejší už bez vystriedaného Willwébera, ktorý mal predtým na starosti Krstoviča. Nahradil ho Káčerík. Kanonier Dunajskej Stredy sa v 49. minúte dostal za obranu Dukly, ale Hrušku nepokoril, navyše sa mával ofsajd. Potom po nevydarenom výkope Záhumenského mal Krstovič ďalšiu príležitosť v päťke, no loptu nepretlačil do bránky, dobre zapracoval bystrický stopér Uhrinčať. Z gólu sa futbalisti spod Urpína tešili v šesťdesiatej minúte. Ľupták na hranici šestnástky sklepol a prisunul náročnú loptu Róbertovi Polievkovi a ten ju odskočenú z voleja bez prípravy trafil do vnútornej žrde, odkiaľ putovala do bránky – 1:3. V 65. minúte najprv zakončoval z hranice veľkého vápna Krstovič, no stav nemenil a presnú mušku o pár sekúnd nemal na opačnej strane ani Polievka z podobnej situácie. O tri minúty na to nemala úspech ani rýchla kontra a prečíslenie Dukly, po ktorom Polievka strieľal z pravej strany spoza malého vápna do vzdialenejšej žrde. Kontroverzný moment nastal o ďalšie tri minúty a mal v tom prsty znovu Polievka. Tentoraz zakončoval z ľavej strany šestnástky do ruky Pintoa, ten ju dával k telu, ale lopta zmenila smer a neskončila medzi žrďami. Penalta sa ani po preskúmaní VAR-om nepískala. Následne mal prácu Hruška po strelách Szánthóá a Andzouanu. Hralo sa takpovediac hore – dole a Gavrič mohol meniť skóre, keď sa predral cez bystrických hráčov v pokutovom území, opäť zasiahol Hruška. A tak sa vlnila sieť na opačnej strane v 84. minúte. Na začiatku rýchleho prechodu do útoku bol Polievka, finálnu prihrávku ponúkol Rymarenko na pravú stranu šestnástky Matejovi Frankovi a ten sa aj s pomocou teču Kružliaka presadil – 2:3. V nadstavenej prvej minúte sa futbalisti spod Urpína tešili z vyrovnania na 3:3, keď Káčerík nacentroval do pokutového územia a lopta od ramena Ľuptáka putovala na Franka, ktorý sa presadil medzi dvoma obrancami DAC-u a rozvlnil sieť, lenže rozhodca Dohál pískal ruku Ľuptáka ešte predtým, ako lopta prešla do bránky, takže VAR už situáciu nemohol posúdiť ako dovolenú v rámci pravidiel. Hnev asistenta Rusnáka si vyžiadal ďalšiu žltú kartu a videl ju aj Franko. Po skončení duelu sa strhla fyzická potyčka medzi lavičkami a aktérmi oboch tímov, ktorú upokojil najmä bystrický kapitán Polievka. Ten dostal pred zápasom aj ocenenia za hráča mesiaca február.

MFK Dukla Banská Bystrica – FK DAC 1904 Banská Bystrica 2:3 (0:3)

Góly: 60. Polievka, 84. Franko – 4., 31. a 35. Krstovič. Rozhodcovia: Dohál – Štrbo, Vorel. ŽK: Ľupták, Ščasný (tréner), Franko, Rusnák (asistent trénera) – Andzouana, Risvanis, Pinto, Dimun. ČK: 31. Ščasný (tréner) po 2ŽK. Diváci: 2538.

Zostavy a striedania:

Banská Bystrica: Hruška – Pišoja, Uhrinčať, Willwéber (46. Káčerík), Záhumenský – Richtárech (82. Demian), B. Ľupták – Hanes (82. Franko), Rymarenko, Slávik – Polievka

Dunajská Streda: S. Petráš – Pinto, Risvanis, Brunetti (27. Kružliak), Andzouana – Káčer, Dimun – Blackman (70. Szánthó), Nebyla (89. Ramadan), Gavrić (89. Mendez) – Krstovič (70. Niarchos).

Mário Auxt, asistent trénera Banskej Bystrice: „V prvom rade sme zle vstúpili do zápasu, kedy sme do 35. minúty inkasovali tri góly. Prespali sme prvý polčas. Ťažko sa potom na to reaguje, ale musím povedať, že naši chlapci vstúpili do druhého polčasu veľmi aktívne. Mali sme tam okrem dvoch strelených gólov ešte dostatok sľubných príležitostí, či už žrď Polievku a ďalšie naše strely, ktoré neskončili v bránke. Chlapci sa vzchopili, bojovali do poslednej sekundy. Povedali si, že namjú čo stratiť. Záver bol hektický po tom, čo rozhodca videl ruku. Chlapci však ukázali bojovnosť za stavu 0:3. Ukázali, že aj s takýmto výsledkom sa dá ešte niečo urobiť. Ukázali sme srdce. Dúfam, že si to nechajú do ďalších zápasov a potom verím, že budeme zbierať body.“

Mário Auxt k vylúčeniu trénera Ščasného po druhom inkasovanom góle poznamenal: Nechcel by som sa vyjadrovať z čoho vznikla táto situácia, lebo tieto situácie pri tomto rozhodcovi sú častejšie.“

Bystrický tréner Michal Ščasný sa v mixzóne vyjadril k sporným momentom i k dobre zvládnutému druhému polčasu: „Videli sme popravu v priamom prenose. Lebo to, čo si dovolil rozhodca a či sa mu vôbec dá povedať, že je rozhodca, tak to je neskutočné. Tú ruku a neuznanú penaltu, to ešte beriem, majú svoje pravidlá a môžu si to vysvetliť ako chcú, takže neodpískal, no čistý gól na 3:3 nám neuzná? Všetci videli, že ani ruka nebola, nič, je tu VAR na posúdenie situácií, ktoré vzniknú, tak nechápem tomu. Dobre, beriem, že v prvom polčase sme urobili chyby, ale v druhom polčase musím dať klobúk dole, dostali sa chalani do zápasu, no čo s nami urobil rozhodca, tak to je vrchol, to som ešte v živote nezažil. A myslím si, že na prvoligovej scéne to ani nezažijeme. A čo sa týka môjho vylúčenia, to sa musíte spýtať rozhodcu, že čo sa stalo. Ja neviem. Bol som nahnevaný, lebo pred druhým gólom tam bol čistý faul na Pišoju, kde ho hráč Dunajskej Stredy ťahal za ruky. Bol čistý faul, neodpískal. Povedal som iba jedno vulgárne slovo, nie na rozhodcu, do … (niečoho), bol tam faul! On dobehol, dal mi kartu. Ja som povedal znovu do… do… (niečoho), bol tam faul, a dal mi druhú žltú kartu. Tak neviem, či má komplex, alebo niečo. Je to už druhý zápas s Dunajskou Stredou, čo nám pískal a bol predtým potrestaný za to, že nám neodpískal penaltu. Ja už neviem, normálne sa otvorene vyjadrujem. Zas budem sedieť na tribúne kvôli ničomu a o týždeň bude možno pískať štvrtý rozhodca. Čo sa týka výkonu mužstva v druhom polčase, nemali sme už čo stratiť a ja som veril v kvalitu našich hráčov, lebo v ofenzíve sme silní. Urobili sa v prvom polčase chyby v defenzíve, tam sa to teda zmenilo. V druhom polčase sme začali byť dôrazní v osobných súbojoch, čo mi chýbalo v prvom dejstve. Začali sme viac dostupovať, viac presovať a z toho vznikali nebezpečné situácie od nás. Zlepšená defenzíva a efektivita v zakončení sa prejavila do zníženia na 2:3.“

Róbert Polievka, kapitán Banskej Bystrice, strelec gólu na 1:3: „V prvom polčase ukázala Dunajskí Streda v čom je silná. K sile Krstoviča ani nemám čo dodať. Podľa mňa sa tento hráč stal v našej lige nebrániteľným. Je neuveriteľné, ako tie góly ľahko strieľa. Možno aj preto je DAC tam, kde je. Chcem sa však pozrieť na nás, než hodnotiť súpera. Vedeli sme, že to bude ťažké, keďže nám ešte pred zápasom vypadli niektorí chalani. Willwéber hral s takými chorobami, že to málokto vie. Gorosito sa nám zranil. Výpadok chalanov sme lepili, snažili sme sa nejakým spôsobom zareagovať na to. Prvý polčas bol trpký pre nás, ale v druhom polčase sme ukázali silu nášho mužstva. Kolektív sa zomkol a dali sme tri regulárne góly. Malo sa to skončiť 3:3. Neviem, ani čo mám k tomu povedať. Tie potyčky po zápase nepatria na ihrisko, ale keď dáte do toho všetko, pobijete sa o výsledok a robíte maximum, tak vás to mrzí, keď vám to niekto takto pokazí, pretože my tam jazdíme, dreme, necháme všetko a proste v 21. storočí máme vo futbale VAR a my ho nepoužívame tak, ako máme. Tomu nerozumiem. Pre nás je to trpké, lebo sme mohli dokázať senzáciu, ale nemáme sa za čo hanbiť. Možno po prvom polčase by na nás nevsadil nik ani euro, no v druhom polčase sme boli tak blízko k senzácii, že by to bolo pekné. Verím, že minca a karta sa obráti na našu stranu. Mužstvo ukázalo silu kolektívu a pevne verím, že každé mužstvo to bude mať proti nám ťažké. Nemyslím si ani, že tréner spravil niečo také, že by mal dostať červenú kartu. Rozhodcovia si to však vedia obhájiť, bohužiaľ, je to tak. Všetky zápasy proti mužstvám z prvej šestky sú pre nás motiváciou, lebo nadstavba o titul bola našim malým snom, ktorý sa splnil. Som tu na to, aby som mužstvu pomáhal, dával góly, teším sa tomu, ale dnes to bol pre nás trpký koniec.“

Nikola Krstovič, strelec troch gólov Dunajskej Stredy: „Bol to dobrý zápas z našej strany a aj dobrý zápas pre mňa. Vrátil som sa po zranení, ale všetko bolo o.k, hoci nie som ešte úplne fit, má určité bolesti. Dosiahol som i napriek tomu hetrik a skončilo to dobre pre nás. Banská Bystrica má dobré mužstvo, v druhom polčase hrala otvorený futbal, dala dva góly a mohla pridať aj tretí, ale neukoristila bod. Prvý polčas bol z našej strany skvelý, v druhom sme poľavili, nemali sme hlavne druhé lopty. Ukázala sa však i kvalita súpera. Polievka je dobrý hráč, teší ma, že som ho predbehol v tabuľke kanonierov. Je krajšie byť prví, než druhí. Neviem, či to budú preteky o najlepšieho strelca medzi mnou a ním až do konca súťaže. Ja makám na tom, aby som pomáhal mužstvu, dával góly. Ideme od zápasu k zápasu ako tím, na Slovan sa nepozeráme až tak veľmi, máme pred sebou deväť ťažkých stretnutí, čo je ešte veľa bodov, musíme ísť krok po kroku za našim cieľom.“

Nikola Krstovič

Adrián Guľa, tréner Dunajskej Stredy: „Odohrali sme výborný prvý polčas, hrali sme rýchlo, jednoducho, tímovo a aktívne, aj preto sme viedli o tri góly. Hovoril som hráčom cez polčas, že domáce mužstvo už nemá čo stratiť, že bude ešte nepríjemné, húževnaté, čo sa aj potvrdilo. Pre nás je to veľká škola ako to za takéhoto stavu hrať. Toto je pre nás veľké poučenie. To, že domáci skorigovali na 2:3 a mali tam závary, svedčí aj o kvalite súpera, ktorý má ešte k tomu aj produktívneho Róberta Polievku. Z našej strany tam bola strata takej ostrosti. Nie je jednoduché viesť vonku 3:0 a byť ešte stále ostrí a uhrávať zápas. Domácim sme umožnili znížiť na 2:3 i tým, že sme dali nohu z plynu. Vedel som, že potrebujeme dať ešte minimálne jeden gól, lebo ak súper nemá čo stratiť, tak môže vzniknúť dráma. A čoi sa týka emócií po zápase, je to ako play-off v hokeji, emócie k tomu patria, no treba mať aj nejaký nadhľad. Ja to chápem, že tam bola sporná situácia v nadstavenom čase, no všetci počuli, že sa zapískalo a až potom z toho padol gól. No nie som tu na to, aby som to hodnotil. Sú tu emócie, lebo domáci chceli vyhrať, my sme chceli vyhrať. Išlo o veľa. No po zápase si treba podať so súperom ruky, upokojiť emócie. Pre nás je to cenné víťazstvo. Podstatné je, že sme duel napokon zvládli a berieme tri body. Pred zápasom by sme brali výsledok 2:3 všetkými desiatimi aj s tromi gólmi Krstoviča. Ďakujem fanúšikom, ďakujem hráčom za to, že sme to zvládli, no je to aj poučenie pre nás do ďalších dní.“

Najbližšie odohrá Dukla ligový zápas vonku, a to v piatok 17. marca18.30 hodine na severe Slovenska pod Dubňom, kde si zmeria sily s MŠK Žilina aj pred TV obrazovkami stanice Nova Sport.

Autor: (job), Foto: fb MFK Dukla a DAC 1904