Bystrickí futbalisti chceli bratislavský Slovan, dajú ´dole´ aj majstra?

ŠPORT
2 /

V sídle Slovenského futbalového zväzu vyžrebovali v stredu semifinálové dvojice Slovnaft Cup-u (Slovenského pohára). Osud chcel, že naša banskobystrická Dukla si zmeria sily s najsilnejším mužstvom spomedzi možných súperov – s bratislavským Slovanom.

Nielen osud chcel, ale aj banskobystrickí futbalisti si priali práve majstra z Bratislavy. Potvrdzuje to svojimi slovami stredopoliar Dukly Adam Hanes:

„My sme si nemohli súpera vyberať, teda nemali sme na výber, ale všetci sme spokojní so Slovanom, priali sme si majstra. Predsa len je to najlepší klub na Slovensku. Už sme jeden špičkový klub z pohára vyradili a pokúsime sa i teraz o to. Tešíme sa na pekný bratislavský štadión. Verím, že podáme čo najkvalitnejší výkon a pokúsime sa postúpiť.“

Semifinále národného pohára sa hrá už na dva zápasy. Vo vzájomnom meraní síl Dukly so Slovanom sa hrá prvý duel v Bratislave (28. apríla) a druhý odvetný vo Zvolene (5. mája), kde máme dočasný domovský stánok pre rekonštrukciu štadióna SNP na Štiavničkách.

„Rešpekt zo súpera je normálny, no keď sa začne zápas, mal by z nás opadnúť. Vynasnažíme sa hrať tak, ako v každom inom stretnutí. Ak uhráme dobrý výsledok na Slovane, tak vo Zvolene, kde sme už ako doma, by to mohla byť určitá výhoda pre nás,“

– dodal 18-ročný Hanes, inak rodák zo Zvolena.

V tomto ročníku Slovnaft Cupu sa do semifinále dostali až dvaja zástupcovia z druhej ligy. Okrem nás ešte aj FC Košice, ten si zmeria sily s MŠK Žilina. Finále hral tím z nižšej súťaže naposledy v roku 2017. Skalica vtedy podľahla Slovanu Bratislava rozdielom triedy 0:3. Známy je však aj prípad, kedy druholigista vyhral slovenskú pohárovú súťaž. V sezóne 2001/2002 sa to prekvapivo podarilo tímu VTJ Koba Senec.

Člen predstavenstva klubu MFK Dukla Banská Bystrica Peter Krnáč k aktuálnemu semifinálovému žrebu uviedol:

„V semifinále sme si už nemohli vyberať v zmysle koho by sme si priali či nepriali. Tešíme sa na Slovan, ale prioritou je pre nás liga. Tento dvojzápas s majstrom si chceme predovšetkým užiť po futbalovej stránke. Máme kvalitného súpera, takže to bude dobrá konfrontácia.“

Z tábora našej Dukly prevažujú hlasy, ktoré chceli za súpera práve bratislavský Slovan. Aj vzhľadom k tomu, že hlavný tréner Stanislav Varga i jeho asistent Štefan Rusnák kedysi ako hráči pôsobili v mužstve ´belasých´. V pamäti máme ešte prvú jarnú prehru s béčkom Slovana, keď sme v hlavnom meste SR na umelej tráve prehrali o gól 3:4, no za bratislavský tím nastúpilo viacero futbalistov z A tímu.

Slovan Bratislava a Dukla Banská Bystrica naposledy proti sebe v súťažnom zápase nastúpili v lige v roku 2015, ´belasí´ sa tešili z víťazstva 1:0. Naše mužstvo v danom roku vypadlo z najvyššej súťaže.  „Keď chceme získať pohár, musíme zdolať kohokoľvek,“ povedal po stredajšom postupe cez FC Petržalka (5:1) tréner Slovana Darko Milanič.

A ako vníma žreb kouč Banskobystričanov Stanislav Varga?

„Nedalo sa veľmi vyberať, napokon nastúpime proti najlepšiemu klubu na Slovensku. Pre mňa tam bude niečo špeciálne a aj pre Štefana Rusnáka. Obaja sme hrali za Slovan, ale bolo to už dávno.“

Čo sa týka našej aktuálnej cesty v národnom pohári, Dukla v tejto sezóne 2020/2021 najprv hladko prešla cez Pliešovce po výsledku 11:0, následne vyradila Slovenské Ďarmoty, kde zvíťazila 6:0. V osemfinále zdolala v Senci Komárno 1:0 po penaltách a o najväčšie prekvapenie sa postarala vo štvrťfinále. Vyradila totiž vo Zvolene ambicióznu Dunajskú Stredu po výsledku 3:2.

Náš klub získal Slovenský pohár v rokoch 1981 a 2005, finalistom bol v rokoch 1984 a 1999. Práve Slovan a Dukla sa stretli vo finále edície 1998/1999. Bratislavčania vtedy zvíťazili 3:0.

Autor: (job), Foto: SFZ + MFK Dukla