Bystričania po remíze so Skalicou udržali 7. priečku, Polievka je najlepší strelec ligy + HLASY

2 /

V poslednom 10. kole nadstavby o udržanie sa vo futbalovej Niké ligy Banská Bystrica remizovala so Skalicou 2:2 a udržala si siedmu priečku v tabuľke. Navyše Róbert Polievka strelil 13 gól v sezóne a spolu so Slovanistom Barseghyanom si vybojoval prvú priečku v tabuľke kanonierov. Na druhom mieste skončil ďalší bystrický útočník Rymarenko s dvanástimi gólmi. Tiež sa totiž proti Záhorákom v sobotu presadil.

Zápas sa začal za silnej prietrži mračien, čo futbalistov spod Urpína nevyrušilo a pustili sa do útočenia. Už v 40 sekunde zamestnal Lukscha pohtovou strelou k žrdi Pišoja. Veľkú šancu mal Polievka v boji o kráľa strelcov v 14. minúte, keď zakončoval z ľavej strany šestnástky a iba tesne minul protiľahlý horný roh bránky. Už keď lejak ustal, prišli ďalšie šance Banskej Bystrice. Nepresadili sa najmä Rymarenko polonožničkami, loptu mieril nad brvno, ďalej Polievka, ktorý dostal dlhú loptu od Pišoju, no natiahol sa nohou a len tesne minul žrď. Potom Považanec pekne vystrelil z asi 15 metrov k žrdi a Luksch predviedol famózny zákrok. Hostia nevyužili dva brejky, Hruška zmaril najprv tutovku Morongovi, ktorý ťažil z akcie Smékala, dostal sa do šestnástky a dobre zakončoval. O dve minúty na to Gaži išiel sám na bránku, no vybehnutého Hrušku neprestrelil. Skóre tak otvoril v 38. minúte po prihrávke Považanca nepokrytý Róbert Polievka z ľavej strany šestnástky presnou obaľovačkou do protiľahlej strany Lukschovej svätyne – 1:0.

Po zmene strán opäť za vytrvalého dažďa a vetra to bolo znovu na šmykľavom teréne náročné, ale hráčov to neodrádzalo od útočnej hry. Polievka to dobre skúšal z uhla spoza ľavej strany päťky, Luksch špičkou nohy zasahoval a následne strela Rymarenka spoza šestnástky iba tesne minula žrď. Skaličania tiež pálili. Najprv Krčík z asi 18 metrov, Hruška loptu vyboxoval, ale na parádnu strelu Mášika pred hodinou hry z asi 25 metrov presne k žrdi bol už prikrátky – 1:1. Odpoveď na gól súpera hľadal Martin Rymarenko v 67. minúte, z hranice šestnástky pálil do pravej žrde. O malú chvíľu sa už trafil z podobnej pozície z asi 17 metrov, keď mieril presne k pravej žrdi – 2:1. Následne hostia nepremenili tri vyložené šance striedajúcimi hráčmi Alvesom (pálil tesne nad brvno), Hašom (hlavičkoval po centri v päťke a na čiare zasiahol famózne Hruška_ a Baumgartnerom (ten po brejku z ľavej strany šestnástky poslal loptu tesne vedľa žrde odkrytej svätyne Hrusku), Napokon spomínaný Baumgartner sa presadil v nadstavenom čase po protiútoku z hranice päťky nekompromisnou strelou, keď mu prihral z ľavej strany takisto striedajúci Matejov – 2:2.

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Skalica 2:2 (1:0)

Góly: 38. Polievka, 70. Rymarenko – 59. Mášik, 90+1 Baumgartner. ŽK: Slebodník (B. Bystrica). Rozhodovali: Smolák – Zemko, Halíček. Diváci: 893.

Banská Bystrica: Hruška – Klimpl, Godál (71. Mensah), Willwéber – Richrárech, Hlinka – Pišoja (71. Hanes), Považanec (60. Veselovský, 87. Slebodník), Migaľa – Rymarenko (87. B. Ľupták), Polievka

Skalica: Luksch – Krčík, Nagy, Ranko, Podhorin, Černek – Mášik – Morong (65. Baumgartner), Vlasko (65. Alves), Gaži (72. Matejov) – Smékal (72. Haša)

Mário Auxt, tréner B. Bystrice: „Zápas mal nasadenie, bolo v ňom veľa šancí. My sme chceli do stretnutia vstúpiť aktívne, čo sa nám aj podarilo. Vytvorili sme si šance, išli sme do vedenia, škoda len, že sme nepremenili aj ďalšiu z našich šancí, že by sme boli v dvojgólovom vedení. Tým pádom by bol zápas z našej strany pokojnejší. V druhom polčase sa na naše kopačky vkradla akási nervozita. Hostia si z rýchlych brejkov vytvárali šance. Trošku ma mrzí, že vyrovnávajúci gól na 2:2 sme dostali až v nadstavenej prvej záverečnej minúte, že sme duel nedotiahli do víťazného konca. Chceli sme sa rozlúčiť so sezónou i s domácimi priaznivcami víťazstvom. Na druhej strane si myslím, že remíza je spravodlivá. Čo sa týka tabuľky kanonierov, že tam máme dvoch hráčov, je to vizitka celej kabíny. Všetci tímovo pracovali, snažili sa Robovi Polievkovi pomôcť na tom ihrisku. Robo ukázal aj dnes kvalitu, že si vytvoril šance, dostával sa do streleckých pokusov. Takisto aj ´Rymovi´ sa dnes podarilo streliť gól. Obaja fungovali v ofenzíve naozaj dobre a to bola aj vizitka, že toľko gólov sme dávali ako tím.“

Róbert Polievka, kapitán B. Bystrice, najlepší strelec Niké ligy (13 gólov) spolu so Slovanistom Barseghyanom:Je to veľká česť, že som skončil na prvom mieste v tabuľke strelcov s najlepším hráčom ligy, lebo Tigran Barseghyan je ním podľa mňa momentálne. Súperiť sa s hráčom zo Slovana je pre mňa tiež veľká pocta, takže teším sa z toho, lebo ešte sa mi to nikdy nepodarilo, je to pre mňa životný úspech. Ak by sa spriemerovali zápasy, tak by mi to vyšlo na prvé miesto, vraveli mi tak chalani, keďže som bol dlho zranený. Na keby sa však nehrá, som rád, že som sa hlavne uzdravil a vrátil sa na ihrisko a pridal ešte nejaké góly. Teší ma, že som druhú sezónu po sebe bol medzi prvými strelcami v lige, z toho mám radosť a uvidíme, čo bude ďalej. Dal som pekný gól proti Skalici, mal som vysnívané, že chcem dať dnes gól, na ktorý budem dlho pamätať a to sa aj podarilo. Čo sa týka zápasu, mali sme výborný prvý polčas, respektíve úvod. Boli sme aktívni, tlačili sme sa do šestnástky. Súper tam mal dva brejky, išli sami na brankára, niekedy sa to stáva ak hráte na riziko. My sme sa snažili riskovať, napádať ich, byť aktívni a to sa nám prvý polčas darilo, zaslúžene sme viedli. V druhom polčase prišiel trošku útlm na nás. Skalica išla do toho polčasu, že nemá čo stratiť, nehrali o nič. Chceli si to hostia rozdať s nami, pre oko diváka to bol dobrý futbal, hore – dole, nebol zviazaný nejakými taktickými pokynmi. Výsledok 2:2 je spravodlivý pre obe strany.  Ja som cítil ešte po zranení, že nemám toľko síl v závere, najmä posledných pätnásť minút nebolo ideálnych. Už som sa len ťapkal, snažil som sa nazbierať síl na nejakú akciu, ale neprišla situácia, že by sa ku mne aspoň niečo odrazilo. Trápil som sa trošku, no musím sa dať dokopy, keďže idem na reprezentačný kemp.  Budem bojovať o pozvánku na EURO 2024 a potom sa uvidí. Stále mám platnú zmluvu s Duklou, takže veľkohubé vyjadrenia nebudem dávať. Ak sa šťastena ku mne obráti a pôjdem na EURO, tak po európskom šampionáte sa vrátim sem a uvidíme čo bude ďalej.“

Martin Rymarenko, druhý najlepší strelec z B. Bystrice s 12 gólmi: „Máme najlepšieho strelca ligy v mužstve, takže sme šťastní. Tešíme sa z toho. Škoda, že sa Robovi nepodarilo dať ešte jeden gól navyše, aby sa v tabuľke kanonierov osamostatnil, ale je prvý, z toho sa tešíme a sme radi aj za neho. Ja som tiež dal gól, chcel som hrať až do konca zápasu, no tréner ma stiahol, takže to akceptujem a nemám k tomu čo ďalej povedať. Ja som so sezónou spokojný, ale nemôžem byť úplne vždycky na sto percent, lebo šancí som mal oveľa viac ako som dal gólov. Takže ešte treba na tom popracovať . Dúfam, že sa od tejto sezóny odrazím a nadviažem na ňu aj v budúcej. Neviem ešte či v Dukle, ale pravdepodobne áno. Čo sa týka zápasu, bol posledný v sezóne, v ktorom podstate o nič nešlo, ale to nechcem ani takto povedať, lebo nám išlo o siedmu priečku. Bolo vidno, že to bolo také uvoľnené z oboch strán. Myslím si, že sa hral útočný futbal. Prvý polčas sme boli lepší, v druhom sme sa zbrzdili, no remíza tomuto duelu svedčí.“

Pavol Majerník, tréner Skalice: „Bol to typický zápas, v ktorom o nič nešlo s množstvom šancí na oboch stranách.  My sme v prvom polčase pôsobili dosť nervózne, mali sme zlý vstup do zápasu, neviem si vysvetliť dôvod. Prehrávali sme veľa osobných súbojov, takže sme sa v útočnej ani v obrannej fáze nedostávali do hry. Druhý polčas bol z našej strany oveľa lepší. Zlepšili sme pohyb, dali sme vyrovnávajúci gól a v konečnej fáze nám pomohli aj striedania. Mali sme dostatok šancí už i pred druhým gólom Bystrice, aby sme my dali ten druhý gól. Myslím si, že chalani si za ten záver zápasu druhý gól napokon zaslúžili a remíza je podľa mňa spravodlivá.“