Veľký fotonávrat k druhej Folklórnej Bystrici

KULTÚRA
2 /

V dňoch 7. a 8. augusta sa na banskobystrickom Amfiteátri Paľa Bielika uskutočnil 2. ročník festivalu ľudovej hudby a tanca Folklórna Bystrica. A veru bolo sa na čo pozerať i čo počúvať.

Napriek úmornej horúčave si zaujímavý umelecký program prišlo pozrieť množstvo milovníkov tradičného folklóru, ktorý potešil všetkých. Bola to jedna z mála veľkých kultúrnych akcií  tohto leta, ktoré sa podarilo usporiadať počas koronakrízy.

Piatok večer patril umeleckému filmovému dokumentu. Na plátne bystrického amfíka sa prvýkrát  legendárny československý dokumentárny film „Zem spieva“, ktorý v roku 1933 nakrútil režisér, folklorista a fotograf Karel Plicka.

Návštevníci mohli vidieť aj krátky dokumentárny film režiséra a scenáristu Ladislava KudelkuMyjavský muzikant“ z roku 1956, ktorý predstavil ľudového umelca, primáša, speváka, tanečníka a zberateľa ľudových piesní Samka Dudíka z Myjavy (1880 – 1967).

Druhý festivalový deň patril ľudovej fujare, tancom, muzike a spevu. Otvorili ho muzikanti, folkloristi, fujaristi – otec Michal a syn Matúš Fiľovci z Banskej Bystrice s hosťami fujarášmi, trombitášmi i spevákmi z Heľpy.

Potom už patrilo pódium vynikajúcim folklórnym súborom z nášho regiónu, ktoré potešili srdcia prítomných divákov. Vystúpili súbory Urpín a Partizán z Banskej  Bystrice, Podpoľanec z Detvy, Mostár z Brezna a Ľudová hudba Pokošovci zo Šumiaca. Plejádu účinkujúcich obohatila aj gajdošská a fujarová legenda Ľubomír Čalamacha Tatarka zo Slovenskej Ľupče so svojimi žiakmi.

Spokojný s návštevnosťou aj s perfektnými výkonmi folkloristov bol hlaný organizátor festivalu Aty Béreš:

„ Vzhľadom na neistú situáciu s Covidom-19 sme išli do veľkého rizika, či sa nám tento jediný väčší festival na široko ďaleko podarí zorganizovať. Som nesmierne šťastný, že to vyšlo a spokojní boli nielen návštevníci, ale aj účinkujúci. Všetkým patrí naša vďaka. Osobitne zdravotníkom z Rooseveltky, ktorým sme za ich nasadenie počas koronakrízy poskytli bezplatne vstupenky. Tešíme sa už na budúcoročný tretí ročník.“

My sa vraciame k atmosfére druhej úspešnej Folklórnej Bystrici v bohatej fotogalérii z dielne fotografa – osvetára Milana Albertiho. Príjemné pozeranie, priatelia slovenského folklóru!

Autor: (tom) , Foto: Milan Alberti