FOTO: Na banskobystrickom amfiteátri sa uskutočnil 2. ročník benefičného Angelus festu

FESTIVAL
0 /

Na úvod to najdôležitejšie  – na Angelus Feste 2022 sa fanúšikom podarilo vyzbierať pre Svetielko nádeje celkovo 4 481 € (to je o 383 € viac ako vlani), pričom v tejto sume je zahrnuté vstupné na fest, výťažok z predaja vratných pohárov (každý, kto si pohár nechal ako suvenír, prispel do zbierky sumou 1,75 €) a festivalových tričiek či šiltoviek, ako aj suma, ktorú poslali fanúšikovia priamo na účet Svetielka nádeje.

Pripomíname, že Angelus Fest sa uskutočnil za finančnej podpory Mesta Banská Bystrica, 365.nadácie, Nadácie Tatrabanky a Nadácie SPP, sponzorsky prispeli Pivovar Urpiner  a spoločnosť GALVEX, spol. s r.o. Bez ich podpory by organizátori nemohli venovať 100 % vyzbieraného vstupného na dobročinné účely.

Na podujatí vystúpilo 10 výborných slovenských metalových kapiel, ktoré prišli podporiť myšlienku Angelus Festu (a zahrali bez nároku na honorár, len za úhradu cestovných nákladov).

Pár minút po dvanástej hodine otvorilo Angelus Fest vystúpenie trnavskej kapely OHEN, hrajúcej black metal so silnými symfonickými vplyvmi. Štafetu následne prebrali skúsení harcovníci ANTARES z Martina, holdujúci (melodickému) death metalu a predviedli suverénny výkon pri starších skladbách aj nových songoch z posledného albumu „V“.

V poradí treťom sete Angelus Festu sme sa presunuli do vôd metalcoreu/djentu – mladá nitrianska kapela AS THEY RISE z Nitry priniesla patričnú energiu a jej muzika priam vyzývala k skákaniu. Po mladej nádeji prišli na pódium ostrieľaní muzikanti, zoskupení okolo Luboshia (ex-MÄSO), Zvolenčania DEMONIC – EYED. Expresne rýchlo nazvučili a zahrali parádny set!

Piatou kapelou v poradí, ktorá vystúpila na Angelus Feste, boli legendárni ORKRIST z Bratislavy, ktorí potvrdili dobrú formu z posledných koncertov potvrdili aj na amfíku. Dlho očakávaným bolo vystúpenie dunajskostredských APRIL WEEPS, ktorí pred pár dňami vydali novinku s neobvyklým názvom „Cataclastic“. Pre viacerých fanúšikov sa jednalo o (predčasný) vrchol festivalu. Ich výkon bol skvelý, dokázali do hudby vniesť patričný náboj a emócie.

Nasledovalo špeciálne vystúpenie bansko-bystrickej death metalovej legendy PYOPOESY. Skúsení muzikanti na čele s Miríkom Luptákom zahrali výborne, na pódiu sa vystriedali viacerí hostia – bývalí členovia kapely a na záver sa fanúšikovia dočkali milého a nečakaného prekvapenia: počas cover verzie známej skladby „The phantom of the opera“ sa objavila na pódiu a zahrala na klávesoch Miríkova dcérka Lili.

Mnohí z 250 platiacich fanúšikov prišli (aj) kvôli kapele ČAD, ktorá bez zaváhania zvládla úlohu headlinera Angelus Festu 2022, zahrala všetky osvedčené hity a svoj sympatický výkon ešte podporila aj príjemným a bezprostredným vystupovaním v backstagei, kde sa muzikanti nezdráhali odfotiť sa s každým, kto o to prejavil záujem.

Veľmi príjemným spestrením bolo vystúpenie prog rock/metalovej kapely CASTAWAY z nášho hlavného mesta. Zazneli skladby zo všetkých 3 štúdiových albumov aj jediná nová skladba „U.N.I.“ zo zatiaľ posledného EP „Everflowing past“ a fanúšikovia, ktorí odišli po vystúpení ČADu, môžu určite ľutovať – navyše prišli aj o zaujímavú ohňovú show v podaní Black Evils-Show Reel.

Záver festivalu patril domácim SOLIPSISM, hrajúcim melancholický (post) black metal, ktorý sa k nočnej atmosfére výborne hodí, zahrali najmä z novinky „Our Night Never Ends“, najväčší ohlas mala vydarená cover-verzia známej skladby „Mikymauz“ od J. Nohavicu.

Tesne po polnoci odchádzali fanúšikovia z amfiteátra s dobrým pocitom – spojili príjemné s užitočným: zabavili sa na výborných vystúpeniach slovenských metalových kapiel a súčasne prispeli do zbierky pre deti s onkologickými ochoreniami.

Zdroj: Vlado Lauko  a Peťo Javorský  , Foto: Peter „Monty“ Šiandor