Folklórna Bystrica 2020 sa rozozvučí v piatok a sobotu na amfíku

KULTÚRA
0 /

Festival sa uskutoční v dňoch7. a 8. augusta na banskobystrickom Amfiteátri Paľa Bielika. Pre milovníkov tradičného folklóru to bude opäť skvelá príležitosť potešiť sa kvalitným umeleckým programom a dobrou zábavou.

Festival ľudovej hudby a tanca Folklórna Bystrica  si vlani pri svojej bystrickej premiére získal množstvo priaznivcov. Ako jedna z mála veľkých kultúrnych akcií  tohto leta, ktoré „prežili“ koronu, sa  predsa len dožije svojho ďalšieho uvedenia na doskách bystrického amfíka.

Úvodný festivalový deň bude filmový – Zem spieva

Prvý deň festivalu v piatok 7. augusta bude patriť umeleckému filmovému dokumentu. Návštevníci od 21:00 hod. uvidia na amfíku legendárny československý dokumentárny film Zem spieva, ktorý v roku 1933 nakrútil režisér, folklorista a fotograf Karel Plicka.

Tento unikátny dokument je prvým slovenským celovečerným zvukovým filmom. Autorom poetických medzititulkov je básnik Ján Smrek. Na Filmovom festivale v Benátkach získal tento československý film Pohár mesta Benátky za réžiu (1934).

Film Myjavský muzikant

Úvodný filmový večer obohatí aj krátky dokumentárny film režiséra a scenáristu Ladislava Kudelku Myjavský muzikant z roku 1956. Dokument predstavuje ľudového umelca, primáša, speváka, tanečníka a zberateľa ľudových piesní Samka Dudíka z Myjavy (1880 – 1967).

Samko Dudík So svojimi bratmi a ďalšími hudobníkmi založil známu kapelu Dudíkovcov a spoločne s nimi vytvoril vlastný, originálny hudobný štýl, ktorý označujeme za typicky myjavský.

Uvedené dva filmové  klenoty našej kinematografie sa premietnu prvýkrát na veľkom plátne bystrického amfíka. Historické premietanie začína o 21:00 hod., ale brány  amfiteátra sa otvárajú už o 19:00 hod. Návštevníkov festivalu za nimi čakajú rôzne dobroty, maškrty i trúnok, muzika a samozrejme nezabudnuteľné filmové zážitkyVstupenky v cene 4 € sa budú predávať na mieste samotnej produkcie v deň premietania.

Druhý festivalový deň s poctou fujare, tancom, muzikou a spevom

V sobotu 8. augusta začína program druhého festivalového dňa o 17:00 hod. Otvoria ho muzikanti, folkloristi, fujaristi – otec a syn Michal a Matúš Fiľovci z Banskej Bystrice s ich hosťami.

Program Hej, išli chlapci išli je venovaný 15. výročiu zápisu fujary do Zoznamu svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Vystúpia v ňom fujaráši, trombitáši i speváci z Heľpy. Na pódiu sa stretne až 25 účinkujúcich.

V ďalšom festivalovom programe vystúpia folklórne súbory Urpín a Partizán z Banskej  Bystrice, Podpoľanec z Detvy, Mostár z Brezna a Ľudová hudba Pokošovci zo Šumiaca.

Hlavný organizátor festivalu Aty Béreš k tomu dodal:

„Plejádu účinkujúcich na druhom ročníku Folklórnej Bystrice obohatí aj gajdošská a fujarová legenda Ľubomír Čalamacha Tatarka zo Slovenskej Ľupče so svojimi žiakmi. Ľubomír Tatarka hrá na gajdách už od svojich štrnástich rokov a píšťalky strúhal už v dvanástich. Potom prišli črpáky, fujarky a neskôr aj gajdy.“

Areál bystrického amfiteátra sa v sobotu otvára  o 15:00 hod.  Vstupenky na sobotňajší program sú v predpredaji za 10 €, v deň podujatia budú stáť 15 €. Môžete si ich zakúpiť výhradne v sieti  https://www.ticketportal.sk/event/Folklorna-Bystrica.

Keďže kapacita festivalu je na základe rozhodnutia Hlavného hygienika SR a Vlády SR obmedzená, neváhajte a obstarajte si vstupenky čím skôr.

Autor: (dem) , Foto: ilustračné