Filmový festival Ekotopfilm SK v Banskej Bystrici môžete navštíviť do 30. septembra

FESTIVAL
0 /

Banská Bystrica sa intenzívne zaoberá environmentálnymi témami a citlivo vníma dopady klimatickej krízy. Ak hovoríme o otázkach udržateľného rozvoja a zelených prvkoch, banskobystrická samospráva ich zohľadňovala napríklad aj pri nedávnom EYOF 2022.

Banská Bystrica podporuje udržateľný rozvoj

V našom meste a okolí bolo vysadených 600 stromov, kvetinové záhony v tvare EYOF, a taktiež sa osadilo 200 vtáčích búdok.  Zároveň bolo na všetkých športoviskách a v objektoch osadených 1 000 zberných nádob na separovaný odpad, 50 nádob na zálohované obaly a použilo sa 25 tisíc kusov vriec na odpad.

Počas trvania mládežníckeho festivalu bolo vytriedených bezmála 1,8 ton papiera, 0,35 ton plastov, okolo deväť ton komunálneho odpadu a rovnaký objem bioodpadu.

Ekotopfilm SK je najväčší filmový festival, ktorý každoročne predstavuje 100 filmov s environmentálnou tematikou z celého sveta. Súčasťou sú aj tematické prezentácie, sprievodný program, workshopy a diskusie. Tento rok sa koná od 26. do 30. septembra 2022 v Robotníckom dome. Vstup je voľný.

„Nároky na zvládnutie klimatickej krízy neustále narastajú, a preto je viac než potrebné, aby sme sa čoraz viac o nich rozprávali. Som preto rád, že v Banskej Bystrici sa počas tohto týždňa opäť po roku uskutoční medzinárodný filmový festival EKOTOPFILM -ENVIROFILM. Všetkých vás srdečne pozývam do Robotníckeho domu, kde uvidíte to najlepšie zo svetovej dokumentárnej tvorby,“

hovorí banskobystrický primátor Ján Nosko.

49. ročník Ekotopfilm – Envirofilm 2022 v Bratislave a Banskej Bystrici

Aktuálny ročník festivalu o trvalo udržateľnom rozvoji sa uskutoční v Bratislave v Pistoriho paláci a v Robotníckom dome v Banskej Bystrici. Organizátori za celý týždeň predstavia tie najlepšie dokumentárne filmy z celého sveta.

Na festival Ekotopfilm – Envirofilm sa prihlásilo viac ako 1 700 filmov z celého sveta.

Do oficiálneho výberu sa dostalo 66 filmov, ktoré súťažia v šiestich kategóriách. Slovenskú premiéru na festivale bude mať aj dokumentárny film Expedícia Tribugá.

V zálive Tribugá, ktorý je v súčasnosti ohrozený výstavbou plánovaného druhého námorného prístavu v krajine, sa nachádzajú neprebádané ekosystémy a interakcie, ako aj  komunity, ktoré žijú v rovnováhe so svojím prostredím. Režisér Luis Villegas príde na festival osobne.

Medzi zahraničnými snímkami sa predstavia aj slovenskí filmári. Témy prednášok, workshopov, diskusií a sprievodného programu budú nadväzovať na súčasné problémy a výzvy s ohľadom na životné prostredie. Kompletný program nájdete na stránke www.ekotopfilm.sk/ekotopfilm-envirofilm-2022/.

Počas Junior festivalu plánujú organizátori vzdelávať viac ako 10 000 detí. Filmový program je pripravený aj pre najmladšiu generáciu nielen v rámci dopoludňajšej envirovýchovy, ale každý deň v rámci festivalovej prehliadky.  Program venovaný školákom je každý deň od 16:00 hod.

Sorry Mr. Wyeth

Vy ste vymysleli vodu vo fľaši, my fľašu vo vode. Takto znie odkaz kľúčového vizuálu kampane tohtoročného festivalu z dielne reklamnej agentúry EFFE. Okrem pána Wyetha, autora praktickej plastovej fľaše, ktorú my konzumenti nezodpovedne odhadzujeme do prírody, sa v kampani SORRY ospravedlňujeme aj mnohým ďalším velikánom doby.

Za to, že ich dômyselné vynálezy, čo nám mali uľahčiť život, my hádžeme do oceánov a na nelegálne skládky a zaťažujeme nimi planétu. Viac informácií o festivale vrátane programu nájdete na tejto stránke https://www.ekotopfilm.sk/.

Zdroj: Ekotopfilm a mesto BB, Foto: ilustračné