Prvé tohtoročné body UCI získali cyklisti Dukly v Turecku

ŠPORT
0 /

Kým mladí dvadsaťtrojkári plnili reprezentačné povinnosti na Istrii, eliťáci nášho kontinentálneho cyklistického tímu Dukla Banská Bystrica odleteli na úvodné preteky v sezóne do tureckej Alanyie. Tam absolvovali dve jednorazovky kategórie UCI 1.2.

Partia v zložení Patrik Tybor, Marek Čanecký, Martin Haring, Martin Mahďar, Andrej Cully a Juraj Bellan nastúpila do prvých podujatí v tomto roku veľmi aktívne. Skúšali to v každom úniku, v mnohých chvíľach tvorili priebeh pretekov.

v sobotu 9. marca prešiel časť Grand Prix Velo Alanya v trojčlennom úniku dňa Andrej Cully. V záverečných kilometroch však pelotón zmaril ich ambície na lepší výsledok. Zvíťazil Bielorus Nikolai Shumov, v balíku mal najlepšiu východiskovú pozíciu z našich Patrik Tybor, ktorý preťal cieľovú pásku na 26. mieste.

Tento fakt však Tybora naštartoval do ďalšieho nedeľného dňa, s programom oveľa náročnejším. V kopcovitej trati Grand Prix Justiniano Hotels so štvornásobným 13 % stúpaním sa bojovalo o každý milimeter. V každom kole sa atakovalo a napriek množstvu nastúpaných metrov, priemerná rýchlosť etapy prekračovala 42 km/ hodinu. Priebeh pretekov aktívne tvorili i naši jazdci, v únikoch sme mohli vidieť Tybora, MahďaraHaringa. Špurtérske vláčiky 2 km pred cieľom prekvapil útokom Patrik Tybor, na 500-ke pred cieľom však jeho snahu zmaril na rýchlosti pridávajúci balík. O víťazovi nakoniec aj druhý deň rozhodol hromadný špurt, v ktorom mal najlepšiu východiskovú pozíciu z našich Juraj Bellan. Cieľovú pásku preťal na 7. mieste, za ktoré si pripisuje prvých 5 bodov UCI v tomto roku. V špurtujúcom balíku finišoval i Marek Čanecký na 22. mieste a Andrej Cully na 30. Ostatní naši jazdci skončili s malou stratou.

Priebeh týchto pretekov priblížil športový riaditeľ kontinentálneho cyklistického tímu Dukly Banská Bystrica Martin Fraňo:

„Tým, že organizátor Kemal urobil tentokrát namiesto etapových pretekov dve jednorazovky, bojovalo sa oveľa srdnatejšie. Najmä v nedeľu boli preteky od začiatku do konca veľmi bojovné. Bolo vidno, že súperi už majú nejaké štarty v sezóne za sebou a pre nás bol tento víkend prvý pretekový, ale všetci chalani bojovali a skúšali. Splnili to, čo sa od nich čakalo, pretekať aktívne, tvoriť priebeh pretekov. Zostávame tu aj v pondelok a utorok na vytrvalostných tréningoch. Využijeme pekné, teplé a slnečné počasie, ktoré v súčasnosti doma nepanuje. Po prvých kilometroch v teple v Španielsku som rád, že mohli takmer všetci tento víkend odpretekať, či už eliťáci v Turecku alebo dvadsaťtrojkári na reprezentačnom výjazde v Chorvátsku.“

Svoje dojmy z nedele priblížil aj Juraj Bellan, ktorý získal prvé UCI body v tomto roku pre našu Duklu:

„Od začiatku to bolo veľmi podobné včerajšku, nástup striedal nástup. V každom sme však mali svoje zastúpenie, aby to neodišlo bez nás. Najmä druhý únik s Tyborom a Haringom si vytvoril slušný náskok, v poslednej hodine však začalo tempo rásť a dostihli sme ich. Sajfa super nastúpil chvíľu pred cieľom, celkom prekvapil, no balík bol rýchlejší. Snažil som sa dostať čo najviac dopredu a vyšlo to na 7. miesto. Záver bol hrozne hektický, no som veľmi rád, že to takto vyšlo.“

Výsledky:

Grand Prix Justiniano Hotels (kat. UCI 1.2):

Alanya – Alanya (153,4 km): 1. Onur Balkan (Tur.) Salcano Sacarya BB Team 3:37:21 h,…7. Juraj Bellan,… 22. Marek Čanecký,… 30. Ján Andrej Cully (všetci SR.) všetci Dukla Banská Bystrica – rovnaký čas ako víťaz

Grand Prix Velo Alanya (kat. UCI 1.2):

Alanya – Alanya (135 km): 1. Nikolaj Šumov (Biel.) 2:55:12 h,… 26. Patrik Tybor,… 34. Juraj Bellan,… 42. Marek Čanecký (všetci SR) všetci Dukla Banská Bystrica – rovnaký čas ako víťaz.

Autor: (cb - úprava), Zdroj: SZC