Na Zelenej Stope v Selciach sa z víťazstva tešil Bystričan Martin Haring

0 /

Neďaleko Banskej Bystrice v obci Selce od štvrtka 8. augusta do nedele 11. augusta prebehlo ďalšie kolo Slovenského pohára v horskej cyklistike. Vidina zisku bodov UCI pritiahla konkurenciu z Ukrajiny, Českej republiky, Francúzska i Nemecka, keďže preteky sa usadili aj v kalendári svetovej cyklistickej únie.

Išlo o historicky prvé etapové podujatie v horskej cyklistike na Slovensku zaradené aj v kalendári UCI ako S2 podujatie. Zelená Stopa sa medzi mužmi stala korisťou Martina Haringa (Dukla Banská Bystrica) a u žien triumfovala Jana Czeczinkarová (Česko).

Preteky Zelená stopa nie sú medzi bajkermi novinkou, teraz však písali dve prvenstvá. Jedným bolo rozšírenie pretekov v elitných kategóriách na viaceré etapy, druhou zápis etapových pretekov do kalendára UCI ako podujatie kategórie S2.  Ich víťazi si pripísali až 80 bodov UCI. Program podujatia pozostával z časovky jednotlivcov na šesť kilometrov, nasledovali klasické preteky XCO, nasledované „shorttrackom“. Na záver čakal všetkých zúčastnených maratón, ktorý bol vypísaný na 60 kilometrov.

Najlepší súčet časov zo všetkých štyroch etáp mal na mužskej strane Martin Haring (Dukla Banská Bystrica), ktorý tak potvrdil pozíciu slovenskej jednotky v horskej cyklistike. Haring okrem celkového víťazstva dosiahol aj dva čiastkové úspechy, a to už hneď v súboji s chronometrom, ktorý vyhral o šesť sekúnd a potom v sobotu v XCC, kde zvíťazil o päť sekúnd. Darilo sa mu tiež v ostatných dvoch etapách, keďže v XCO finišoval druhý a rovnakú pozíciu obsadil aj v záverečnom maratóne.

„Som rád, že sa nám spolu s Matejom Ulíkom podarilo doma obsadiť 1. a 3. miesto. Pretekali sme rovno po návrate z vysokohorského sústredenia a nešlo sa mi ideálne. Ale treba vedieť vyhrávať aj keď sa človeku ide zle. Vďaka patrí organizátorom, že sa podujali prvýkrát v histórii zorganizovať takého podujatie, kolegom z reprezentácie za pomoc v pretekoch a tímovému zabezpečeniu,“

– priblížil Martin Haring.

„Ťažké štyri pretekové dni spojené s tréningom mi dali poriadne zabrať. Moje výsledky v jednotlivých etapách nie sú až také najlepšie, ale v momentálnej časti sezóny som asi na viac nemal. Víťazstvo v poslednej etape beriem ako odmenu za výkon, ktorý som podal v poslednej etape. Aj keď, neviem či by sa mi to podarilo, keby ukrajinský pretekár nemal technické problémy v závere. Som veľmi rád že sa podarilo zorganizovať preteky takého typu na Slovensku, a nemuseli sme cestovať 1000km niekam do zahraničia,“

– povedal po pretekoch Matej Ulík.

Najväčším súperom Haringa bol ukrajinský pretekár Volodymyr Kozlovskyy (Ukrajinská reprezentácia) na podujatí obsadil druhú priečku v celkovej klasifikácii, pričom na víťaza stratil 41 sekúnd. Kozlovskyy sa mohol potešiť z víťazstva v druhej etape, v tej záverečnej sa blysol ďalší Slovák Matej Ulík (EXPRES CZ – TUFO TEAM KOLÍN), ktorý svojho reprezentačného kolegu porazil o tri sekundy. Ulík si vďaka výbornému výkonu v maratóne vyjazdil konečné tretie miesto a 60 UCI bodov. Celkovo bodovalo ďalších osem Slovákov.

Medzi ženami sa predviedli hlavne české pretekárky. Celkovou víťazkou sa stala Jana Czeczinkarová (Mitas Mercedes – Benz Praha Trek), ktorá si počas štyroch etáp pripísala na konto až tri etapové prvenstvá. Najlepšou slovenskou zástupkyňou bola Martina Šichtová (KPHC Turčianske Teplice), štvrté miesto v celkovej klasifikácii jej vynieslo 55 UCI bodov. Šichtová vo všetkých etapách obsadila rovnakú pozíciu, teda bola štvrtá. Body UCI si pripísali aj ďalšie slovenské ženy.

Autor: (cb úprava), Zdroj: SZC