Duklista Martin Haring sa stal majstrom Slovenska v cross country i v shorttracku

ŠPORT
0 /

Cyklista Dukly Banská Bystrica Martin Haring zvíťazil v sobotných pretekoch na majstrovstvách Slovenska v cross country v Selciach. Pred českým pretekárom Matejom Ulíkom triumfoval o 7:35 minúty.

Martin Haring potvrdil, že medzi horskými cyklistami nemá na Slovensku konkurenciu. Takmer v domácich podmienkach jasne triumfoval pred dvojicou českých pretekárov Ulíkom a Jenčušom. Zaslúžene tak získal zlatú medailu a titul majstra SR v tejto disciplíne. Medzi ženami uspela Janka Keseg Števková pred Erikou Glajzovou z CL CYKLOGLAJZA Banská Bystrica. Naša pretekárka z klubu spod Urpína si tak vybojovala striebornú medailu.

Na víťazstvo Haringa reagoval cyklistický tím Dukla Banská Bystrica na svojom facebooku:

„Aj v ďalšej sezóne budeme Martina Haringa vídať na trati v majstrovskej kombinéze. V ťažkých podmienkach potvrdil jednotku na drese a opäť obhájil s obrovským náskokom titul majstra SR v olympijskej disciplíne XCO. Fantastická práca Harri!“

V nedeľu bola v Selciach na programe nová disciplína shorttrack. Oba víkendové dni preukázal najväčšiu výkonnosť i psychickú silu práve náš Martin Haring. V nedeľu svoj náskok pred ostatnými potvrdil historicky prvým slovenským titulom v spomínanom shorttracku. ďalší Duklista Juraj Bella obsadil v sobotu 15.miesto, v nedeľu poskočil na 6. miesto.

Organizáciu domáceho šampionátu si zobral pod patronát reprezentačný tréner Róbert Glajza so svojou partiou „Cykloglajza.“ Dlhoročné skúsenosti pretavil do úspešného majstrovského víkendu.  Dlho sa babrali s traťou a nakoniec z nej celonočný a celodenný sobotný dážď spravil doslova bahenný kúpeľ. Napriek tomu celému organizačnému tímu patrí veľká pochvala.

„Nám blatisté podmienky vyhovovali. Martin má veľa skúseností z cyklokrosu, husté blato navyše znásobuje výkonnostné rozdiely. Boli sme si istí, že je najlepší. Prakticky od štartu si jazdil svoje preteky a viac ako sedem minútový náskok zo soboty hovorí za všetko. Bellan si prešiel krstom v tomto počasí, nevie čo robiť a aj to tak vyzeralo. V nedeľňajších pretekoch, prvých MSR v shorttracku, novej kratučkej disciplíne, ktorá sa jazdí aj na úrovni Svetových pohárov CDM, už trať obsychala. Polhodinové preteky vyhovujú viac dynamickejším typom ako je Haring, no tu sa ukázal opäť len veľký rozdiel vo výkonnosti. V menšom blate som viac očakával v nedeľu od Bellana. Haring prevalcoval za víkend všetko tvrdým výkonom. Dva štarty, dva tituly, právo nosiť majstrovský dres, takže sme spokojní. Samozrejme sa netajíme, že to bolo našim jasným cieľom, no šlo to prekvapivo ľahko a jednoznačne,“

– hodnotil výkon svojich zverencov športový riaditeľ cyklistického tímu Dukla Banská Bystrica Martin Fraňo.

Cestu za majstrovskými titulmi zhodnotil v tlačovej správe CK Dukla B. Bystrica aj samotný majster Slovenska v oboch disciplínach Martin Haring:

„Celú noc z piatka na sobotu a celý deň pršalo, čiže trať rozblatená, dosť sa behalo, ale to mi celkom sedí. Od prvého kola som postupne zväčšoval náskok, a od druhého kola sa snažil šetriť bicykel, lebo to bola dosť lotéria aj o materiál. Z obhajoby mám radosť, za NyNa majstrovskými dresíkmi by mi bolo smutno. Ďakujem za podporu celému tímu, fungovalo všetko na jednotku. Druhý deň bol na programe shorttrack. Prvé kolo som trošku horšie šiel zjazd, tak som stratil pár sekúnd a miest. V treťom kole zo šiestich som si došiel prvú dvojicu, a postupne sme sa roztrhali a došli opäť po jednom. Dnes bolo trošku suchšie blato, ale opäť boli úseky, ktoré sa aj behali.“

Cross–country (XCO) je najstaršou disciplínou horskej cyklistiky. V programe olympijských hier je od roku 1996 (Atlanta). Spadá do skupiny vytrvalostných športov (s vysokým podielom silovo-rýchlostných schopností) spojených s ovládaním stroja. Pohybový prejav športovca je realizovaný prostredníctvom prevažne cyklickej svalovej práce dolných končatín, ktoré pôsobia na pedále bicykla. Cyklická práca dolných končatín je sprevádzaná množstvom acyklických pohybov ostatných segmentov tela cyklistu, čím sa sústava tvorená mechanickým strojom a človekom uvádza do pohybu.

XCO sú preteky na terénnych okruhoch s hromadným štartom. Vzdialenosť, ktorú musia pretekári prekonať je určená počtom 3 až 8 km dlhých okruhov. Preteky v elitnej mužskej kategórii sú dlhé 35 až 45 km a trvajú do 2,5 hodín. V súčasnosti sa trate pre XCO vyznačujú veľkou technickou náročnosťou s množstvom prírodných prekážok, nebezpečných klesaní a náročných stúpaní. Do roku 2005 bola zakázaná akákoľvek cudzia pomoc počas celého priebehu pretekov. Úprava pravidiel v roku 2005 umožňuje pretekárom využiť na odstránenie technickej závady depo, ktoré je presne vymedzené na trati pretekov (UCI, 2005).

Úlohou pretekára v XCO je čo najrýchlejšie prejsť vytýčenú trať pri dodržaní všetkých podmienok, daných pravidlami. Prax ukazuje, že v XCO dominujú pretekári s vysokou úrovňou vytrvalostných schopností v oblasti anaeróbneho prahu, silovou vytrvalosťou dolných končatín a technickou zdatnosťou.

MSR v cross country – výsledky:

muži:

  1. Martin Haring (Dukla Banská Bystrica) 1:25:45,67 h, 2. Matej Ulík (EXPRES CZ – TUFO TEAM KOLÍN) 1:33:20,95, 3. Jakub Jenčuš (EXPRES CZ – TUFO TEAM KOLÍN) 1:37:35,64

ženy:

  1. Janka Keseg Števková (OUTSITERZ) 1:26:39,67 h, 2. Erika Glajzová (CL CYKLOGLAJZA BB) 1:31:22,24, 3. Ivana Straková (Superior Riders o.s.) 1:34:50,36

Autor: (bl), Foto: fb Dukla BB Cycling team (J. Melicher)