Duklista Lukáš Kubiš sa postaral o historický záznam pre SR v rebríčku národov U23

0 /

Cyklista banskobystrickej Dukly Lukáš Kubiš vybojoval v záverečnej nedeľnej etape Ncupu – Pretekov mieru do 23 rokov 3. miesto. Pre Slovensko tak získal historicky prvé pódium v Ncupovom rebríčku národov, čím poistil účasť slovenskej reprezentácie U23 na Tour de l’Avenir, na predposlednom pohári národov Etoile d’Or, a tiež tri miestenky na majstrovstvá sveta v kategórii U23.

Reprezentácia dvadsaťtrojkárov pokračovala na ďalšom zo série prestížnych „Nation cupových“ pretekov, ktorých sa pravidelne zúčastňujú i mladí jazdci tímov WT. Preteky mieru v susedných Čechách patria k náročnej kopcovitej previerke. V našom národnom drese sa predstavili traja cyklisti banskobystrickej Dukly – Lukáš Kubiš, Adam Foltán a Pavol Rovder, ďalej Matej Blaško z CyS – Akadémia Petra Sagana a Filip Lohinský zo Slávie Trenčín.

Po úvodnom prológu, v ktorom zašiel Lukáš Kubiš 26.najlepší čas a vo výsledkoch dokonca prekonal aj Filippa Zanu – nedávno bojujúceho na Gire, to neskôr skúšal v každej etape, najmä v záveroch s hromadný dojazdom. Hneď prvý deň z Jeseníka do Rýmařova mu len o pár centimetrov ušlo pódium a obsadil nepopulárne 4. miesto. To mu kúsok pomohlo vyššie i v celkovom poradí, stále však mimo bodovaného. Kráľovská etapa ho odsunula o dve desiatky miest nižšie, a tak šancu na bod mohol získať len veľmi dobrým etapovým výsledkom. To sa mu podarilo v záverečnej 167 km dlhej etape. V nej sa stal víťazom Francúz Axel Laurace, po druhé miesto došpurtoval Holanďan Wessel Krul, náš Kubiš preťal cieľovú pásku ako tretí.

Celkovým víťazom Pretekov mieru do 23 rokov sa stal Talian Filippo Zana, dres lídra bodovacej súťaže získal Wessel Krul, Lukáš Kubiš v tejto súťaži obsadil 4. miesto. Vrchársky dres si odnáša Nemec Michel Hessmann, súťaž o najlepšieho mladého jazdca vyhral Belgičan Toon Clynhens.

Talentovaný cyklista banskobystrickej Dukly Lukáš Kubiš opísal nedeľné preteky nasledovne:

„Etapa bola naozaj ťažká. Dokonca musím povedať, že ťažšia, ako tá sobotňajšia. V každom z kopcov sa išlo pekelné tempo a viackrát som sa dostal aj do kolóny áut, no vždy sa mi podarilo vrátiť naspäť. V poslednom zjazde do cieľa som to skúšal. Chcel som odísť a aj sa mi podarilo vytvoriť si náskok, ale nedostatočný a tak som už len čakal na šprint. Šprint bol po kockách a som rád, že to vyšlo na pódium, aj keď prvý bol len na kúsok.“

´Duklák´ Kubiš tak získal pre Slovensko historicky prvé pódium v Ncupovom rebríčku národov U23, poistil tri miestenky na majstrovstvách sveta do 23 rokov a zároveň si pripísal ďalšie 4 body do rankingu UCI. Aj vďaka jeho výsledkom by mala mať slovenská reprezentácia istú pozvánku na záverečný Ncup Tour de l’Avenir, ktorý je považovaný za „Tour de France dvadsaťtrojkárov.“ Preteky dokončil aj Filip Lohinský, ktorý sa ukazuje ako nádejný pretekár do náročných stúpaní.

Reprezentačný tréner Slovenska U23 Jakub Vančo na margo pretekov povedal:

„Včerajšia etapa bola veľmi náročná, ale spravili sme v tej poslednej príprave na ňu všetko a Lukáš bol veľmi motivovaný. Práve takýto, veľmi náročný a selektívny profil v spojitosti s jeho bojovnosťou a schopnosťami v zjazdoch a špurte nám nahrávajú. Plán A bol dôjsť do cieľa sólo, ale nepodarilo sa vytvoriť dostatočný rozdiel a tak to bolo na špurt malej skupiny. Stále tam bola veľmi vysoká šanca na úspech, ale ako raz povedal jeden náš reprezentant „špurt je vždy taká lotéria.“  Boli to v mechaničáku nervy, až kým nezahlásili prvú trojku do vysielačky. To už som následne zrušil hlasivky, ale aj opadol kameň zo srdca. Zaslúžil si to Lukáš a zaslúžil si to aj tento tím. Som šťastný a teším sa na nasledujúci N-cup vo Francúzsku. Pomedzi to máme pár menších výjazdov no a v auguste teda s najväčšou pravdepodobnosťou Tour de l’Avenir, ktorý si táto partia vyjazdila. Účasť na takzvanej Tour de France pre kategóriu U23 bola pre nás veľkou motiváciou.“

Autor: (bl) + SZC, Foto: Jan Brychta + fb SZC