Cyklisti banskobystrickej Dukly kvalitne trénujú, o svoj šport sa neboja

ŠPORT
1 /

Aj profesionálna cyklistika zažíva v období koronakrízy ťažké časy. Napriek tomu podujatia iba presúva, neruší ich všetky, vrátane slávnej Tour de France. Podľa športového riaditeľa slovenského kontinentálneho tímu CK Dukla Banská Bystrica Martina Fraňa tvrdý scenár o predčasnom úplnom ukončení sezóny nehrozí.

„Cyklistika prežila vojny, prežije aj vírus,“ povedal v rozhovore pre TASR Martin Fraňo z Banskej Bystrice. Viacero popredných tímov pritom už pristúpilo k výrazným škrtom. Kríza zatiaľ najtvrdšie zasiahla poľský tím CCC, ktorý sponzoruje rovnomenná firma. Tá už musela požiadať banky o pomoc pri financovaní na ďalší rok a pravdepodobne výrazne utlmí všetky sponzorské aktivity. Problémy majú aj ďalšie tímy World Tour.

„Treba si uvedomiť, že rozpočty týchto tímov sú obrovské, ide o milióny eur. Keď je takýto tím postavený na jednej firme a tá sa dostane do problémov, je jasné, že takéto niečo nastane,“

– uviedol pre TASR Martin Fraňo, pričom očakáva, že po pandémii príde v cyklistike i celom športe k viacerým zmenám:

„Možno sa prejaví aj to, že niektoré kluby, ktoré mali zdravé rozpočty a pracovali s triezvymi číslami, triezvym uvažovaním, tak ich to až tak nepotopí. No tie, ktoré boli na hrane a lietali v oblakoch, tak z nich môžu hlboko spadnúť. Rovnako je to aj v cyklistike. Ten rozpočet je preto možno aj naša výhoda, čo bola doteraz nevýhoda. Cyklistika ako taká určite nezomrie, prežila svetové vojny, ťažké časy, no nestratila na popularite a vrátila sa ešte silnejšia. Je to aj jedna z alternatív dopravy. Napríklad ísť na bicykli do práce je teraz lepšie, ako ísť hromadnou dopravou. Aj deti vedia na bicykli nasledovať svoje vzory, pričom v iných športoch je to zložitejšie. Aj to je sila cyklistiky. Ja sa o tento šport vôbec nebojím, no už možno bude trochu iný ako doteraz.“

V banskobystrickom armádnom cyklistickom klube zatiaľ k žiadnym zvláštnym úsporným opatreniam pristúpiť nemuseli. Tento náš tím má totiž výhodu, že funguje pod Vojenským športovým centrom Dukla. Okrem toho má aj súkromných partnerov, s ktorými sa zatiaľ spolupráca nezmenila. Fraňo to potvrdil i týmito slovami:

„Pre nás sa zatiaľ nič nemení, pripravujeme sa a budeme situáciu ďalej sledovať. Momentálne sa nás týka len to, že nemôžeme ísť nikam na preteky, ale tým zase klub šetrí peniaze. Čo sa bude diať ďalej, uvidíme. Celé, o čo sa to opiera, je Vojenské športové centrum Dukla, kde doteraz neprebehli žiadne škrty. Je to centrum slovenskej športovej reprezentácie vo všetkých smeroch a nemyslím si, že by bolo vhodné, aby sa štát vykašlal na najlepších reprezentantov, keď nás na budúci rok čakajú olympijské hry. Samozrejme, máme aj súkromných partnerov, nevravím, že sa im všetkým darí fantasticky, ale my sme mali nejaké tie plnenia už začiatkom roka a sezónu pokrytú máme. Čo bude na budúci rok, to dnes povedať neviem.“

Cyklistická sezóna je prerušená od polovice marca, keď Medzinárodná cyklistická únia (UCI) pozastavila všetky podujatia. Na rozdiel od iných športov však zvolila opatrnejší postup a preteky sa snažila presúvať na neskoršie termíny. Podľa Fraňa to bol správny krok:

„V iných športov podľa mňa bezhlavo a predčasne začali rušiť podujatia ako na bežiacom páse. Cyklistika sa do toho tak nevrhla. Určite to bol správny prístup, pretože teraz aj tie najviac postihnuté krajiny začínajú s uvoľňovaním opatrení a chystajú napríklad futbalové ligy. Predpokladať niečo na polroka dopredu nedokáže ani veštica Sibyla. Veľa športovcov aj tu z Dukly má po rušeniach podujatí už po sezóne, no my nie.“

Všetci pretekári v našom banskobystrickom cyklistickom klube už aktuálne pokračujú v tréningovom procese. Dokumentujú to aj na svojej oficiálnej facebookovej stránke Dukla Banská Bystrica cycling team. Využili výhodu, že na Slovensku neplatili a ani teraz neplatia také tvrdé opatrenia a trénovať vonku sa dá takmer stále.

„Tréningový proces v podstate prebiehal kontinuálne. Nemali sme úplný zákaz vychádzania, v Banskej Bystrici máme veľmi blízko do prírody, kde je aj dosť asfaltových ciest, takže sme trénovali aspoň individuálne. Čiže tréningový proces nebol úplne prerušený. Až na výnimky, keď mali naši cyklisti povinnú karanténu po návrate zo zahraničia. No aj tam sa dali využiť trenažéri,“

– vraví pre TASR šéf cyklistov z Dukly Martin Fraňo a priznáva, že jeho zverenci využili dlhý pretekársky výpadok aj na odstraňovanie nedostatkov a slabín:

„Tento čas treba využiť. Navyše cyklistika je šport, kde sa kontinuálne zvyšuje výkonnosť a naberá celoživotná forma. Preto nie je dlhodobý tréningový výpadok možný. Medzi sezónami je síce aj štvor-päťmesačná prestávka, no cyklisti majú voľno maximálne tri týždne. Aj keby sa tento rok už nekonali žiadne preteky, tak nie je možné na niekoľko mesiacov prestať trénovať. Následky by totiž trvali dlho a do formy by sa dalo vrátiť možno až o nejaké dva roky.“

UCI tento týždeň zverejnila nové termíny podujatí World Tour. Sezóna by sa tak mala obnoviť 1. augusta a až do začiatku novembra je program poriadne nahustený. Rovnako je to aj v prípade nižších kategórii. Cyklistická Dukla doteraz program meniť príliš nemusí, keďže na august až október má naplánované podujatia. Vrcholom majú byť pre náš tím domáce etapové preteky Okolo Slovenska, ktoré by sa podľa posledných informácií mali konať. Nie je však jasné, či sa budú konať aj spoločné cyklistické majstrovstvá Slovenska a Česka, alebo každá krajina usporiada vlastné.

„My sa stále chystáme a počítame s tým, že sa pretekať bude aspoň v nejakej forme. Trénujeme, snažíme sa ísť do intenzity. Myslím si, že nejaké preteky určite budú, aj keby len na domácej úrovni, alebo aj nejaké doplnkové, napríklad na horských bicykloch. Sme pripravení do kolotoča vhupnúť kedykoľvek, aj keby to malo byť zajtra,“

– dodal Martin Fraňo.

Autor: (bl), Foto: fb Dukla BB Cycling team