Kam na dovolenku? Tam, kde nie je hlava na hlave

Cestovanie
2 /

Čo takto Zakynthos? Že kde to je? Zoberte si do ruky atlas alebo si celkom moderne pomôžte počítačom. Ostrov je pár kilometrov od pobrežia v Iónskom mori. Tak ako napríklad blízke Korfu.

Za posledné roky sa tam veľa zmenilo. Z hľadiska našich predstáv o prázdnych plážach to už nie je celkom ono. Ale prázdne pláže sa ešte dajú nájsť. Na to však potrebujete auto, bicykel alebo výletnú loď. Tú, v prípade tohto ostrova, osobitne odporúčam, lebo Vás zavezie aj ku všade fotenej pláži so stroskotanou loďou. Navyše pirátskou.

Táto sezóna je všeobecne iná ako tie predchádzajúce. Pre mňa nie. Ja sa už dlhodobo vyhýbam „prvomájovým sprievodom“ na turistických chodníkoch či na plážach. Teraz je to polovičné všade, teda aj na Zakynthose. A buďme úprimní, tento ostrov nikdy nelákal do plna. Teraz to teda musí byť skvelé. Aj na hotelových plážach je dosť voľného miesta.

Mám rád destinácie, ktoré sú ohraničené a relatívne poznateľné. A ostrov, ktorý má len 40 x 20 km taký rozhodne je. Je tu pár rozľahlých pláží, ktoré sa ani nedajú poriadne naplniť. Je tu pláž, kam chodia klásť vajíčka slávne korytnačky a najmä počas výletov ich možno aj vidieť.

A čo ľudia? Je tu silný grécky vplyv, na Zakynthose sa zrodila aj grécka hymna a ostrov má skôr benátsku podobu, lebo ho dlho ovládal tento mestský štát. Turci si ho až tak veľa neužili.

Reštaurácie voňajú miestnymi špecialitami, jednou z nich je aj králik na cibuli s paradajkovou omáčkou. Ale nebojte sa, gyros je na každom rohu. Bežne sa tu spieva a tancuje, čo nie je len pre turistov, ale aj pre vlastné potešenie.

Figy, olivy, ťažké strapce hrozna, to všetko dokresľuje tento v lete slnečný ostrov. V zime je dosť sychravý. Ale to nás asi netrápi.

No a to najdôležitejšie – nie je tam hlava na hlave. Dá sa oddychovať pri vdychovaní stredomorských bylín a jemnom šumení teplučkého mora. A samozrejme pri ležaní na rozohriatom piesočku.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: autor a ilustračné